השרים צפויים לתמוך בביטול החוק שמאפשר לרה"מ ושר הביטחון להכריז על מלחמה

ועדת השרים צפויה בנוסף לבטל סעיף שמחייב רוב של מחצית מחברי הקבינט כדי להכריז מלחמה. באופן זה, יהיה ניתן להכריז על מלחמה בכל הרכב של הקבינט, גם אם הוא כולל רק את ראש הממשלה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וליברמן בכנסת, בינואר האחרון
נתניהו וליברמן בכנסת, בינואר האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת השרים לחקיקה צפויה לאשר ביום ראשון את ביטולו של הסעיף המתיר לראש הממשלה ולשר הביטחון להחליט לבדם על פתיחה במלחמה. השרים יבטלו במקביל גם את הסעיף שמחייב רוב של מחצית מחברי הקבינט כתנאי לקבלת החלטה על פתיחה במלחמה, כך שיהיה ניתן להחליט זאת בכל הרכב של הקבינט שיתכנס, גם אם הוא כולל אדם אחד בלבד.

הכנסת אישרה בסוף אפריל את החוק שמאשר לראש הממשלה לצאת למלחמה בנסיבות חריגות בהתייעצות עם שר הביטחון בלבד. אישור החוק הוביל לביקורת רבה, שבעקבותיה החל הקבינט לגייס רוב לביטולו.

"ראוי כי ההחלטה תתקבל בהרכב רחב ככל הניתן", נכתב בדברי ההסבר לביטול נוסח החוק על ההחלטה ליציאה למלחמה, "יחד עם זאת, עשויות להתקיים נסיבות חריגות שבהן יתעורר צורך לקבל החלטה באופן דחוף ולא תהיה אפשרות לכנס מניין רחב. לכן קביעת מניין חוקי קשיח לקבלת החלטה זו חייבת קביעה של חריג אשר ייתן מענה לאותן נסיבות חריגות". נוסח החוק החדש יהיה העתק של הנוסח שהיה קיים עד סוף חודש אפריל, שלפיו הממשלה יכולה להכריז על פתיחה במלחמה באמצעות רוב בכל הרכב שרים שישתתף בישיבה.

בדיון ביום ראשון צפויה ועדת השרים לדון גם בהצעת חוק שיזמה שרת המשפטים, איילת שקד, שנועדה למנוע מ"עותרים טרדניים", כלשון ההצעה, לעתור לבג"ץ. לפי ההצעה, נשיאת בית המשפט העליון תוכל לפרסם צו חוסם שימנע מעותרים אלו, הפונים פעמים רבות לבית המשפט, להמשיך לעתור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ