השר ארדן החרים דיון בכנסת על אלימות משטרתית

לפי השר לביטחון הפנים, השיח שהשדולה למאבק באלימות משטרתית מובילה "עושה עוול לעשרות אלפי שוטרים". בכינוס הראשון של השדולה הבוקר העידו מפגינים ונציגי ארגונים חברתיים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנות חרדים נגד הגיוס, ירושלים 2017
יהונתן ליס

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן החרים את הכינוס הראשון של השדולה למאבק באלימות שוטרים של הכנסת, ואסר על נציגי המשטרה להשתתף בו. שרת המשפטים איילת שקד ונציגי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) שתחת אחריותה לא הגיעו לכינוס הבוקר (שני) אף שהוזמנו.

ארדן כתב בסוף השבוע למקים השדולה, ח"כ אילן גילאון (מרצ), כי השיח הציבורי שהשדולה מובילה "עושה עוול לעשרות אלפי שוטרות ושוטרים בישראל המגנים על אזרחי המדינה. ממך כנבחר ציבור אותו אני מעריך מצופה להבין שהקמת השדולה - שמניחה מראש בשם שבחרת שהבעיה העיקרית היא אלימות שוטרים – קובעת מראש את תוצאות דיוניה".

בכינוס העידו בזה אחר זה מפגינים, בני משפחותיהם ונציגי ארגונים חברתיים על מקרים שבהם שוטרים הפעילו אלימות בלתי מוצדקת, בעיקר כלפי קבוצות מיעוט. השתתפו בו מתלוננים על אלימות משטרתית מהחברה הערבית, הציבור החרדי, יוצאי אתיופיה, קהילת הלהט"ב, ציבור המתנחלים, אנשים עם מוגבלויות, תושבי גבעת עמל ועוד. אחותו של הצעיר האתיופי יוסף סלמסה, שלפי קרוביו סבל ממצוקה נפשית בשל אלימות המשטרה כלפיו, התפרצה בדיון על ח"כ ענת ברקו (ליכוד), לאחר שזו האשימה את חברי הרשימה המשותפת בהסתה.

אחותו של סלמסה, באנג'י, אמרה כי המקרה של אחיה "לא ראשון ולא אחרון. המקרה הזה התגלגל מהמשטרה לייעוץ המשפטי, לבית הנשיא, ובסופו של דבר התיק הזה נסגר. יש פה שני שוטרים שמילאו דו"ח שקרי. לשוטרים מותר לשקר? מסתבר שכן". לדבריה, "זה ביזיון שארדן, איילת שקד והמפכ"ל לא נמצאים כאן. זה רק אומר לנו כמה המשטרה הזאת מסוכנת, במיוחד ליוצאי אתיופיה, ושאין ערך לחיים שלנו פה". 

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) אמר בכינוס כי השוטרים שהפעילו אלימות הם "בוודאי לא עשבים שוטים והסיפורים האלה אינם סיפורים חריגים. קיימת תרבות של אלימות במשטרה. זו בושה וחרפה שנציגי המשטרה, בהוראת ארדן, לא הגיעו לשמוע את הקורבנות". ח"כ ברקו קראה לעבר ג'בארין בתגובה כי הוא וחבריו שותפים בעצמם להסתה. לאחר מכן הטיחה בה בנג'י סלמסה: "תסתמי את הפה שלך, אף אחד לא רצח את הילדים שלך". ברקו השיבה לה: "דיברתי על ההסתה שלהם".

פרח לאחר ששוחרר מבית החולים, לפני שבועייםצילום: רמי שלוש

נציגת אגודת יוצאי אתיופיה סיגל ספירמן הציגה בדיון נתונים מ-2015 שלפיהם ב-12% מהתיקים שנפתחו נגד שוטרים באשמת תקיפה, הנפגעים היו אזרחים אתיופים - פי שישה מחלקם באוכלוסייה. לדבריה, הנתונים מעידים על כך שקיימת "גזענות ממוסדת במשטרה". היא הוסיפה כי "המשטרה סירבה לספק את הנתונים העדכניים של השנתיים האחרונות בטענה שהם עלולים לפגוע בשלום הציבור וביטחונו".

מנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים ג'עפר פרח, ששוטר נחשד בהכאתו במעצר, שיגר לשדולה הודעה מצולמת שבה קרא להלחם ב"תרבות השקר" בארגון. לדברי פרח, "שיתוף הפעולה בין בתי החולים למשטרה הוא חולני. בתי החולים צריכים לטפל בחולים ולא לשרת את המשטרה. האלימות בה תוקפים אזרחים ואז יש מערכת שלמה, ממפקד תחנה שראה שאני נכנס על הרגלים ועד המפכ"ל שמשקרים לו, זו תופעה בעייתית. חוסר האמון בין החברה הערבית למשטרה נובע מהתנהלות המשטרה".

ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) אמרה כי "השוטרים חיים בתוך עמם. הם שומעים את המנהיגות הפוליטית וההסתה היומיומית. הם שומעים שאיימן (עודה) בוגד וגיס חמישי". עודה הוסיף כי "אם צריך לצאת מכאן עם מסקנה אחת, זה לא מי נפגע יותר, אלא איך אנחנו מאחדים כוחות - ערבים, אתיופים, חרדים, נכים - כל מי שנפגע באופן עקבי ומכוון מהמשטרה בזמן שהם אמורים לדאוג לביטחון שלנו, לחופש הביטוי והמחאה שלנו".

חיה טוביץ', אשה חרדית מירושלים, סיפרה כיצד זרנוקי מים ששוטרים כיוונו לעבר בנה בעת פיזור הפגנה סמוך ללשכת הגיוס הובילו לפציעתו. לדבריה, "המכתזית ירתה לו סילון עצום לתוך הראש. רואים אותו בסרטון. הוא עשה שתי סלטות באוויר, נשכב אחורה ואיבד את ההכרה. כל האנשים שבאו להציל אותו ספגו סילונים גם כן. לא נתנו להם לחלץ אותו". 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר בדיון כי "הדג מסריח מהראש. יש פה עניין של מדיניות, לא כמה עשבים שוטים. חוסר הנציגות של המשטרה והמשרד לביטחון הפנים הוא מבזה. לא נעים להם לשמוע ביקורת וסיפורים אישיים מזעזעים, בטח כאשר לא יישמו את המלצות הוועדות לאורך השנים שקמו בעקבות מקרים של אלימות קשה. יש צורך להוציא מכתב חריף לאור ההחרמה והזלזול בכנסת. אין פה עניין של יהודים וערבים אלא עניין עקרוני ומהותי שנוגע לכולם ופוגע בכולם".

בתחילת הדיון ובמהלכו הדגיש גילאון: "אנחנו מעריכים את השוטרות והשוטרים שעושים לילות כימים עבור ביטחון אזרחי ישראל, יחד עם זאת המשטרה לא חסינה מביקורת". הוא הוסיף כי "תפקיד המשטרה הוא לשמור על החוק ולא להעניש את האזרחים. לא ייתכן שהמשטרה שאמורה להגן על האזרחים, לעיתים פוגעת בהם". גילאון הודיע כי השדולה תכונס מדי חודש לדיון מעקב, ותפנה לוועדת הפנים בדרישה להגביר את הפיקוח על מח"ש והמשטרה ולדרוש דיווח תקופתי בנוגע לשאלות כמו מספר תיקי אלימות השוטרים שמועברים לטיפול משמעתי, כמה מהם מגיעים לדין פלילי ומה הקריטריונים שלפיהם מתקבלות החלטות בנושא.

גילאון הודיע בשנה שעברה כי בכוונתו להקים שדולה שתרכז תלונות על אלימות שוטרים ותעקוב אחרי חקירת החשדות נגדם. ועדות הפנים והחוקה בכנסת מפקחות באופן קבוע על התנהלות המשטרה והמחלקה לחקירות שוטרים. מטרת השדולה, שאיננה גוף פיקוח רשמי, לא להסתפק בדיווחים תקופתיים, אלא להציף לתודעה הציבורית את המקרים עצמם ולעקוב אחרי הטיפול והענישה שהוטלה על כל אחד מהשוטרים שהפעילו אלימות שלא לצורך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ