יש עתיד תתמוך בחוק הגיוס, אף שההצבעה במליאה תוגדר כאי אמון בממשלה

לדברי יאיר לפיד, "מדובר בעצם בחוק של יש עתיד. לא במקרה החרדים מתנגדים לו". במחנה הציוני ובמרצ תקפו את המהלך, ואמרו שיש פער בין הנוסח של יש עתיד לזה שהממשלה מקדמת

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לפיד בישיבת סיעה, במארס
יהונתן ליס

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הודיע כי מפלגתו תצביע בעד חוק הגיוס שיעלה להצבעה ביום שני הקרוב בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. החלטתה של יש עתיד לתמוך בנוסח החוק שפרסם משרד הבטחון אמורה להבטיח את אישורו, לאחר שהסיעות החרדיות הבהירו שבכוונתן להתנגד לו.

בתגובה להכרזתו של לפיד הודיעה סיעת המחנה הציוני על הפיכת ההצבעה על החוק להצבעת אי אמון בממשלת נתניהו. המהלך שצפוי להביך את לפיד ומפלגתו, משום שתמיכתם בחוק תעניק לממשלה רשת בטחון שתמנע את פירוקה על רקע התנגדותן של הסיעות החרדיות. "יש עתיד והמפלגות החרדיות יצטרכו להחליט אחת ולתמיד ביום שני הקרוב איפה הן עומדות: בעד או נגד הממשלה", אמר יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון.

לפיד פרסם הערב הודעה מיוחדת שבה ביקש להסביר את החלטתו לתמוך בחוק. "מדובר בעצם בחוק של יש עתיד. לא במקרה החרדים מתנגדים לו. העקרונות הבסיסיים שלו לקוחים מהחוק שהעברנו בממשלה הקודמת. הרמטכ"ל וצה"ל חתומים עליו והוא יוביל לזה שיותר חרדים יתגייסו ויותר חרדים ייצאו לעבודה", כתב לפיד.

לפיד דחה את הביקורת על כך שתמיכת יש עתיד תסייע לקואליציה של נתניהו לשרוד בחודשים הקרובים. "זה בהחלט תפקידה של האופוזיציה להפיל את הממשלה. אלא שהממשלה לא תיפול אם החוק לא יעבור. זה סתם משפט שמישהו אמר וכולם חוזרים עליו. אם החוק לא יעבור, הממשלה פשוט תלך לבג"ץ ותבקש הארכה". 

ח"כ עמר בר לב מהמחנה הציוני תקף את דברי לפיד ואמר שיש פער משמעותי בין נוסח החוק שמקדמת הממשלה להצעת החוק שהובילה יש עתיד בקדנציה הקודמת: "מהות החוק של יש עתיד היתה סנקציות פליליות והם דחו את הסנק'ציות הכלכליות. חוק האין גיוס הנוכחי הוא בדיוק הפוך - הסנקציות הפליליות בחוץ והכלכליות בפנים, אבל ביש עתיד עדיין טוענים שמדובר באותו החוק".

גם יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג תקפה את לפיד על החלטתו לתמוך בחוק בקריאה הראשונה. "אני לא מכירה אחריות חשובה יותר כאופוזיציה מאשר להתגייס, להתאחד ולהפיל את הממשלה הכי רעה וקיצונית בתולדות המדינה. אנחנו רואים אופוזיציה שמסתכלת על מה שקורה בסקרים במקום לחשוב איך להפיל את הממשלה", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ