בניגוד לעמדת נתניהו, יצחק הרצוג מונה ליו"ר הסוכנות היהודית

חבר הנאמנים של הסוכנות אישר את המינוי. לראשונה מאז 1995 בחרה הסוכנות במועמד שאינו מטעם ראש הממשלה. "נעבוד ביחד, יש לנו מטרה משותפת", אמר היום הרצוג על נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרצוג בוועידת הנגב בדימונה, במארס האחרון

יו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת יצחק הרצוג, מונה היום (ראשון) לתפקיד יושב ראש הסוכנות היהודית. הרצוג אמר בפני חבר הנאמנים של הסוכנות, שבחר בו פה אחד: "תודה לכם על האמון שהענקתם לי. הסוכנות היהודית היא הגשר הצר שמחבר בין מדינת ישראל ליהודים בכל אשר יהיו. גשר זה נאלץ להתמודד כעת עם אתגרים גדולים שניצבים מול עמנו. הם בסיכון, בצומת, ואנחנו צריכים לעשות כל שביכולתנו כדי להבטיח את אחדות העם היהודי, במיוחד בקרב הדור הצעיר".

עוד אמר הרצוג: "יהודי הוא יהודי הוא יהודי. לא משנה מאיזה זרם הוא ואיזו כיפה יש לו על הראש". הרצוג התייחס לראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא תמך בו במועמדותו לתפקיד, ואמר: "נעבוד ביחד כדי לטפח ולחזק את העם היהודי ואת מדינת ישראל. יש לנו מטרה משותפת".

הנשיא ראובן ריבלין בירך את הרצוג על מינויו: "כחבר כנסת, כשר וכיושב ראש האופוזיציה, בוז'י פעל בלב הדמוקרטיה הישראלית מרבית חייו ושירת את העם הישראלי כשהוא פוסע בעקבות אביו וסבו. ישנם מעטים המבינים כהרצוג את האתגרים העומדים מול העולם היהודי ואת הצורך ללמד ולחזק את הזהות היהודית ואת הקשר האמיץ בין מדינת ישראל והיהודים ברחבי העולם - היום, עוד יותר מתמיד".

ריבלין הודה ליו"ר הסוכנות הפורש, נתן שרנסקי, ואמר: "נתן הוא גיבור בין-דורי בעיני כל יהודי בעולם ולא נוכל להודות לו באמת על כל אשר עשה למען העם היהודי ומדינת ישראל עד כה".

גם התנועה הרפורמית בישראל בירכה את הרצוג. "בחירתו של מר הרצוג משקפת את ההכרה ביכולותיו ובמעורבותו ארוכת השנים בענייני העם היהודי. באותה הנשימה, מינויו של מר הרצוג מבטא גם את החשש העמוק של המנהיגות היהודית הציונית  מהתרחבות הקרע בין מדינת ישראל לבין חלקים גדולים בעם היהודי בתפוצות ואת הצורך הדחוף במנהיגות ישראלית החותרת לשיח מקרב ומכבד בין כל זרמי היהדות ולהענקת התחושה לכל יהודי שמדינת ישראל היא ביתו".

התנועה הרפורמית התייחסה גם ליוזמות שהיו במחלוקת בין ישראל ליהודים בעולם. "אנו בטוחים שמר הרצוג ייטיב להמשיך את דרכו של מר נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היוצא, ששיחק תפקיד משמעותי בבלימת חוקי הגיור, בקידום פשרות היסטוריות בנושא הכותל ובנושאים נוספים, ובהתייצבות ברורה נגד התבטאויות ומעשים מסיתים ומפלגים", נמסר.

מכתב ההמלצה על הרצוג

לפני שנה הפסיד הרצוג בבחירות לראשות מפלגת העבודה, וכעת יפנה את תפקיד יו"ר האופוזיציה, בו החזיק מאז תחילת הקדנציה. כיוון שיו"ר העבודה אבי גבאי איננו חבר כנסת, הוא יצטרך לאייש את התפקיד בדמות אחרת מסיעת המחנה הציוני, שתייצג את המפלגה בכל האירועים הרשמיים לקראת הבחירות הבאות. לפי מקורות המקורבים לח"כ ציפי לבני, היא מצפה לקבל את תפקיד יו"ר האופוזיציה. במקומו של הרצוג ייכנס לכנסת חבר הכנסת לשעבר רוברט טיבייב.

נתניהו שוחח עם ועדת האיתור של הסוכנות לפני כשבוע, ואז נודע לו שהיא בחרה בהרצוג. נתניהו שאל אם חברי הוועדה נפגשו עם המועמד שלו, השר יובל שטייניץ. הוא נענה בשלילה, ובתגובה התעקש שהם ייפגשו איתו. הוועדה נפגשה עם שטייניץ, אך בהמשך חבריה הודיעו שהם עדיין תומכים בהרצוג למינוי. נתניהו ביטל היום בתגובה ישיבה של ועדת השרים לתיאום פעולות הממשלה, בהשתתפות ראשי הסוכנות, שהיתה אמורה להיערך ביום שני.

הפעם הקודמת בה המועמד מטעם ראש הממשלה נדחה היתה ב-1995, כשיצחק רבין הציע את יחיאל לקט כמועמד. הוועדה העדיפה אז למנות את אברהם בורג. לדברי גורמים בליכוד, נתניהו החליט הפעם לוותר על מינוי מועמד מהליכוד לסוכנות, ולמנות מועמד מטעמו לתפקיד יו"ר קק"ל, הנמצא כיום בידי מפלגת העבודה. 

מלבד הרצוג, הוועדה נפגשה גם עם ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני). רון פרושאור, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב ובבריטניה, סירב להיפגש עם הוועדה. מועמד נוסף, סגן השר מייקל אורן (כולנו), שגם הוא שימש כשגריר ישראל בארה"ב, הודיע לסוכנות בתחילת השבוע כי הוא אינו מעוניין במשרה.

הרצוג יחליף את שרנסקי, שכיהן תשע שנים בתפקיד ופרש לאחרונה. כשלושה חודשים לפני סיום כהונתו של שרנסקי, נתניהו העלה את שמה של נשיאת קרן ירושלים, יוהנה ארביב-פרוג'ה, כמועמדת אפשרית לתפקיד, אך למחרת ביטל את הצעתו. מקורבים המעורים במהלך מסרו שארביב-פרוג'ה סירבה להצעתו של נתניהו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ