מבקר המדינה קנס את גבאי ב-90 אלף שקל בשל חריגות בבחירות לראשות העבודה

גבאי חרג בכחצי מיליון שקלים מתקרת ההוצאות החוקית בבחירות, שעמדה על 1.17 מיליון שקלים, והוציא מעל מיליון שקלים מכיסו הפרטי. הרצוג חרג בכ-400 אלף שקלים, ונקנס ב-60 אלף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבאי בישיבת סיעה של המחנה הציוני, בחודש שעבר

מבקר המדינה הטיל על יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, קנס בגובה 90 אלף שקלים לאחר שחרג מתקרת ההוצאות החוקית במערכת הבחירות לראשות מפלגת העבודה. על פי הנתונים, המוצגים כחלק מדו"ח המבקר המסכם את מערכת הבחירות לראשות העבודה, גבאי חרג מהסכום המותר בלמעלה מחצי מיליון שקלים. בסך הכל, גבאי הוציא מכיסו למעלה ממיליון שקלים, מהם 537 אלף שקלים שנועדו לכיסוי הגרעון שצבר. גבאי, שהתמודד בשני סבבים, גייס בסך הכל 1.43 מיליון שקלים והוציא 1.97 מיליון. תקרת התרומות וההוצאות החוקית בבחירות עמדה על 1.17 מיליון שקלים.

היו"ר הקודם של המפלגה, יצחק הרצוג, נקנס ב-60 אלף שקלים. הרצוג גייס 1.2 מיליון שקלים לקמפיין והוציא בסך הכל כ-1.5 מיליון שקלים בקמפיין, יותר מ-415 אלף שקלים מכיסו הפרטי. על פי נתוני המבקר הוצאותיו חרגו מתקרת ההוצאות שנקבעה בסכום של כ-400 אלף שקלים. הגירעון, על פי דיווחיו של הרצוג, הסתכם ב-362 אלף שקלים אותם כיסה מהונו העצמי.

הרצוג בישיבת סיעה של המחנה הציוני, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

חבר הכנסת לשעבר אראל מרגלית נקנס ב-30 אלף שקלים. הוא גייס 1.16 מיליון שקלים והוציא 1.2 מיליון שקלים בקמפיין. מרגלית הוציא מכיסו הפרטי כ-800 אלף שקלים בהתמודדות והוצאותיו חרגו בלמעלה מ-30 אלף שקלים מהמותר. המבקר מתח על מרגלית ביקורת חריפה ולפיה לא ניהל את חשבונותיו לפי הוראות החוק, לא שיקף את מלוא הוצאותיו בתקופת הבחירות ולכן הדו"ח שהגיש לא היה שלם. לדברי המבקר, מרגלית גם לא צירף את כל האסמכתאות לגבי שירותים שקיבל במסגרת פעילותו הפוליטית ולכן לא ניתן לקבוע מהו סכום ההוצאות האמיתי של השירותים שקיבל לקראת הבחירות.

האלוף במילואים עמירם לוין, שהתמודד בבחירות אך פרש יום לפני ההצבעה, נקנס ב-20 אלף שקלים. לוין לא הגיש דו"ח כספי בטענה שבשל פרישתו לא חלה עליו חובת דיווח, והגיש תצהיר לפיו הוצאות הבחירות שהיו לו מומנו ממקורות עצמיים. לוין הבהיר כי תרומות שקיבל הוחזרו לתורמים ולא נעשה בהן שימוש. המבקר קבע כי לוין היה מחויב בהגשת הדו"ח.

המתמודדת דינה דיין נקנסה ב-750 שקלים בגלל שורה של אי סדרים בהתנהלותה הכספית: היא הגישה את הדו"ח הכספי למבקר באיחור ובניגוד לחוק, היא לא פעלה מחשבון בנק שיוחד למערכת הבחירות ולא הציגה אסמכתאות שיש בהן כדי לבסס את הדיווח הכספי. דיין גייסה כ-32 אלף שקלים למימון מסע הבחירות, אך הוציאה מעל 110 אלף שקלים בקמפיין. לעומתם, חברי הכנסת עמיר פרץ ועמר בר לב ניהלו את חשבונותיהם לפי הנחיות מבקר המדינה וכך גם המועמדים אבנר בן זקן והוד קרובי.

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "המפלגה מודה למבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, על הדו"ח המקיף והמקצועי. יו"ר המפלגה, הח"כים ויתר המועמדים קיבלו את הדו"ח וידאגו לתקן את כל הליקויים לקראת הפריימריז הבאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ