יצחק הרצוג צפוי להתמנות ליו"ר הסוכנות היהודית

חבר הנאמנים של הארגון יתכנס ביום ראשון הקרוב כדי לאשר את המינוי ■ זו הפעם הראשונה מאז 1995 שמועמד מטעם רה"מ נדחה ■ נתניהו ביטל בתגובה ישיבה משותפת עם ראשי הסוכנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרצוג בישיבת סיעה של המחנה הציוני, בחודש שעבר

יו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת יצחק הרצוג, צפוי להתמנות לתפקיד יושב ראש הסוכנות היהודית. ועדת המינויים של הסוכנות תמליץ על המינוי לחבר הנאמנים של הארגון ביום ראשון הקרוב, ואם הוועדה תאשר את המינוי הרצוג יתמנה לתפקיד לתקופה של ארבע שנים.

לפני שנה הפסיד הרצוג בבחירות לראשות מפלגת העבודה, ואם אכן יתמנה ליו"ר הסוכנות הוא יפנה את תפקיד יו"ר האופוזיציה, בו החזיק מאז תחילת הקדנציה. כיוון שיו"ר העבודה אבי גבאי איננו חבר כנסת, הוא יצטרך לאייש את התפקיד בדמות אחרת מסיעת המחנה הציוני, שתייצג את המפלגה בכל האירועים הרשמיים לקראת הבחירות הבאות. לפי מקורות המקורבים לח"כ ציפי לבני, היא מצפה לקבל את תפקיד יו"ר האופוזיציה. במקומו של הרצוג ייכנס לכנסת חבר הכנסת לשעבר רוברט טיבייב.

מכתב ההמלצה על הרצוג

נתניהו שוחח עם ועדת האיתור של הסוכנות לפני כשבוע, ואז נודע לו שהיא בחרה בהרצוג. נתניהו שאל אם חברי הוועדה נפגשו עם המועמד שלו, השר יובל שטייניץ. הוא נענה בשלילה, ובתגובה התעקש שהם ייפגשו איתו. הוועדה נפגשה עם שטייניץ, אך בהמשך חבריה הודיעו שהם עדיין תומכים בהרצוג למינוי. נתניהו ביטל היום בתגובה ישיבה של ועדת השרים לתיאום פעולות הממשלה, בהשתתפות ראשי הסוכנות, שהיתה אמורה להיערך ביום שני.

הפעם הקודמת בה המועמד מטעם ראש הממשלה נדחה היתה ב-1995, כשיצחק רבין הציע את יחיאל לקט כמועמד. הוועדה העדיפה אז למנות את אברהם בורג. לדברי גורמים בליכוד, נתניהו החליט הפעם לוותר על מינוי מועמד מהליכוד לסוכנות, ולמנות מועמד מטעמו לתפקיד יו"ר קק"ל, הנמצא כיום בידי מפלגת העבודה. 

מלבד הרצוג, הוועדה נפגשה גם עם ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני). רון פרושאור, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב ובבריטניה, סירב להיפגש עם הוועדה. מועמד נוסף, סגן השר מייקל אורן (כולנו), שגם הוא שימש כשגריר ישראל בארה"ב, הודיע לסוכנות בתחילת השבוע כי הוא אינו מעוניין במשרה.

הרצוג התייחס היום למינוי ואמר כי "אלה הם ימים של אתגרים משמעותיים בכל הנוגע ליחסי העם היהודי ומדינת ישראל. אכנס לתפקיד החל ב-1 באוגוסט". גבאי בירך את הרצוג ואמר: "בוז׳י הוא האיש הנכון במקום הנכון כדי לחבר את יהדות ארצות הברית והעולם בחזרה לישראל".

הרצוג יחליף את נתן שרנסקי, שכיהן תשע שנים בתפקיד ופרש לאחרונה. כשלושה חודשים לפני סיום כהונתו של שרנסקי, נתניהו העלה את שמה של נשיאת קרן ירושלים, יוהנה ארביב־פרוג'ה, כמועמדת אפשרית לתפקיד, אך למחרת ביטל את הצעתו. מקורבים המעורים במהלך מסרו שארביב־פרוג'ה סירבה להצעתו של נתניהו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ