השרים החליטו: יבוטל החוק שמאפשר לראש הממשלה ושר הביטחון להכריז מלחמה

ועדת השרים ביטלה גם סעיף המחייב רוב של מחצית מחברי הקבינט כדי להכריז מלחמה. כך, יהיה ניתן להכריז על מלחמה בכל הרכב של הקבינט, גם אם הוא כולל רק את ראש הממשלה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וליברמן בכנסת, בינואר
נתניהו וליברמן בכנסת, בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את ביטולו של הסעיף המתיר לראש הממשלה ולשר הביטחון להחליט לבדם על פתיחה במלחמה. השרים ביטלו במקביל גם את הסעיף שמחייב רוב של מחצית מחברי הקבינט כתנאי לקבלת החלטה על פתיחה במלחמה, כך שיהיה ניתן להחליט זאת בכל הרכב של הקבינט שיתכנס, גם אם הוא כולל אדם אחד בלבד.

הכנסת אישרה בסוף אפריל את החוק שמאשר לראש הממשלה לצאת למלחמה בנסיבות חריגות בהתייעצות עם שר הביטחון בלבד. אישור החוק הוביל לביקורת רבה, שבעקבותיה החל הקבינט לגייס רוב לביטולו.

"ראוי כי ההחלטה תתקבל בהרכב רחב ככל הניתן", נכתב בדברי ההסבר לביטול נוסח החוק על ההחלטה ליציאה למלחמה, "יחד עם זאת, עשויות להתקיים נסיבות חריגות שבהן יתעורר צורך לקבל החלטה באופן דחוף ולא תהיה אפשרות לכנס מניין רחב. לכן קביעת מניין חוקי קשיח לקבלת החלטה זו חייבת קביעה של חריג אשר ייתן מענה לאותן נסיבות חריגות". נוסח החוק החדש יהיה העתק של הנוסח שהיה קיים עד סוף חודש אפריל, שלפיו הממשלה יכולה להכריז על פתיחה במלחמה באמצעות רוב בכל הרכב שרים שישתתף בישיבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ