עימות חריף בעבודה: פרץ האשים את גבאי בעסקנות ונטש את ישיבת הנהלת המפלגה

היו"ר והח"כ התעמתו על רקע יוזמת גבאי לבטל את הבחירות לוועידת המפלגה בסוף החודש - צעד שיצמצם באופן משמעותי את כוחה של הפריפריה במפלגה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרץ וגבאי ליד קיבוץ נירעם, בדצמבר
חיים לוינסון

עימות חריף פרץ היום (שלישי) במפלגת העבודה בין היו"ר אבי גבאי לח"כ עמיר פרץ על רקע יוזמת גבאי לבטל את הבחירות לוועידת המפלגה בסוף החודש. הוויכוח בין השניים פרץ בישיבת הנהלת המפלגה: "אתה דוחף את כולם לעסקנות", הטיח פרץ בגבאי, "עוד לא היתה מעולם מפלגה עם עסקנות כל כך גדולה כמו בתקופה שלך". גבאי עקץ בתגובה את פרץ על כך שעזב את המפלגה פעמיים, ובעיצומו של הוויכוח פרץ עזב את הישיבה.

הוועידה היא הגוף המחליט על החוקה במפלגה, והיא יכולה באופן תיאורטי לקבוע בחירות חדשות לראשות המפלגה לפני הבחירות הכלליות לכנסת. נכון להיום, לוועידה אמורים להיבחר 3,200 צירים מתוך 5,300 בני אדם שהציגו את מועמדותם. אם יוזמת גבאי תצא לפועל, כל מי שהגיש מועמדות יצטרף לוועידה, לצד 800 נציגים נוספים. מטרתו של גבאי היא לדלל את כוחו של פרץ בוועידה.

היוזמה של גבאי מעוררת התנגדות במפלגה כי היא מצמצמת מאוד את כוחה של הפריפריה במפלגה. לכל סניף נקבע מספר נציגים לוועידה בנוסחה של מספר חברים ושיעור התמיכה שקיבל המחנה הציוני. אם ההצעה של גבאי תתקבל, יתווספו לוועידה 1,200 צירים מיישובים חזקים, 300 מתוכם מתל אביב. לעומת זאת, מהפריפריה יתווספו רק 274 צירים ו-30 במגזר הערבי.

בכיר בעבודה אמר ל"הארץ" כי "מפלגת העבודה החליטה על תכנית ההתנתקות שלה מהפריפריה, הקיבוצים והמגזר הערבי". אותו בכיר הוסיף כי "יש רק שני מרוויחים מהמהלך הציני הזה: אבי גבאי ושלי יחימוביץ שבישלו אותו מראש מא' ועד ת' - ומי שיפסיד פה קהלים עצומים זו המפלגה״. גם יושב ועדת הבחירות של המפלגה, דוד ליבאי, מתנגד למהלך מטעמים משפטיים.

מסביבתו של אבי גבאי נמסר: "אנו מציעים למי שמתקשה להיפרד מקבלני קולות, ממפקדי ארגזים, ממניפולציות ומסכינאות כרונית להפנים את המציאות החדשה. המפלגה בחרה יו״ר, הפקידה בידיו ארגז כלים ומשימה - להחליף את שלטון נתניהו. מי שהפסיד בבחירות נדרש לשלב ידיים ולסייע במשימה, או לחפש לעצמו - ולא בפעם הראשונה - מפלגה זמנית אחרת כפתרון ביניים".

עמיר פרץ מסר: "תגובה מביכה של מי שהביא את המפלגה לשפל חסר תקדים. אני מציע לרכז את המאמצים בלהחזיר את הציבור העצום שברח מאיתנו השנה, ולא להשקיע בהשמצות והכפשות, בטח לא כאלה שממומנות מכספי ציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ