כבל מבהיר את תוכניתו: פלסטינים שיישארו בגושים לא יקבלו אזרחות

חבר הכנסת מהמחנה הציוני אמר בריאיון לכאן רשת ב', כי במסגרת החזון המדיני שלו, סיפוח גושי ההתנחלויות אמנם יכלול את הפלסטינים הגרים בהם, אך לא יספק להם זכויות מלאות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כבל בוועדת הכלכלה, ינואר
כבל בוועדת הכלכלה, ינוארצילום: אמיל סלמן

ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), אמר היום (ראשון) כי לפי חזונו המדיני, פלסטינים שיתגוררו בגושי ההתנחלויות יחיו תחת החוק הישראלי ללא אזרחות, אם השטח יסופח. כבל אמר את הדברים בהמשך לפירוט החזון המדיני שלו באתר "הארץ" בשבוע שעבר, ולפיו בין היתר יש להחיל את החוק הישראלי על גוש עציון, מעלה אדומים, קרני שומרון, אריאל ובקעת הירדן, כך שהתושבים היהודים לא יחיו תחת שלטון צבאי.

כבל נשאל בתכנית של קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', מה יהיה על הפלסטינים המתגוררים בשטח הזה, תחת שלטון ישראל, ואם הם יקבלו אזרחות. "לא, מה פתאום. איזה אזרחות, על מה אתם מדברים?", אמר כבל. "אני בא ואומר: אינני מספח דה-יורה. אני קובע שכל מה שנמצא בגושים - יוחל עליו החוק הישראלי". לאחר מכן, אמר: "אני מעדיף את אלה שבגושים על שני מיליון ערבים שמסופחים אליי". על תושבי גושי ההתנחלויות הערבים, אמר: "הם ממשיכים להיות חלק בלתי נפרד מהגושים. אין אזרחות ישראלית, כי אתה לא הופך את השטח לחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

במאמרו, קרא כבל להחיל על הגושים את החוק הישראלי במלואו, מאחר שאלה מתקיימים תחת "מערכת חוקים מורכבת, שנחלקת בין החוק הצבאי לחוק הישראלי, ולעתים גם החוק הירדני". לדברי כבל, "מצב זה פוגע באזרחים ישראלים שחיים תחת חוק צבאי, המבחין בינם לבין כלל אזרחי ישראל ומטיל עליהם מגבלות מיותרות. אין סיבה מהותית שבגינה יוחל דין אחד על תושב גוש עציון ודין אחר על תושב חולון". בפירוט החזון המדיני שלו הוא לא התייחס לתושבים הפלסטינים החיים במקום, והבוקר עשה זאת לראשונה.

ח"כ כבל ספג ביקורת מפלגתית על מאמרו, ואמש פנו חברי המשמרת הצעירה של העבודה ליו"ר המפלגה אבי גבאי, למזכ"ל ערן חרמוני ולח"כים של המפלגה בדרישה להשעות את כבל. "לצערנו, בהצעה של ח"כ כבל הוא החליט לאמץ את עמדות הבית היהודי ואת תכנית הסיפוח של בנט", כתבה יו"ר המשמרת, יעל סיני, בפייסבוק. באותה הזדמנות, ביקשה המשמרת להשעות גם את ח"כ נחמן שי, שכיתה את השמאל "כתם" והתנצל על כך. "שניהם אינם ראויים לייצג את מפלגת העבודה, את ערכיה ואת בוחריה", כתבה. " האמירות התבוסתניות, הפחדניות והאופורטוניסטיות של שני חברי הכנסת הללו מצביעות על אבדן דרך ובלבול ערכי עמוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ