השר אלקין הודיע כי יתמודד לראשות העיר ירושלים

"אוותר על משרת שר בכיר וחבר קבינט עבור ירושלים", כתב השר בהודעתו. אלקין המתין עד כה לאישור רה"מ והוועדה המוניציפלית של הליכוד, ובסוף הודיע לפני החלטתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלקין בירושלים
אלקין בירושליםצילום: אמיל סלמן

השר לענייני ירושלים זאב אלקין הודיע היום (חמישי) כי יתמודד לראשות העיר ירושלים. בהודעה מטעמו נכתב: "הודעתי כעת לראש הממשלה כי החלטתי להתמודד לראשות העיר. אני מוכן לוותר על משרה של שר בכיר וחבר קבינט עבור ירושלים כי ירושלים היא אתגר ברמה הלאומית בעל חשיבות עליונה".

אלקין הבהיר כבר לפני כחודש כי בכוונתו לרוץ לראשות העיר, אולם הוא המתין להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו והוועדה המוניציפלית של הליכוד. גורמים בסביבתו האשימו את השרים אריה דרעי ואביגדור ליברמן שהפעילו לחצים על נתניהו שלא לאשר את מועמדותו כדי למנוע פגיעה במועמד שלהם – משה ליאון. בסופו של דבר הודיע אלקין על מועמדותו גם מבלי לקבל את ברכת ראש הממשלה, כיוון שהיום הוא היום האחרון בו יכול אלקין להעביר את כתובתו ולהיכנס לפנקס הבוחרים.

אלקין וברקת מסיירים באזור עין חניה, שצורף לפארק ירושלים, בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי

בהינתן המועמדים שניצבים בשלב זה על קו הזינוק, ובהנחה שיזכה לתמיכת הליכוד, לאלקין יש סיכוי טוב לטרוף את הקלפים ולהפוך למועמד מוביל. המועמדים הנוספים כרגע הם משה ליאון, שנתמך על ידי ש"ס וישראל ביתנו ומקווה לקבל את תמיכת החרדים; עופר ברקוביץ, יו"ר תנועת "התעוררות", שמקווה לקבל את תמיכת המחנה החילוני והדתי, ויוסי דייטש, סגן ראש העיר מטעם יהדות התורה, שמקווה להפוך למועמד קונסנזוס חרדי. אלקין בונה על סניף הליכוד הגדול, המנגנון של התנועה, על הציבור הדתי־לאומי, על בריתות פוליטיות עם החרדים והחילונים וכן על התדמית שלו כפוליטיקאי ממולח בעל קשרים מעולים בשלטון המרכזי. הנפגע העיקרי מהחלטת אלקין הוא משה ליאון, שזקוק לקולות החרדים ותומכי הליכוד בעיר.

משה ליאון עם ליברמן, בבחירות הקודמות לראשות העירצילום: אמיל סלמן

אלקין זכה לתמיכה רחבה על הודעתו מבכירי מפלגת הליכוד. בין השאר בירכו אותו השרים יריב לוין, מירי רגב, גלעד ארדן, חיים כץ, יובל שטייניץ ואיוב קרא, ויושב ראש הכנסת הכנסת יולי אדלשטיין וראש עיריית ירושלים ניר ברקת.

אלקין הוא תושב כפר אלדד שבגוש עציון והיום הודיע על העברת כתובתו לירושלים. לפני כשבועיים בראיון ל"מוסף הארץ" אמר אלקין כי הוא מאמין שעובדה זו לא תעמוד בדרכו."אני לא חושב שאני לא ירושלמי במשמעות האמיתית של המילה", אמר, "בשונה מהמקרה שעליו אתה מדבר, שבו כמה חודשים לפני הבחירות משה ליאון בא ממקום אחר לגמרי, ירושלים היא מרכז החיים שלי מהיום שעליתי ארצה. זה המקום שבו עבדתי כל חיי, אני איש האוניברסיטה העברית, שהיא אחד ממוסדות העוגן של ירושלים". אלקין הוסיף: "כשאני עומד בפקקים, אלה פקקים ירושלמיים, לא פקקים תל־אביביים. כשאני יוצא עם אשתי למסעדה — זה בירושלים. יש לי מנוי לגן החיות בירושלים. נכון, אני ישן במקום אחר, בגוש עציון, שהוא חלק מירושלים רבתי, ושם אני משלם את הארנונה שלי, אבל כל מרקם החיים שלי הוא סביב ירושלים".

בראיון סירב אלקין לגלות את עמדתו בנוגע לסגירת עסקים בשבת בבירה, אך אמר כי הוא "חסיד גדול של הסטטוס־קוו" והרחיב: "יש פה ניגודי אינטרסים מאוד רגישים בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית, ומאוד חשוב לי לכבד את הסטטוס־קוו, למרות שהוא מאוד שברירי. כי אני מאמין שכל ניסיון לשנות אותו בכוח מסוכן למדינת ישראל, ולו מסיבה אחת פשוטה — בגלל ההליך הדמוגרפי שדיברתי עליו. אנחנו נמצאים בסיטואציה שמי שהיום הוא רוב מחר הופך למיעוט, ומי שהיום הוא מיעוט מחר יהפוך לרוב. ולכן אני חושב שדווקא ההיצמדות לסטטוס־קוו חשובה מאוד".

המועמד ברקוביץ מסר בתגובה להודעת אלקין: "ירושלים איננה סידור עבודה לפוליטיקאים. לא נעשים ירושלמים על ידי העברת הכתובת לבית ההורים. אחרי עשור של של פעילות בעיר, אני המועמד הציוני הבכיר בירושלים, מול כל מתמודד, גם מול השר אלקין, הדבר ניכר גם בשטח וגם בסקרים". גורמים בסביבת המועמד הזכירו סקר שערכה מפלגת הליכוד בין ברקוביץ, אלקין וליאון, זכה ברקוביץ למירב הקולות עם 22% לעומת 21% לליאון ו-14% לאלקין.

המועמד יוסי חביליו, יו"ר "מצילים את ירושלים", הגיב גם ואמר: "אלקין זקוק למדריך לטרמפיסט בירושלים, כי הוא רק עוד טרמפיסט שמבקש להפוך את כיכר ספרא למקפצה בדרך לג'וב הבא. ירושלים מספיק חשובה כדי שינהיג אותה ראש עיר שאיכפת לו ממנה ולא מיכולתו להשיג קידום אישי על חשבונה".

ניר ברקת בכנס תמיכה בנתניהו, באוקטוברצילום: עופר וקנין

לפני כחודש פורסם שאלקין ויו"ר הקואליציה דוד אמסלם שקלו להתמודד לראשות העיר. בכירים בליכוד אמרו אז כי השניים לא יתמודדו זה מול זה אלא יבקשו שראש הממשלה בנימין נתניהו והוועדה המוניציפלית של הליכוד יבחרו אחד מהם כמועמד המפלגה בעיר.

הבכירים אמרו כי ראש העיר היוצא, ניר ברקת, הוא חבר הליכוד ואין סיבה שהמפלגה לא תציב מועמד מטעמה. אותם בכירים הוסיפו כי אין סיבה שהמועמד משה ליאון, שזכה לתמיכת חלק מסניף הליכוד בירושלים בבחירות הקודמות לראשות העיר, יקבל את תמיכת המפלגה בבחירות הקרובות.

במארס הודיע ברקת כי לא יתמודד לקדנציה שלישית לראשות העיר. ברקת ימשיך לכהן כראש העיר עד לבחירות באוקטובר ולאחר מכן יתמודד על מקום ברשימת הליכוד. ברקת התבטא בעבר כמה פעמים בעניין, ואמר כי הוא רואה בעצמו מועמד לראשות הליכוד ולראשות הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ