בעקבות דרישות לשינוי נוסח החוק: זנדברג משכה הצעה להכרה ברצח העם הארמני

בקואליציה ובמשרד החוץ דרשו להשתמש בביטויים "טרגדיה" או "זוועות העם הארמני" במקום במונח "רצח עם". זנדברג: לא אתן יד לנוסח כזה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זנדברג במליאת הכנסת, בשנה שעברה
יהונתן ליס

יו"ר מרצ תמר זנדברג החליטה למשוך את הצעתה לקיים היום (שלישי) דיון והצבעה במליאת הכנסת על הכרה ברצח העם הארמני. זאת לאחר שהקואליציה ומשרד החוץ דרשו למתן את הנוסח ובמקום "רצח עם" להשתמש בביטוי "טרגדיה" או "זוועות העם הארמני". זנדברג הבהירה שלא תתן ידה לתמיכה בנוסח שאינו כולל את הביטוי "רצח עם" ולכן המהלך נגנז.

מליאת הכנסת היתה אמורה לקיים הצבעה היסטורית בנושא, שהשלכותיה סמליות בעיקר. במקביל נבלמו עד כה ניסיונות של חברי כנסת לקדם חקיקה להכרה ברצח העם – מהלך שהיה מחייב גם את הממשלה ולא רק את הכנסת, ושהיה משליך על יחסיה של ישראל עם טורקיה, המתנגדת להכרה ברצח העם.

מקורות בכנסת אמרו אמש שהקואליציה החלה לגייס רוב נגד ההצעה של זנדברג, אף שעל פי ההערכות אילו היה ניתן חופש הצבעה היא היתה זוכה ברוב מוחץ. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אחד התומכים הבולטים בהכרה ברצח העם הארמני בכנסת, הציע לגבש נוסחת פשרה מרוככת לנוסח שהעלתה זנדברג, ולגייס את תמיכת הקואליציה כולה, למעט ישראל ביתנו, בגרסה הזאת.

"בלב כבד אני נאלצת למשוך את ההצעה שהיתה אמורה לעלות להכרה ברצח העם הארמני", אמרה זנדברג והוסיפה: "לצערי, למרות ההבטחות והתירוצים שקראו לדחות את ההצבעה עד אחרי הבחירות בטורקיה, גם כעת מסרבת הקואליציה לתמוך בהצעה להכרה ברצח העם. ההחלטה של הכנסת שלא להכיר ברצח העם גרועה בעיניי פי כמה מלבטל את ההצבעה כעת. לכן אין לי ברירה אלא למשוך בינתיים את ההצעה, עד למועד אחר. ההצעה להכרה ברצח העם היא צדק היסטורי שמנותק מכל פוליטיקה. צר לי שהקואליציה לא ידעה להתעלות מעל זה".

בעקבות המשבר הדיפלומטי שפרץ בחודש שעבר בין ישראל לטורקיה סביב הרג המפגינים ברצועת עזה, ניסו כמה חברי כנסת לקדם הכרה רשמית של מדינת ישראל ברצח העם הארמני. בעקבות המשבר הוחזר שגריר ישראל לטורקיה, איתן נאה. בתגובה הורה משרד החוץ הישראלי לקונסול הטורקי בירושלים, האמון על היחסים עם הפלסטינים, לחזור לארצו "להתייעצויות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ