גבאי נגד תוכניתו המדינית של כבל: עמדתו לא מקובלת על המפלגה

כבל פירט ב"הארץ" את חזונו המדיני, שלפיו יש להחיל את החוק הישראלי על גושי ההתנחלויות, כך שהתושבים היהודים לא יחיו תחת שלטון צבאי. הבוקר הבהיר: הפלסטינים בגושים לא יקבלו אזרחות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי גבאי בכנס הרצליה, החודש
אבי גבאי בכנס הרצליה, החודשצילום: תומר אפלבאום

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר בראיון ברדיו דרום כי עמדתו של איתן כבל "לא מקובלת על המפלגה". דבריו נאמרו בתגובה לחזון המדיני שפרסם כבל באתר "הארץ", שלפיו יש להחיל את החוק הישראלי על גוש עציון, מעלה אדומים, קרני שומרון, אריאל ובקעת הירדן, כך שהתושבים היהודים לא יחיו תחת שלטון צבאי.

"איתן כבל הציג את העמדה שלו, זה בסדר גמור", אמר גבאי לרדיו דרום, "אנחנו מפלגה דמוקרטית, מותר לאנשים לומר את דעתם". גבאי הוסיף כי "המפלגה, לפני חודש, אישרה את תפיסת העולם שלה בנושא הזה. אנחנו מאמינים קודם כל בלעשות הכל עבור ביטחון מדינת ישראל. הדבר המרכזי שמדריך אותנו זה הביטחון של מדינת ישראל לטווח ארוך.

כבל בוועדת הכלכלה, ינוארצילום: אמיל סלמן

הבוקר הבהיר כבל בראיון בכאן ב' כי לפי חזונו, פלסטינים שיתגוררו בגושי ההתנחלויות יחיו תחת החוק הישראלי ללא אזרחות, אם השטח יסופח. בראיון לתוכנית קלמן-ליברמן התייחס כבל לשאלה אם הפלסטינים יקבלו אזרחות, וענה: "לא, מה פתאום. איזה אזרחות, על מה אתם מדברים?", השיב כבל, "אני בא ואומר: אינני מספח דה-יורה. אני קובע שכל מה שנמצא בגושים - יוחל עליו החוק הישראלי". לאחר מכן אמר: "אני מעדיף את אלה שבגושים על שני מיליון ערבים שמסופחים אליי". על תושבי גושי ההתנחלויות הערבים, אמר: "הם ממשיכים להיות חלק בלתי נפרד מהגושים. אין אזרחות ישראלית, כי אתה לא הופך את השטח לחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

במאמרו, קרא כבל להחיל על הגושים את החוק הישראלי במלואו, מאחר שאלה מתקיימים תחת "מערכת חוקים מורכבת, שנחלקת בין החוק הצבאי לחוק הישראלי, ולעתים גם החוק הירדני". לדברי כבל, "מצב זה פוגע באזרחים ישראלים שחיים תחת חוק צבאי, המבחין בינם לבין כלל אזרחי ישראל ומטיל עליהם מגבלות מיותרות. אין סיבה מהותית שבגינה יוחל דין אחד על תושב גוש עציון ודין אחר על תושב חולון". בפירוט החזון המדיני שלו הוא לא התייחס לתושבים הפלסטינים החיים במקום, והבוקר עשה זאת לראשונה.

ח"כ כבל ספג ביקורת מפלגתית על מאמרו, ואמש פנו חברי המשמרת הצעירה של העבודה ליו"ר המפלגה אבי גבאי, למזכ"ל ערן חרמוני ולח"כים של המפלגה בדרישה להשעות את כבל. "לצערנו, בהצעה של ח"כ כבל הוא החליט לאמץ את עמדות הבית היהודי ואת תכנית הסיפוח של בנט", כתבה יו"ר המשמרת, יעל סיני, בפייסבוק. באותה הזדמנות, ביקשה המשמרת להשעות גם את ח"כ נחמן שי, שכיתה את השמאל "כתם" והתנצל על כך. "שניהם אינם ראויים לייצג את מפלגת העבודה, את ערכיה ואת בוחריה", כתבה. " האמירות התבוסתניות, הפחדניות והאופורטוניסטיות של שני חברי הכנסת הללו מצביעות על אבדן דרך ובלבול ערכי עמוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ