יהונתן ליס
יהונתן ליס

בצעד חריג, נשיאות הכנסת אסרה היום (שני) להניח על שולחנה את הצעת חוק יסוד: ישראל מדינת כל אזרחיה, בטענה שהיא שוללת את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. את ההצעה הגישו חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי וג׳מעה אזברגה מהרשימה המשותפת. זוהי הצעת החוק הראשונה שנפסלת בשתי הכנסות האחרונות עוד בטרם הונחה על שולחן הכנסת. 

נשיאות הכנסת מורכבת מיו"ר הכנסת ותשעת סגניו, והם אלה שמחליטים אם לאפשר הנחה של הצעות חוק חדשות על שולחנה. שבעה ח"כים תמכו בהחלטה להפיל את ההצעה: היו"ר אדלשטיין וסגניו מאיר כהן (יש עתיד), נאווה בוקר (ליכוד), רויטל סוויד (המחנה הציוני), חמד עמאר (ישראל ביתנו), טלי פלוסקוב (כולנו) וישראל אייכלר (יהדות התורה). שני ח"כים - עיסווי פריג ממרצ ואחמד טיבי מהרשימה המשותפת - התנגדו להחלטה וח"כ אחד, בצלאל סמוטריץ', נמנע. 

היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, הבהיר בחוות דעת שגיבש כי "הן במישור העקרוני והן במישור הפרטני, קשה שלא לראות בהצעה ככזאת המבקשת לשלול את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי ועל כן בהתאם לסעיף 75 (ה) לתקנון, מוסמכת נשיאות הכנסת למנוע את הנחתה על שולחן הכנסת״. לדברי ינון, הצעת החוק "כוללת שורה של סעיפים שנועדו לשנות את אופיה של מדינת ישראל ממדינת הלאום של העם היהודי למדינה שבה יש מעמד שווה מבחינה לאומית ללאום היהודי וללאום הערבי". 

לדבריו, הצעת החוק מבקשת לשנות שורת מרכיבי יסוד ובכללם ביטול חוק השבות שמעניק לכל יהודי את הזכות לעלות לישראל וקביעה כי קבלת אזרחות תתבסס על הזיקה המשפחתית של אדם לאזרח המדינה; שלילת העיקרון לפיו עיקר סמליה של מדינת ישראל ישקפו את תקומתו הלאומית של העם היהודי וכן שלילת היותה של השפה העברית שפתה המרכזית של המדינה.

פסילת הצעת החוק כבר בשלב הנחתו היא צעד חריג ביותר: בכנסת ה-18 נפסלו שלוש הצעות חוק שיזם ח"כ אחמד טיבי: הצעה המכירה בירושלים כבירת פלסטין, הצעה המכירה בנכבה והצעה המחייבת את לימודי הנכבה בבתי הספר. עד פסילת שלוש הצעות אלה, הכנסת לא פסלה הצעות חוק מעולם. גם בכנסת ה-19 ובכנסת הנוכחית לא נפסלה אף הצעה עד ההחלטה שהתקבלה הבוקר. טיבי הודיע כי בכוונתו לשוב ולאתגר את נשיאות הכנסת פעם נוספת בשבועות הקרובים כשינסה להניח הצעת חוק חדשה שיזם הקוראת להפוך את ישראל למדינת "כל לאומיה".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר בדיון כי "מדובר בהצעת חוק מופרכת שכל בר דעת מבין שיש לבלום מיד. אסור שהצעה שתכליתה כרסום היסודות עליהם בנויה מדינת ישראל תונח על שולחן הכנסת. זו הפעם הראשונה מאז מוניתי לתפקיד יו״ר הכנסת, לפני כחמש שנים, שבה אני ממליץ לנשיאות לפסול הצעת חוק. שלושת חברי הכנסת של בל״ד מנסים פעם אחר פעם לקושש קולות באמצעות פרובוקציות, אסור לתת להם יד לכך" .

מנגד, ח"כ פריג' אמר כי "הרוב היהודי מאתגר בהזדמנויות רבות את המיעוט הערבי בסוגיות שונות, ודוגמא לכך היא חוק הלאום. למה למציעי חוק הלאום מותר ולזחאלקה אסור?". ח"כ טיבי הוסיף כי "גם למיעוט יש זכות להתריס ולמחות על מוסכמות כמו זכויות היתר שיש לרב היהודי בישראל, מצב שמקבע את הנחיתות של המיעוט הערבי״. ח"כ סמוטריץ, שנמנע בהצבעה, אמר "אני חותם על כל פסיק מדבריו של היו"ר ואכן מדובר בהצעת חוק מופרכת. עם זאת, הוראה המאפשרת שלא להניח הצעות חוק על שולחן הכנסת, ראוי שתעוגן בחוק יסוד ולא בתקנון הכנסת". 

מסיעת בל"ד נמסר כי "הסיעה רואה בפסילת הצעת החוק צעד חמור ביותר המשקף הקצנה נוספת ביחס לתביעות ותפיסות דמוקרטיות, ובמניעת ח"כים להגיש הצעות חוק אפליה בוטה נגד חברי כנסת עם תפיסת עולם דמוקרטית, ופגיעה חמורה בחופש הביטוי, בזכות לפעילות פוליטית ובחסינות חברי הכנסת. חמורה במיוחד היא עמדתו של היועץ המשפטי לכנסת שהגיש חוות דעת אנטי דמוקרטית בה טען כי התביעה לשוויון מלא פוגעת בעדיפות הלאום היהודי, ועל סמך זה המליץ לפסול את החוק. היועץ דיבר בשם המשטר הקיים המפלה ערבים ומתייחס אליהם כאל אזרחים סוג ב'".

בסיעה הוסיפו כי על אדלשטיין "להסביר כיצד הצעת חוק המנוגדת לדמוקרטיה ונגועה בגזענות כמו חוק הלאום מקבלת לגיטימציה מלאה, בעוד הצעת חוק המבוססת כל כולה על ערכים של שוויון, דמוקרטיה, זכויות אזרח וזכויות אדם עומדת בפני פסילה. צעד כזה הוא בעצם הוצאת הדמוקרטיה מחוץ לחוק וסיעת בל"ד שוקלת לפנות לבג"ץ אם אכן נשיאות הכנסת תמנע את הנחת הצעת החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ