בהיעדר רוב: אדלשטיין מעכב הצבעה על הכרה ברצח העם הארמני

יו"ר הכנסת כתב לפטריארך הארמני של ירושלים כי הוא מחכה שיסתמן רוב להצעה. העיסוק המחודש בהכרה ברצח העם עלה בעקבות המשבר הדיפלומטי עם טורקיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרטה לזכר רצח העם בארמניה בירוואן, ב-2015

יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, מעכב את הדיון וההצבעה על הכרה ברצח העם הארמני לאחר שהתברר לו כי לא קיים רוב בכנסת לאישור המהלך. זאת על אף שבשבוע שעבר אישרה מליאת הכנסת את הצעת סיעת מרצ לקיים דיון והצבעה על הכרה ברצח העם. אדלשטיין, התומך בהכרה, כתב אתמול (רביעי) לפטריארך הארמני של ירושלים, הארכיבישוף נורהאן מנוגיאן, כי בכוונתו להעלות את הנושא להצבעה ברגע שיסתמן כי יש לה רוב. 

יו"ר הכנסת פנה בימים האחרונים לחברי כנסת בקואליציה כדי לבחון את סיכויי ההצעה. לאור הבירור, אדלשטיין הבין כי חלק מהסיעות טרם החליטו אם לתמוך בהכרה ברצח העם. "ברגע שאשתכנע שבכנסת קיים רוב להכרה היסטורית זו, נעלה אותה להצבעה במליאה", כתב אדלשטיין, שהשיב למכתב ששלח הפטריארך במחאה על העיכוב בקיום הדיון וההצבעה. "אעשה כל שביכולתי ואני מקווה שהמאמצים יישאו פירות", כתב אדלשטיין, שחתם את מכתבו במשפט "עם הנצח - וכך גם חברינו הארמנים - אינו מפחד מדרך ארוכה".

במכתב לאדלשטיין נאמר כי הקהילה הארמנית מאוכזבת מחוסר ההתקדמות בעניין. "שוב הנושא מטואטא אל מתחת לשטיח משיקולים של תועלתנות פוליטית, שוב ההכרה ברצח העם הארמני משמשת כקלף מיקוח ושוב זכר הקורבנות הוא כלי משחק בידי חברי הכנסת כפי שהיה במשך שנים. אנו לא ניתן לאבסורד הזה להימשך", כתב מנוגיאן. הפטריארך קרא לאדלשטיין לדבוק בעמדתו שיש להכיר ברצח העם הארמני ולהעלות את הנושא לסדר היום של מליאת הכנסת.

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, אמרה בתגובה לדחייה: "כל מי שדיבר גבוהה גבוהה רק לפני שבועיים, כרגע מפחד. הניסיון המביך של חברי הקואליציה להפיל אחד על השני את התיק הזה היא פשוט מבישה, בטח בשל הנושא הכאוב. אני קוראת לחברי הקואליציה לעשות פעם אחת משהו שהם לא רגילים לעשות וזה להצביע כפי שהבטיחו שיצביעו וכפי שדורש המוסר הבסיסי. קהילת הארמנים ממתינה לצדק והוא לא תלוי בפוליטיקה. מי כמונו בני ובנות העם היהודי היינו צריכים להיות הראשונים להבין את זה".

העיסוק המחודש ברצח הארמנים ובהכרתו עלה ברקע המשבר עם טורקיה, שהתגלע לאחר הרג המפגינים בעזה. השגריר הישראלי לטורקיה, איתן נאה, הוחזר, לראשונה מאז ב-2016. בתגובה, הורה משרד החוץ בישראל לקונסול הטורקי בירושלים, האמון על היחסים על הפלסטינים, לחזור לארצו "להתייעצויות".

הפטריארך הארמני, נורהאן מנוגיאן, בטקס בירושלים לזכר רצח העם הארמני, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ