בניגוד לעמדת הקואליציה: הכנסת אישרה טרומית איסור אפליה בשל נטייה מינית

יו"ר הקואליציה טען כי אפשר חופש הצבעה, אך חבר קואליציה אמר כי הוא מנסה "להקטין את המבוכה". חברי הכנסת אמיר אוחנה מהליכוד ומירב בן ארי מכולנו תמכו בהצעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית הצעת חוק האוסרת על אפליה בשל נטייה מינית. ההצעה אושרה למרות התנגדותה של הקואליציה, ברוב של 37 תומכים מול 36 מתנגדים. ההצעה זכתה לרוב לאחר שח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) וח"כ מרב בן ארי (כולנו) הצביעו בעד החוק בניגוד לעמדת הקואליציה. אוחנה, ממייסדי תנועת "גאווה בליכוד", ספג ביקורת חריפה מאז תחילת הקדנציה שלו, לאחר שהתמיד לדבוק במשמעת הקואליציונית ולא תמך בחוקים שעלו להצבעה במליאה לרווחת הקהילה. אולם, בחודשים האחרונים הוא החל לתמוך בהצעות השונות.

יו"ר הקואליציה, דוד אמסלם, אמר בתגובה שלא מדובר בהפרה של המשמעת הקואליציונית מאחר שהוא אפשר חופש הצבעה. ואולם, אחד מחברי הכנסת בקואליציה דחה את דבריו של אמסלם ואמר: "הובהר לנו שאין חופש הצבעה ולכן נאלצתי להצביע נגד החוק. דבריו של אמסלם כעת נועדו להקטין את המבוכה שבה הוא נמצא בעקבות ההפסד". זמן קצר לאחר מכן, דוברו של יו"ר הקואליציה הבהיר: "אמסלם אישר לאמיר אוחנה ולמרב בן ארי חופש הצבעה בחוק הנ"ל".

רשימת המצביעים בעד ונגד על ההצעה בקריאה טרומית במליאה, היום

המהלך הוא חלק ממדיניות חדשה שעליה הכריז בשבוע שעבר מרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) של ביטול הקיזוזים עם חברי הקואליציה בהצבעות במליאת הכנסת, צעד שהקשה על הממשלה לגייס את הרוב הנחוץ במליאה. עם זאת, מדובר בהישג תודעתי בעיקרו ובמבוכה זמנית לקואליציה, הנהנית מרוב יציב במליאת הכנסת שיאפשר לה לסכל את המשך קידומו של החוק.

הצעת החוק קובעת כי בכל חוק האוסר על אפליה בישראל, תיאסר גם אפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית. המליאה דנה בשתי הצעות חוק זהות שיזמו הח"כים דב חנין (הרשימה המשותפת) ומיכל רוזין (מרצ). בעוד ההצעה של רוזין נפלה בהצבעה השמית, הצעתו של חנין אושרה במפתיע. 

הפוסט של ח"כ אוחנה בעקבות ההצבעה

לדברי חנין, "הכנסת אמרה היום אמירה חשובה. אפליה היא אסורה. בני האדם הם שונים אבל גם שווים. אסור להפלות מטעמי נטייה מינית וזהות מגדרית. אלה דברים שצריכים להיות מובנים מאליהם לכל אדם שרוצה לחיות בחברה ראוייה שמתייחסת בכבוד לבני אדם". חנין הצליח בכנסת הקודמת להכניס לספר החוקים הישראלי הצעת חוק מקבילה, האוסרת על אפליה כזו במערכת החינוך. רוזין אמרה: "היום הצלחנו בצעד חסר תקדים להביא צדק ולאשר חוק שבכוחו לבטל את האפליה החוקית נגד הקהילה הגאה בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ