המשנה ליועמ"ש הנחה את הממשלה למנות נשים לאסיפה הבוחרת את מועצת הרבנות

לקראת הבחירות למועצה באוקטובר, הנחה ארז קמיניץ את שר הדתות "לתת ביטוי לשני המינים באסיפה", כפי שנעשה בבחירות ב-2013. המועצה קובעת את נהלי הרבנות ובתי הדין הרבניים

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין הרבנות הראשית בירושלים, ב-2016
אהרן רבינוביץ

המשנה ליועץ המשפטי למשלה ארז קמיניץ הנחה אתמול (שני) את הממשלה לפעול למינוי נשים לחברי האסיפה הבוחרת את מועצת הרבנות הראשית. ההנחיה הגיעה בעקבות פניה של שורת ארגונים הפועלים בנושא, ובהם מרכז רקמן לקידום מעמד האישה. באוקטובר הקרוב צפויות להתקיים בחירות למועצה.

"מועצת הרבנות הראשית היא גוף שלפסיקותיו והחלטותיו יש השפעה משמעותית גם על ציבור הנשים בישראל", כתב קמיניץ. "עמדתנו היא שעל הגורמים בממשלה לפעול בשקידה סבירה למינוי נשים לחברי האסיפה הבוחרת באופן שייתן ביטוי, עד כמה שניתן במגבלות החוק, לשני המינים באסיפה הבוחרת".

המועצה היא הסמכות העליונה לקביעת נהלי הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים, וחברים בה שני הרבנים הראשיים, ארבעת הרבנים הראשיים של ארבע הערים הגדולות, ועשרה רבנים הנבחרים על ידי אסיפה בוחרת.

הארגונים שפנו ליועמ"ש - מרכז רקמן, אוניברסיטת בר אילן, נאמני תורה ועבודה, עיתים, אמונה - תנועת האישה הדתית לאומית, יד לאשה, קולך ומרכז צדק לנשים - טענו כי באסיפה יש רוב גברי מוחלט וכי ראוי שהיכן שניתן יש למנות נשים בשביל לאזן את התמונה. "חלה על הממשלה, הכנסת, הרבנים הראשיים וראש הממשלה, חובה להפעיל סמכותם ושיקול דעתם על מנת להבטיח ייצוג הולם לנשים באסיפה הבוחרת. חובתם זו ראוי שתבוא לידי ביטוי במינוי נשים כנציגותיהם באסיפה הבוחרת" כתבו בפנייה ליועמ"ש.  

בשנת 2013 אכן מינה שר הדתות 10 נשים לאסיפה הבוחרת כנציגותיו. "לטעמנו, מן הראוי שגם בבחירות הקרובות ייעשה מאמץ שכל עשרת נציגי הציבור יהיו נשים, וכי ייעשה מאמץ לאתר נשים מתאימות לכך" כתב המשנה ליועמ"ש, שציין כי הבקשה להנחות את הכנסת למנות חברות כנסת להרכב האסיפה הבוחרת אינו תחת סמכותו אלא תחת סמכות יועמ"ש הכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ