יו"ר ועדת הפנים ביטל דיון על פשיעה בחברה הערבית כי יוזמו השתתף בכנס פלסטיני

יו"ר הרשימה המשותפת השתתף בכנס במזרח ירושלים שהמשטרה פיזרה בטענה שאורגן על ידי פעילי טרור. 68 ח"כים פנו לראש הממשלה: הצג תוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית

יהונתן ליס
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
ג'קי חורי

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד), ביטל היום (רביעי) דיון על התמודדות המשטרה עם ארגוני הפשיעה בחברה הערבית. קיש ביטל את הדיון מפני שיו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, השתתף בכנס במזרח ירושלים שהמשטרה פיזרה. קיש טען שעודה, שיזם את הדיון, הוא "תומך טרור ומתנגד למדינה".

עודה השתתף שלשום בכינוס במלון אמבסדור במזרח ירושלים, שעל פי ההזמנה, נועד לציין את "הידידות הפלסטינית־רוסית". מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, חתם על צו לפיזורו בנימוק שאורגן על ידי פעילי ארגוני הטרור החזית העממית והחזית הדמוקרטית, ונועד לעסוק ב"הכרזת ירושלים כבירת פלסטין". בעקבות נוכחותו של עודה באירוע הגיש יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, קובלנה נגדו לוועדת האתיקה. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד עודה בגין סיוע לארגון טרור מוכרז.

איימן עודה במליאת הכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

הדיון בוועדת הפנים הוא חלק מיום דיונים מיוחד בחודש הבא שיזם עודה ויעסוק בפשיעה בחברה הערבית. לצד ועדת הפנים, אמורות ארבע ועדות לדון בנושא, והוא יצוין גם בדיוני המליאה. קיש כתב לעודה כי אף שנתן הסכמה עקרונית לדיון, אין בכוונתו לאפשר את קיומו. "לא ייתכן כי חבר כנסת יבקש דיון בוועדות הכנסת על אכיפה, סמכות המדינה, מיגור פשיעה וכדומה ומצד שני יפעל נגד אותה המדינה ויתמוך בטרור נגדה, כפי שהתבטא למשל בהשתתפותך ודבריך בכנס של ארגוני הטרור החזית העממית והחזית הדמוקרטית במזרח ירושלים", כתב.

עודה אמר בתגובה כי "התמודדות עם ארגוני פשיעה בחברה הערבית וערך חיי אדם כנראה לא שווים כלום ליו"ר ועדת הפנים שהחליט לבטל את הדיון ממניעים שקריים ועבור חצי כותרת. אותם ח"כים ושרים שלא מפספסים הזדמנות לשקר ולהסית נגדי אישית פוגעים בכלל האוכלוסייה הערבית. זהו עוד ציון דרך בממשלת הימין הגזענית שחרטה על דגלה מסע דה־לגיטימציה לציבור הערבי".

בתוך כך, 68 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה פנו במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה שיפעל למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית. בפנייה, שיזם ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), נכתב כי "נדרשת תוכנית מתוקצבת שתטפל בסיבות העומק של תופעות אלו ובעיקר בחינוך וברווחה וכן הכנת תוכניות לימודים מתאימות והכשרת מורים כמו כן הגברת התקנים לעובדות ועובדים סוציאליים לעבודה עם נוער במצוקה". על המכתב חתומים גם שבעה ראשי ועדות בכנסת, ובהם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי, ויו"ר ועדת הרווחה ח"כ אלי אללוף.

"אני מזהיר שקיים חשש אמיתי למלחמת אזרחים פנימית אם התופעה לא תיבלם מיידית", אמר ח"כ ג'בארין ל"הארץ". לדבריו, האלימות הפנימית עומדת בראש דאגותיהם של האזרחים הערבים. מאז תחילת השנה הנוכחית נרצחו 26 אזרחים ערבים. מנתוני עמותת "אמאן" הפועלת בחברה הערבית עולה כי מאז שנת 2000 נהרגו 1,272 אזרחים ערבים כתוצאה מאלימות פנימית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ