הממשלה אישרה את חוק הגיוס לקראת ההצבעה מחר במליאה

ליברמן: "זה החוק של מערכת הביטחון, למען הביטחון ולמען מדינת ישראל". הסיעות החרדיות הודיעו שיתנגדו מחר בהצבעה על החוק, אך הוא צפוי לעבור בתמיכת יש עתיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בכניסה לישיבת הממשלה, היום
ליברמן בכניסה לישיבת הממשלה, היוםצילום: אוהד צויגנברג

הממשלה אישרה היום (ראשון) את נוסח חוק הגיוס שפרסם משרד הביטחון בחודש שעבר. "אני מברך את חברי הוועדה של צה"ל ומשרד הביטחון על עבודה מקצועית ועניינית, שקיבלה לפני זמן קצר את אמון הממשלה", אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן, "זה החוק של מערכת הביטחון, למען הביטחון ולמען מדינת ישראל".

ההצעה צפויה לעבור מחר בקריאה ראשונה ברוב קולות, על אף שהסיעות החרדיות הודיעו שיתנגדו בהצבעה. זאת משום שיו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הודיע כי מפלגתו תצביע בעד החוק.

בתגובה להכרזתו של לפיד, הודיעה סיעת המחנה הציוני על הפיכת ההצבעה על החוק להצבעת אי אמון בממשלת נתניהו. המהלך צפוי להביך את לפיד ומפלגתו, משום שתמיכתם בחוק תעניק לממשלה רשת בטחון שתמנע את פירוקה על רקע התנגדותן של הסיעות החרדיות. "יש עתיד והמפלגות החרדיות יצטרכו להחליט אחת ולתמיד ביום שני הקרוב איפה הן עומדות: בעד או נגד הממשלה", אמר יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון.

לפיד פרסם אתמול הודעה מיוחדת שבה ביקש להסביר את החלטתו לתמוך בחוק. "מדובר בעצם בחוק של יש עתיד. לא במקרה החרדים מתנגדים לו. העקרונות הבסיסיים שלו לקוחים מהחוק שהעברנו בממשלה הקודמת. הרמטכ"ל וצה"ל חתומים עליו והוא יוביל לזה שיותר חרדים יתגייסו ויותר חרדים ייצאו לעבודה", כתב לפיד.

לפיד דחה את הביקורת על כך שתמיכת יש עתיד תסייע לקואליציה של נתניהו לשרוד בחודשים הקרובים. "זה בהחלט תפקידה של האופוזיציה להפיל את הממשלה. אלא שהממשלה לא תיפול אם החוק לא יעבור. זה סתם משפט שמישהו אמר וכולם חוזרים עליו. אם החוק לא יעבור, הממשלה פשוט תלך לבג"ץ ותבקש הארכה". 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) מתח ביקורת על נוסח החוק שאושר בממשלה. "זה מתווה שכולו חרפה וכתב כניעה שמעניק אור ירוק להשתמטות ועלול להביא לקריסת מודל צבא העם". לדברי שמולי, "כל מי שיתמוך בו בכנסת מכשיר את הקומבינה המכוערת הזו על גבם של החיילים המשרתים וצריך להתבייש. אין קשר בין המתווה הזה לחוק השיוויון בנטל ולא פלא שגם היועץ המשפטי לממשלה מסתייג מדברים רבים בתוכו. אם אחרים החליטו להניף דגל לבן, ננהל בעצמנו את המאבק הפוליטי והמשפטי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ