היועמ"ש על תיקי נתניהו: "לא אעכב את החקירה בעקבות בחירות"

מנדלבליט אמר בוועדה כי תיקים 1000 ו-2000 "לא פשוטים בהיקפם", וכי ההליך אורך זמן בגלל ההשפעה של כל אחת מחקירות נתניהו על האחרות. "אינני מתכוון להתייחס לכל הצייצנים. הם לא מזיזים לי את קצה הציפורן", אמר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט בוועדה, היום
מנדלבליט בוועדה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיע הבוקר (רביעי) לוועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת כדי לסקור בפני חבריה את פעילות משרדו. בהתייחס לשאלות מחברי הכנסת בסיום דבריו, הגיב היועמ"ש לעיכוב אפשרי של חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו אם ייערכו בחירות, ואמר: "אני לא יודע מתי יהיו בחירות. יש חקירה והיא מתנהלת, אין תאריך, התשובה ברורה, לא יהיה תאריך - הוא יהיה כשגמרנו את החקירה". הוא הוסיף: "זה לא רציני ולא מקצועי. לא אעכב את החקירה בעקבות הבחירות. אין שום סיבה לעכב. מתקדמים". על תיק המעונות, שבו נאשמת שרה נתניהו במרמה שיטתית במאות אלפי שקלים, הבהיר מנדלבליט כי הוא לא מכיר כל מגעים להסדר בין הצדדים.

"גם המפכ"ל ופרקליט המדינה התייחסו לכך שהיקף החומרים בתיקים 1000 ו-2000 מאוד גדול, אלה תיקים לא פשוטים בהיקפם. טועה מי שחושב שהראיות האלה הן חזות הכול - אלה לא ראיות שמסיימות חקירה - אלא פותחות חקירה", אמר.

מנדלבליט התייחס לביקורת על מערכת אכיפת החוק ועל הטענות כי היא גויסה נגד החשודים בפרשות, ואמר: "נחתם הסכם עד מדינה עם עד שאתם יודעים מי הוא. לשם בירור האמת ובשל האינטרס הציבורי שנבדק חשד כלפי ראש הממשלה, אנחנו מוכנים לשלם את המחיר. אני דוחה בכל תוקף את הטענות כאילו יש גורם כלשהו או מערכת אכיפת החוק כולה שהתגייס לרדוף אחרי איש כלשהו. כל ניסיון לעשות דה לגיטימציה למוסד עד המדינה משול לניסיון למנוע את בירור האמת".

מנדלבליט הבהיר כי חתימת ההסכם משמעותה הארכת החקירה. "כריתת עד מדינה פירושו עיכוב בחקירה. מתחילים בעדות ניקיון, אחרי כן מנסים לבדוק כל נקודה שאמר העד כדי לבדוק שדבריו דברי אמת. לעתים מקבלים חומר רב מאוד שמחייב פניה לעדים רבים נוספים ולבסוף צריך לחקור גם את החשודים. האם נוותר על כריתת הסכם עם עד מדינה משום שהדבר יאריך חקירות? בירור האמת הוא מעל הכול".

מימין: ח"כ דב חנין, עו"ד גור בליי, יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי והיועמ"ש מנדלבליט, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

מנדלבליט אמר שעדי מדינה שפכו אור לא רק על תיק 4000, אלא עדותם קשורה בתיקים הנוספים. "עם העברת המלצות המשטרה ב-1000 ו-2000, מגיע מידע חדש שעל בסיסו החלטתי לחקור את ראש הממשלה גם בתיק 4000", אמר. "יש זיקה בין הדברים שעולים בתיקים. יש עדים משותפים. לשם הערכה של מהימנות העדים צריך לראות את החקירות כמקשה אחת. עדי המדינה שגויסו בתחילת תיק 4000 מוסרים מידע גם בתיקים האחרים, זה חייב השלמות חקירה גם בתיקים האחרים".

מנדלבליט סיכם את דבריו על חקירות נתניהו, ואמר: "אני אומר לכל אלו שקוראים להגיש כתב אישום לפני שהסתיימה החקירה: חכו. גם לחשודים יש זכויות. לא מתכוון להתייחס לצייצנים, הם לא מזיזים לי את קצה הציפורן. מלאכת אכיפת החוק היא מערכת מקצועית וישרה שפועלת לחקר האמת. אנחנו לא מסמנים או רודפים אף אחד, רעשים מכל כיוון לא ישפיעו עלינו. המאבק בתופעת השחיתות הוא קריטי במדינת ישראל. לפעמים נדמה שמערכת אכיפת החוק עומדת לבדה. זאת רק ביקורת. מאבק בשחיתות לא מתבצע באבחת חרב. אני יכול להבטיח, את החלק שלנו נעשה בצורה מיטבית וישרה".

מנדלבליט סקר בתחילת דבריו את רצף האירועים בחקירות נתניהו. "בדצמבר 2016, עשרה חודשים לאחר שהתחלתי לכהן כיועמ"ש, החלטתי שיש בסיס ראייתי לחקור את נתניהו בשני תיקי חקירה שונים יש חשד סביר לביצוע עבירה מצד ראש הממשלה - תיק 1000 ותיק 2000. באותו הזמן בא לעולם תיק שיכונה תיק 4000, וזה קרה שנה אחרי שהיו ממצאים ראייתיים נגד חשודים אחרים. רק כשנה לאחר מכן החלטתי לחקור את ראש הממשלה כחשוד גם בתיק הזה. אני יודע שיש תחושה שחלפו שנים ארוכות, אבל חלפה שנה וחצי".

לאחר שהופנו אליו שאלות מחברי הכנסת, התייחס מנדלבליט לאפשרות לניגוד עניינים ולשיבוש מהלכי חקירה לכאורה בגלל יחסיו עם ראש הממשלה. "אין פגישות בארבע עיניים על עניינים פרטיים. אני לא מגיע לפגישות בארבע עיניים בדברים שאינם מקצועיים. יש פגישת עבודה בארבע עיניים מדי שבוע. בחדר יש עוד אנשים של נתניהו, כל פגישה כזאת מכילה 15-5 נושאים", אמר. "יש קטעים מסויימים שראש הממשלה מבקש לדבר איתי בארבע עיניים. אם הוא חלילה היה רוצה לשבש חקירה - יש מאות הזדמנויות. יש טלפון אדום, יש ישיבות קבינט. לישיבות ממשלה אני ממעט להגיע, אבל בקבינט יש שאלות משפטיות חשובות".

"תחושה שהכנסת מנסה להחליש את מערכת אכיפת החוק"

לאחר שסיים לסקור את חקירות נתניהו, התייחס היועץ המשפטי לממשלה לתחום החקיקה, בהמשך לנוכחותו בדיון נוסף בוועדה ביום שני השבוע. שם, מתח ביקורת על הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד לשינוי מתווה מינוי היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, כך שמעורבות השרים במינוי תהיה גדולה יותר. "יש תחושה של ניסיונות של הכנסת להשתמש בחקיקה להחלשת מערכת אכיפת החוק", אמר. "יש לנו משטרה אחת, פרקליטות אחת, בית משפט עליון אחד - וחשוב לשמור עלינו, כי חלק מהלגיטימציה מגיע דרככם".

בהתייחסות ישירה לחוק להגבלת המלצות המשטרה, אמר: "הכי מדאיג אותי הוא הניסיון להגביל את כוחה וסמכותה של המשטרה. חוק ההמלצות, לפחות בצורתו הנוכחית, ההצעה להגבלת משך החקירה, כל אלו באצטלה של 'זכויות חשודים' יכולים להביא להחלשת גופי אכיפת החוק. זכויות חשודים ונאשמים יקרות וראויות להגנה. הזכות לשם טוב ולמניעת מעצר שווא הן מהחשובות ביותר, אך אנחנו צריכים לעבוד יחד כדי לחזק את שלטון החוק, ולא להחליש אותו".

נוכחותו של מנדלבליט בוועדה נחשבת לחריגה יחסית, אף שמשרדו מחויב לתת בה דין וחשבון, מאחר שלרוב מגיע נציג מטעמו ולא מנדלבליט עצמו. מנדלבליט סירב להופיע בפני ועדות אחרות בכנסת, ובראשן ועדת השקיפות בראשות ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני, שהזמינה אותו רק לפני שבועיים כדי לדון בהתקדמות בחקירות נתניהו, ושלח נציג אחר מטעם משרדו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ