מועצת גדולי התורה לח"כים מיהדות התורה: פרשו מהקואליציה אם חוק הגיוס יאושר

לפי מקורות בישיבת המועצה של אגודת ישראל, במועצה דורשים לשנות את הסעיף שמטיל סנקציות כלכליות על ישיבות שלא עומדות ביעדי הגיוס. נתניהו צפוי לדון בנושא עם ליצמן ביום ראשון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בבני ברק נגד גיוס חרדים, במארס האחרון
הפגנה בבני ברק נגד גיוס חרדים, במארס האחרוןצילום: תומר אפלבאום

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הודיעה היום לחברי הכנסת של יהדות התורה כי עליהם לפרוש מהקואליציה אם חוק הגיוס יאושר. המועצה לא פרסמה הודעה רשמית בתום הפגישה שהתקיימה היום (חמישי), אך לפי מקורות שנכחו בפגישה, חברי המועצה דורשים לשנות את הסעיף שמטיל סנקציות כלכליות על ישיבות שלא עומדות ביעדי הגיוס. נתניהו לא הגיב לפרסומים בעניין החלטת המועצה, וממתין לפגישתו ביום ראשון עם סגן שר הבריאות מיהדות התורה, יעקב ליצמן, כדי לדעת אם פני אגודת ישראל לפרישה.

לפי המקורות, הנציג שדחף לשינויים בחוק הוא ח"כ מאיר פרוש שנכח בישיבת המועצה. חברי הכנסת הנוספים של אגודת ישראל ביהדות התורה הם ליצמן, מנחם אליעזר מוזס וישראל אייכלר. על פי מקור שנכח בישיבה, חברי הכנסת הופתעו מהחלטת המועצה. אגודת ישראל היא הזרם החסידי במפלגת יהדות התורה. המנהיגים הרוחניים של ש"ס ושל המפלגה הליטאית ביהדות התורה, דגל התורה, טרם קיבלו החלטה בנושא. חברי הכנסת מטעם דגל התורה הם משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר. מקורות בדגל התורה אמרו היום: "מבחינה פרקטית, החוק הוא משהו שבהחלט אפשר לחיות איתו, אבל ברמה ההצהרתית הוא בעייתי. אנחנו נקבל החלטה רק לאחר שהדברים יוצגו בפני רבני המפלגה".

חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי

בסיום מושב החורף של הכנסת דרשה מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל להעביר את חוק הגיוס בצמוד לתקציב המדינה. ליצמן הציב אז אולטימטום שלפיו הוא לא יתמוך בתקציב אם חוק הגיוס לא יעבור במלואו בשלוש קריאות במושב החורף. חרף האיום, רבני דגל התורה לא תמכו באולטימטום והחליטו להסתפק באישור חוק הגיוס בקריאה טרומית בלבד.

הוועדה לבחינת גיוס חרדים פרסמה את המלצותיה השבוע. הוועדה המליצה לקבוע יעדי גיוס חדשים לצה"ל ולשירות הלאומי, להעלות בהדרגתיות בכל שנה את מספר המשרתים, להטיל סנקציות כלכליות על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס ולקדם הטבות לכלל המשרתים. עם זאת, הסנקציות הכלכליות לא יוטלו בשנתיים הראשונות ליישום החוק. הרמטכ"ל גדי איזנקוט ושר הביטחון אביגדור ליברמן אישרו את ההמלצות, ומשרד הביטחון ניסח על בסיסן תזכיר חוק במטרה להשלים את החקיקה עד לתום מושב הקיץ.

לפי החלטת הוועדה, אי-עמידה ב-85% מיעדי הגיוס במשך שלוש שנים ברציפות תביא לביטול החוק. בנוסף, הוועדה המליצה להרחיב את הסנקציות המנהליות שמוטלות על מי שלא מתגייס ועל עריקים, וכן להקים מסלולי שירות מותאמים לחרדים, שיקדמו השתלבות בתעסוקה. הוועדה המליצה לבחון תמריצים למתגייסים כמו העלאת דמי הקיום של המשרתים שירות מלא, והוקרה ותגמול בדמות מימון מטעם המדינה של לימודי תואר ראשון לכלל מסיימי השירות הצבאי באופן מלא. בנוסף, הוועדה המליצה שלא להטיל סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו אלא ליצור מערכת של סנקציות אזרחיות כמו שלילת הטבות שהמדינה מעניקה.

הישיבות יצטרכו לעמוד לפחות ב-95% מיעד הגיוס שלהן, וחריגה משיעור זה תוביל להטלת סנקציות כלכליות. בשנה השלישית והרביעית ליישום החוק תפחית המדינה את סכום התמיכה בהתאם לשיעור החריגה מהיעד. בשנה החמישית והשישית ליישום החוק יוטלו סנקציות בשיעור כפול משיעור החריגה, בשנה השביעית והשמינית הסנקציות יוכפלו פי שלושה ובשנה התשיעית והעשירית פי ארבעה.

הוועדה המליצה בדו"ח לקבוע יעד גיוס לצה"ל ולשירות לאומי של 3,996 חרדים בשנת 2018 ולהעלות אותו ב-8% בכל שנה עד 2020. לאחר מכן ממליצה הוועדה להעלות את שיעור המתגייסים ב-6.5% בשנה עד ל-5,635 בשנת 2023. בשנים 2027-2024 ממליצה הוועדה להעלות את שיעור הגיוס ב-5% עד ל-6,844 חרדים בשנה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ