אמסלם מקדם: הפרקליטות לא תוכל לערער על פסקי דין בתיקי שוחד, מרמה והפרת אמונים

יו"ר הקואליציה הודיע כי יגיש הצעת חוק שתמנע מהפרקליטות לערער על פסקי דין בעבירות שהעונש עליהן קצר מעשר שנות מאסר. באופוזיציה טוענים כי ההצעה נועדה לסייע לנתניהו בתיקים נגדו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמסלם ונתניהו בישיבת סיעת הליכוד, שלשום
יהונתן ליס

יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), הודיע היום (רביעי) כי בכוונתו לקדם הצעת חוק שתמנע מהפרקליטות לערער על פסקי דין בעבירות שהעונש עליהן קצר מעשר שנות מאסר. עבירות אלו כוללות עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, שבהן חשוד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הצעת החוק שאמסלם הצהיר שיקדם היא תיקון לחוק יסוד השפיטה. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי למדינה יש עוצמה רבה בהשוואה לנאשם מבחינת משאבים וסמכויות. לפי הצעת החוק, פערים אלו גורמים לכך שסיכויי המדינה לזכות בערעור גבוהים מסיכוי הנאשם.

"על פי מחקרים אמפיריים שנערכו בישראל ישנה שליטה של התביעה בהליך הפלילי וסיכוייה של המדינה להצליח בערעור פלילי גבוהים מאוד לעומת סיכויי הנאשם. בהתאם לכך, שיעורי ההרשעה בישראל גבוהים באופן מיוחד כשמואשמים מורשעים ברוב מכריע של התיקים", נכתב בהצעת החוק. לדברי אמסלם, "מדינה מוסרית לא צריכה לרדוף אזרח שקיבל עונש קל לטעמה". ההצעה מאפשרת לפרקליטות לפנות לבית המשפט במקרים מיוחדים כדי לקבל אישור לערער על פסק הדין.

באופוזיציה מתחו ביקורת על אמסלם וטענו כי הצעת החוק נועדה להלך אימים על הפרקליטות ולסייע לנתניהו בהתמודדות עם התיקים נגדו. "זה עוד חוק פרסונלי שנועד לשרת את ראש הממשלה", אמרה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), "מצער שבמקום לחשוב על חקיקה שתסדיר זכויות לציבור הכללי, נראה שעובדים קשה מאוד כדי לייצר חוקים שמיטיבים עם נבחרי הציבור ועם נתניהו בפרט. הצעת החוק מביכה את בית המחוקקים ונעדרת כל היגיון משפטי או תועלת לציבור".

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, אמר כי "דוד אמסלם הוא חייט החוקים של נתניהו. הוא שליח אישי ששוכב על הגדר למען המשך התחמקותו של נתניהו מהכרעה בענייניו המשפטיים. כך לא נוהג נבחר ציבור. אמסלם הוא רק דוגמה לממשלה שדואגת לעצמה ואותה צריך לשלוח הביתה". יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הוסיפה: "אחרי שסיימו את הסיבוב על בג"ץ, הם חזרו לעוד סיבוב על המשטרה. העיסוק האובססיבי של הקואליציה ברשויות החוק בשביל לשמור על ראש ממשלה ששקוע בחקירות היא אות קין לדמוקרטיה הישראלית. בשביל המטרה הפוליטית הזאת מוכנים להעביר חוק שמגביל את הפרקליטות לערער על עבירות חמורות כמו הטרדה מינית".

"אמסלם הוא חבר הכנסת הראשון שפועל בגלוי לעידוד השחיתות", הוסיף ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), "באמת אמסלם? אתה באמת מאמין שבשביל זה נבחרת לכנסת? להיאבק בשלטון החוק ולחלץ את ראש הממשלה ממעשיו המושחתים?".

הצעת החוק אינה ההצעה הראשונה שמקדם אמסלם ושעוסקת בחקירות הנוגעות לראש הממשלה. אמסלם הצליח בעבר לקדם את חוק ההמלצות שאוסר על המשטרה לפרסם את סיכומי החקירה בתיקים של אנשי ציבור, ואת החוק הצרפתי שאוסר על חקירת ראש ממשלה מכהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ