יעקב פרי מודה: לא שירתי בצבא ושיקרתי במצח נחושה במשך שנים

בראיון לחברת החדשות אמר השר וראש השב"כ לשעבר שקיבל פטור בשל בעיית לב והסתיר זאת "כדי לכסות על הבושה". תחקיר "עובדה" לגבי שירותו הביא להתפטרותו מהכנסת

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב פרי
לוגו הארץ
הארץ

השר וראש השב"כ לשעבר יעקב פרי הודה הערב (חמישי) ששיקר בנוגע לשירותו בצה"ל. בפברואר האחרון, בעקבות תחקיר "עובדה" בנושא, התפטר פרי מהכנסת.

בראיון שישודר במלואו מחר בתוכנית "אולפן שישי" אמר פרי: "ב-1961 הגעתי ללשכת הגיוס בפתח תקוה, ואחרי הבדיקות הרפואיות נאמר לי שנמצאה אצלי אוושה סיסטולית, זה רשרוש בלב, ושאני לא כשיר לשרת בצבא. אני קיבלתי את זה מאוד מאוד מאוד קשה, שיקרתי מאז במצח נחושה על מנת לכסות על אותה בושה, על אותה כלימה שנגרמה לי כתוצאה מאי-שירותי, והשקר הזה הסתבך איתי - בגללי, באחריותי - עד חשיפת הנושא בתוכנית 'עובדה'".

מתחקיר "עובדה" עלה כי פרי לא שירת בצה"ל ומסר לאורך השנים גרסאות סותרות ושקריות בנוגע לשירותו, שאף הופיעו בפרסומים רשמיים. באוטוביוגרפיה שלו, "הקם להרגך", כתב פרי ששוחרר מצה"ל בשל בעיה בריאותית, אך התקבל לצנחנים בזכות התערבותו של דוד בן גוריון. אז, הוסיף, שבר את רגלו, וכתוצאה מכך סיים את שירותו בתזמורת צה"ל. במאמר באתר וואלה אף הציג עצמו פרי "כמי שלחם במלחמת ששת הימים, בקרבות הדמים ברמת הגולן".

פרי, שכיהן כחבר כנסת מטעם יש עתיד, מסר בהקשר לתחקיר: "מעולם לא הסתרתי את העובדה כי בעיות בריאותיות מנעו ממני להשלים שירות צבאי מלא. כל חיי נלחמתי, פעלתי ואף נפצעתי במסגרת תפקידי בשירות הביטחון הכללי". כעת מודה פרי לראשונה שכלל לא שירת בצבא.

לתחקיר בנוגע לשירותו הצבאי של פרי קדם פרסום נוסף ב"עובדה", שגילה כי בהיותו ראש השב"כ נכשל פרי בבדיקות פוליגרף, שהתמקדו בשאלה אם העביר לשר הפנים אריה דרעי מידע על האזנות סתר בעת החקירה נגדו. ועדה שמונתה לבדוק את הנושא החליטה שלא להמליץ על נקיטת צעד כלשהו נגד פרי, בניגוד לדעתם של שניים משלושת חבריה. הפרסום חיזק דיווחים משנות ה-90, שלפיהם התעוררו ספקות בדבר אמינותו של פרי בעניין ההדלפה לדרעי. פרי הכחיש את הטענות שעלו בתחקיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ