נשיא העליון בדימוס ברק: הכנסת אינה מוסמכת לבטל את אופי המדינה כיהודית ודמוקרטית

בכנס הוקרה לשופט בדימוס סלים ג'ובראן, אמר ברק בהתייחסות לאישור פסקת ההתגברות בוועדת השרים לחקיקה: "דרך ארוכה ממתינה לנו". ג'ובראן: "מה שקורה סביב הפסקה פוגע בדמוקרטיה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא העליון לשעבר אהרן ברק, ב-2015
רויטל חובל
רויטל חובל

שלושה שופטים לשעבר בבית המשפט העליון התייחסו היום (ראשון) לאישור של החוק להגבלת כוחו של בג"ץ, המוכר כ"פסקת התגברות", בוועדת השרים לחקיקה. הנשיא לשעבר אהרן ברק אמר כי "הכנסת אינה מוסמכת לבטל את אופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. שניהם הם הביטוח לחזון העם. דרך ארוכה ממתינה לנו".

המשנה לנשיאה בדימוס אליקים רובינשטיין, שפרש בשנה שעברה, מתח ביקורת על החוק ואמר כי "פסקת ההתגברות היא פוליטית. בית המשפט הוא שכפ"צ של מדינת ישראל". ברק ורובינשטיין אמרו את הדברים בכנס הוקרה לשופט בדימוס סלים ג'ובראן, שפרש אף הוא בשנה שעברה. ג'ובראן עצמו הוסיף: "אני מוטרד מאוד מחלק הפוליטיקאים והמתקפה שלהם על בית המשפט העליון. הם אומרים ששופטי העליון הם שמאלנים, ואחד מהם אף אמר שיבוא לשם עם D9. המתקפה הזאת חייבת להיפסק. כל מה שקורה סביב פסקת ההתגברות פוגע בדמוקרטיה, פוגע בזכויות אדם ופוגע במיעוט הערבי בישראל".

להצעה התנגד גם גם יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה, בעל ברית הדוקה עם שרת המשפטים איילת שקד. נוה אמר בכנס ההוקרה לג'ובראן, שהתקיים בחיפה יוזמת לשכת עורכי הדין והקריה האקדמית אונו: "אני מקווה שהצדדים יגיעו לפשרה שלא תפגע במעמדו של בית המשפט העליון, מאחר ואסור לפגוע בבית המשפט העליון המהווה את מקום מפלטן האחרון של האוכלוסיות החלשות בחברה".

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק, והיא צפוי לעלות להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב. על פי ההצעה, של חברי הכנסת ניסן סלומינסקי ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), הכנסת תוכל לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת. בבית היהודי טוענים שהחוק נוסח לפי מתווה שסוכם עם הליכוד בהסכם הקואליציוני ושאין מניעה לקדמו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא השתמש בזכות הווטו שיש לליכוד בוועדה, לאחר שבבית היהודי איימו שלא להצביע עם הקואליציה אם יידחה הדיון על החוק. יו"ר כולנו, השר משה כחלון, אמר כי העברת החוק בוועדה היא הפרה של ההסכם הקואליציוני, והחליט להפעיל משמעת סיעתית במליאה נגד החוק. עם זאת, השר יואב גלנט מכולנו הצביע בוועדה בעד ההצעה.

בכנס שקיים היום המכון הישראלי לדמוקרטיה, התייחס המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט לביקורת על המשפטנים בשירות המדינה. "בשנים האחרונות קמה גישה אידיאולוגית שאפשר לתמצת אותה בשתי מילים: 'מי שמכם?'. אנחנו פועלים להבדיל משנים קודמות במרחב של חוסר לגיטימיות, ומול הקו האידיאולוגי שאנחנו גדלנו עליו עולה קו אידיאולוגי אחר - וזאת מבלי לשפוט מה נכון. אמנם תמיד היו התנגדויות לעבודת משרד המשפטים אבל בשנים האחרונות התפקיד ועיקר הפעילות שלנו של שמירת סף, קידום אינטרס הציבור וזכויות אדם נתפסים בקרב קהלים הולכים וגדלים כולל בכנסת ובממשלה כלא לגיטימיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ