ח"כ בהלול תמך בחוק לביטול קק"ל והסוכנות היהודית; במפלגתו קראו להדיחו

הרשימה המשותפת הציעה לבטל גם את מעמדן החוקי של קרן היסוד וההסתדרות הציונית. גם ח"כ פריג' ממרצ תמך, וקרא לחברו ממפלגת העבודה: "יש לך בית במרצ, לך עם האמת שלך"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בהלול בוועידת מפלגת העבודה ב-2016
בהלול בוועידת מפלגת העבודה ב-2016צילום: מוטי מילרוד
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הכנסת זוהיר בהלול (המחנה הציוני) ועיסאווי פריג' (מרצ) היו היחידים מהאופוזיציה שתמכו בהצעת החוק של הרשימה המשותפת לביטול המעמד החוקי של המוסדות הלאומיים קק"ל, קרן היסוד, הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית. קודם לכן דחתה הכנסת הצעת חוק אחרת של בהלול שביקשה להוסיף את המלה "שוויון" לכל חוקי היסוד של המדינה.

את ההצעה לביטול מעמדם של המוסדות הלאומיים הגיש יו"ר בל"ד, חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה. לדבריו, המוסדות הלאומיים הם "מכשיר עיקרי של אפליית האזרחים הערבים. לפעמים לא ברור אם המוסדות האלה הם מכשיר בידי המדינה או שהמדינה היא מכשיר בידיהם. בכל מקרה הם ממשיכים להתקיים אחרי קום המדינה כדי לאפשר אפליה והדרה של אזרחים ערבים בכל הקשור לקרקע והקמה ופיתוח יישובים", אמר. "במה שונה הקרן הקיימת, המונעת בתקנונה מכירה או החכרה של קרקע לערבים, מרבני צפת המוציאים פסקי הלכה של איסור השכרת דירות לסטודנטים ערבים?", תהה זחאלקה.

שרת המשפטים, איילת שקד, השיבה להצעה בשם הממשלה ודחתה את הטענות של זחאלקה על הסף. “זו היתה מדינה יהודית, זו מדינה יהודית וזו תמשיך להיות מדינה יהודית – גם בעוד אלף שנה", אמרה שקד. לדבריה, "המוסדות הלאומיים קדמו להקמת המדינה, והם מהווים מכשיר רב עוצמה של העם היהודי. ההצדקה להם תימשך, כל עוד ימשיך להתקיים העם היהודי. ח"כ זחאלקה, שמבקש לבטל את המוסדות הלאומיים, אינו מבקש שוויון. השוויון הזה קיים מיומה הראשונה של המדינה, והוא מושרש בנו. זחאלקה מבקש לבטל את דמותה היהודית של מדינת ישראל, וזו לעולם תישמר". אחר כך הוסיפה כי הממשלה דוחה את ההצעה "בשאט נפש".

פעילים במפלגה קראו ליושב ראש המחנה הציוני, אבי גבאי, להדיח את בהלול משורות המפלגה בעקבות הצבעתו. חברת הנהלת ההסתדרות הציונית, דבי בן עמי, כתבה בטוויטר: "אני מתביישת שהאיש הזה מייצג אותי ואת חבריי למחנה הציוני בכנסת". יו"ר קק"ל דני עטר, שהיה ח"כ מטעמה של המפלגה, אמר: "אני קורא ליו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, להדיח את ח"כ בהלול ממפלגת העבודה. אין במפלגתנו מקום למי שחותר תחת המוסדות הציוניים שתורמים רבות כל כך למדינת ישראל".

ח"כ פריג' דחק בבהלול מנגד לעזוב בעצמו את המפלגה שאיננה מכירה בעמדותיו. "יש לך בית במרצ, לך עם האמת שלך", אמר פריג' לבהלול. באוקטובר האחרון אמרו מקורבי גבאי כי בהלול "לא יהיה בכנסת הבאה" וכי לגבאי "נמאס מקיצוניות", אחרי שבהלול הודיע שיחרים ישיבה חגיגית לרגל מאה שנה להצהרת בלפור.

מזכ"ל מפלגת העבודה ערן חרמוני יצא נגד הקריאות להדחת בהלול. "אתמול היו מי שביקשו להדיח את כבל ונחמן שי, היום את ח"כ בהלול, ומי מחר? מפלגת העבודה היא מפלגה דמוקרטית. לא רוצים מישהו? אל תצביעו לו. הדחות זה ב'אח הגדול'. מצפה מכולם לזכור זאת, לשמור על המפלגה ולפעול באחריות".

יו"ר קק"ל, דני עטר, תקף את תומכי ההצעה. "הרשימה המשותפת, שבאופן קבוע פועלת למעו האיטרסים של אויבי ישראל, עושה זאת כי היא יודעת היטב שקק"ל מובילה את העשיה הציונית בישראל. זו תזכורת לח"כים מהמפלגות הציוניות שמדי פעם מתבלבלים ושוכחים מה היא חשיבותה האמיתית של קק"ל וכמה היא גדולה וחיונית לחיזוק ופיתוח ההתישבות ברחבי הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ