חרף התנגדות יועמ"ש הכנסת: אושר לקריאה ראשונה החוק המטיל קנסות על קוראים לחרם על ההתנחלויות

החוק מאפשר לקנוס במאה אלף שקל את מי שקרא לחרם, ללא הוכחת נזק. שרי הממשלה מתנגדים לקידומה בשלב זה, והאופוזיציה דורשת לפסול את ההצבעה בטענה שהיו אי-סדרים בדיון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד ינון וסלומינסקי בוועדת החוקה, ב-2016
עו"ד ינון וסלומינסקי בוועדת החוקה, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת החוקה אישרה היום (רביעי) לקריאה ראשונה את החוק שיאפשר להטיל פיצויים ללא הוכחת נזק על מי שקרא להחרים את ישראל או את ההתנחלויות. ההצעה אושרה על אף התנגדות הממשלה והייעוץ המשפטי של הכנסת. החוק מאפשר לבתי משפט להטיל פיצויים בגובה 100 אלף שקל, ללא הוכחת נזק, על מי שקרא "בזדון, ולא באופן חד-פעמי" להחרים את ישראל או ההתנחלויות. הפיצוי עשוי להגיע לחצי מיליון שקל אם יוכח שהמעשה בוצע באופן שיטתי.

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) תמך בהצעה, אך הבהיר כי יעכב את קידומה כדי להגיע להסכמות עם הממשלה והגיש עליה ערר. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, הסביר לח"כים כי ועדת השרים לחקיקה החליטה שההצעה תקודם בהסכמה של שרת המשפטים, השר לנושאים אסטרטגיים והשר לענייני ירושלים, אך הסכמה זו טרם הושגה. "עוד הוחלט שההצעה תחזור לוועדת השרים לפני הצבעה בקריאה ראשונה", הוסיף קמיניץ, "ככל שלא יהיה דיון כזה בוועדת השרים המשמעות היא שהממשלה מתנגדת להצעת החוק".

היועץ המשפטי לוועדת החוקה, עו"ד גור בליי, אמר בדיון כי "החוק מעורר קשיים חוקתיים. ברור שקריאה לחרם יש בה אלמנטים פוגעניים, אבל היא עדיין חוסה תחת חופש הביטוי ונעשה בה שימוש נרחב בארץ כאשר קוראים להחרים זמר כזה או אחר, מפעל כזה או אחר שאינו שומר על חוקי העבודה או השבת וקריאה להחרים מדינות אחרות. מבחינה פרקטית ישימות החוק תהיה בעיקר פנים ישראלית ופחות מול אירגוני BDS בחו"ל. זה אפשרי עקרונית אך בעיקר יהיו הטלות סנקציות על ארגונים פנימיים. בג"ץ פסל הטלת פיצויים עונשיים". גם היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, הודיע שיש בהצעה קשיים חוקתיים משמעותיים.

ח"כים מהאופוזיציה פנו ליועץ המשפטי לכנסת בבקשה לבטל ההצבעה בטענה שהיו אי-סדרים בניהול הדיון שבסופו התקיימה. השבעה שפנו הם יעל גרמן וקרין אלהרר (יש עתיד), מוסי רז (מרצ), מרב מיכאלי ורויטל סוויד (המחנה הציוני) ויוסף ג'בארין ודב חנין (הרשימה המשותפת). חברות הכנסת גרמן ומיכאלי דרשו מנציג היועץ המשפטי לממשלה להבהיר אם מותר להצביע על סעיף שהקואליציה מתנגדת לו, אך לא קיבלו תשובה לפני ההצבעה. ח"כ חנין ביקש להציג הצעה משלו לנוסח, אך לא קיבל אישור לכך - בניגוד למקובל. שבעת נציגי האופוזיציה שהשתתפו בדיון סירבו להצביע במליאה. 

חוק החרם המקורי, שאושר ב-2011, מאפשר להטיל מגבלות על אנשים או על גופים הקוראים לחרם על ישראל או על ההתנחלויות. הצעת החוק אושרה בקריאה טרומית בסוף השנה שעברה.

לפני שלוש שנים פסל בג"ץ את הסעיף המאפשר להטיל סנקציות כלכליות ללא הוכחת נזק במסגרת עתירה שהגיש העיתונאי אורי אבנרי, אך התיר לגבות פיצויים מהקוראים לחרם. השופטים נימקו את ההחלטה באפקט המצנן של הסעיף על חופש הביטוי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ