באגודת ישראל מבהירים: לא נתמוך בחוק הגיוס בנוסח הנוכחי

ח"כ מנחם אליעזר מוזס אמר כי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל אינה מוכנה לסייע באישור החוק בשל הסנקציות הכלכליות שיוטלו על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס. "המשבר אמיתי", הדגיש

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וליצמן בכנסת, בשנה שעברה
נתניהו וליצמן בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ מנחם אליעזר מוזס מאגודת ישראל, הזרם החסידי ביהדות התורה, אמר היום (שני) כי סיעתו לא תתמוך בחוק הגיוס. בריאיון לגלי צה"ל הסביר מוזס כי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל אינה מוכנה לסייע בהעברת החוק בשל הסנקציות הכלכליות שיוטלו על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס. "גם אתמול חזרתי ושאלתי את גדולי ישראל (אם) אפשר להעביר, לפחות בקריאה ראשונה, להרוויח קצת זמן, אמרו לי חד-משמעית לא. עד שיוסרו הסנקציות הפליליות שיש בעקיפין", אמר.

ח"כ מוזס הוסיף כי "זו לא הצגה, המשבר אמיתי". דבריו מגיעים על רקע רצונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיע להסכמה על נוסח חוק הגיוס בתוך שבועיים ולאשר אותו עד סוף מושב הקיץ של הכנסת, שמסתיים בעוד חמישה שבועות. אתמול אמר נתניהו בישיבת ראשי הקואליציה כי לא כדאי לקיים בחירות בשל מחלוקת על גיוס החרדים.

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, בראשות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, הורתה בשבוע שעבר לחברי הכנסת מטעמה לפרוש מהקואליציה אם חוק הגיוס יאושר. בניגוד לאגודת ישראל, בדגל התורה - הזרם הליטאי ביהדות התורה - ובש"ס נוטים לתמוך בחוק הגיוס.

הוועדה לבחינת גיוס חרדים פרסמה בשבוע שעבר את המלצותיה. הוועדה המליצה לקבוע יעדי גיוס חדשים לצה"ל ולשירות הלאומי, להעלות בהדרגתיות בכל שנה את מספר המשרתים, להטיל סנקציות כלכליות על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס ולקדם הטבות לכלל המשרתים. עם זאת, הסנקציות הכלכליות לא יוטלו בשנתיים הראשונות ליישום החוק.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ