משרד רה"מ הצהיר שלמועמדת לוועדה למינוי בכירים אין קשר לשרים, אף שתרמה לשרה בליכוד

לפי מסמכי מבקר המדינה, רואת החשבון איריס שטרק תרמה לשרה גילה גמליאל 5,000 שקלים בשנת 2012. לדברי שטרק, התרומה בוטלה תוך זמן קצר וכספה הוחזר לה

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איריס שטרק, ב-2015
איריס שטרק, ב-2015צילום: אייל טואג

משרד ראש הממשלה הצהיר שלמועמדת לחברות בוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה אין קשר לשרים, אף שבמסמכי מבקר המדינה נכתב כי תרמה 5,000 שקלים לשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ב-2012. להצעת ההחלטה על מינוי הוועדה צורפה חוות דעת משפטית על המועמדת, רואת החשבון איריס שטרק. בחוות הדעת, שניסחה היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה עו"ד שלומית ברנע-פרגו, נכתב כי "בהסתמך על השאלון שמילאה גב' שטרק, אין לה עניין אישי בתחום פעולתה של הוועדה. כמו כן, אין לה זיקה מפלגתית, אישית או עסקית לשר משרי הממשלה או עבר פלילי כלשהו".

אלא שלפי בדיקת "הארץ", לשטרק – בעלת משרד לראיית חשבון "שטרק את שטרק" – יש זיקה לשרה גילה גמליאל. לפי נתוני מבקר המדינה, באוקטובר 2012 תרמה שטרק סכום של 5,000 שקלים לגמליאל, ככל הנראה לקראת הבחירות המוקדמות בליכוד לבחירות לכנסת ה-19 שנערכו שלושה חודשים לאחר מכן. לדברי שטרק, התרומה לגמליאל בוטלה תוך זמן קצר וכספה הוחזר לה. עם זאת, מטעמה של שטרק לא נמסר מתי בוטלה התרומה, והיא עדיין מופיעה בנתונים הרשמיים של המבקר.

שטרק מסרה בתגובה כי "הגורמים המשפטיים במשרד ראש הממשלה ובמשרדו של היועץ המשפטי לממשלה בדקו ואישרו את המועמדות לוועדה המיוחדת למינויים לתפקידים בכירים". ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "שטרק הצהירה על התרומה בהצהרה שנמסרה למשרד ראש הממשלה, הצהרה שנבדקה ואושרה על ידי משרד המשפטים. גם נושאים נוספים עליהם הצהירה נבדקו ואושרו על ידי משרד המשפטים".

שטרק מכהנת במספר תפקידים בגופים ציבוריים, ובהם המועצה המייעצת למפעל הפיס. על פי פרסום ב"כלכליסט", ועדת ברנר לבחינת מינויים בחברות הממשלתיות פסלה ב-2014 את מועמדותה של שטרק לתפקיד יו"ר דירקטוריון מעצ, זאת לאחר שמסרה פרטים לא מדויקים בנוגע לשאלה אם בחמש השנים האחרונות פורסם דו"ח מבקר המדינה שעשוי להיות רלוונטי למועמדותה. שטרק כיהנה כיו"ר דריקטריון נמל אשדוד בין 2004 ל-2007, אז פורסם דו"ח המבקר על התנהלות הנמל, ובו נמתחה ביקורת על פעילות הנהלת החברה.

ביום ראשון צפויה הממשלה לאשר את הרכבה החדש של הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים. לפי הצעת ההחלטה שתובא לאישור הממשלה, בראש הוועדה יעמוד שופט העליון בדימוס אליעזר גולדברג, ובה צפויים לשבת גם שטרק ותא"ל במיל' יעקב נגל, שהיה עד לאחרונה בכיר במועצה לביטחון לאומי. השלושה צפויים להחליף את השופט בדימוס יעקב טירקל, שר המשפטים לשעבר משה נסים וחברת הכנסת לשעבר גילה פינקלשטיין. לפי חוות הדעת המשפטית, שלושתם הצהירו בשאלונים שמילאו כי אין להם כל זיקה אישית, מפלגתית או פוליטית עם מי משרי הממשלה.

על פי ההצעה שתובא לאישור הממשלה, רשימת המועמדים גובשה לאחר התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, ואלו חתמו על הסדרים למניעת חשש לניגוד עניינים. הוועדה למינוי בכירים צפויה לאשר את כלל מינויי הבכירים בשירות המדינה, ובהם המפכ"ל, הרמטכ"ל, ראש השב"כ והמוסד ונגיד בנק ישראל. בדצמבר מסתיימת כהונתו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ובמידה שלא תוארך כהונתו – השר לביטחון הפנים גלעד ארדן יביא את המינוי לפתחה של הוועדה. בחודשים הקרובים צפויים להגיע לוועדה מינויים נוספים ובהם מינוי נציב שב"ס. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ