ליצמן: אם חוק הגיוס יעבור בקריאה שנייה ושלישית נפרוש מהקואליציה

סגן שר הבריאות הבהיר כי סיעתו תצביע הערב נגד החוק: "לא נוכל להסכים לחוק שיגביל לומדי תורה בשום צורה". בחודש שעבר הורו רבני אגודת ישראל לחברי המפלגה לפרוש אם החוק יאושר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליצמן בישיבת הממשלה, במאי
ליצמן בישיבת הממשלה, במאיצילום: אמיל סלמן

סגן שר הבריאות מיהדות התורה, יעקב ליצמן, הבהיר היום (שני) כי סיעתו תפרוש מהקואליציה אם הכנסת תאשר סופית את חוק הגיוס החדש. בנאומו במליאת הכנסת הוסיף ליצמן שהסיעה תצביע הערב נגד החוק. "שלא תחשבו לרגע שבגלל שלפיד בעד, אנחנו נשנה את עמדתנו", אמר. "לא נוכל להסכים לחוק שיגביל לומדי תורה בשום צורה".

מה ההבדל בין החוק של ליברמן לחוק של לפיד?

נתניהו הגן היום על החוק בישיבת סיעת הליכוד: "זה חוק טוב ומאוזן. הכוונה היא לטפל בשיוויון בנטל. הנטל הראשון הוא נטל כלכלי עצום. לישראל יש נטל תקציבי אדיר, תקציב הביטחון הכולל שלנו הוא בערך 20 מיליארד דולר. איך נממן את זה? על ידי כלכלה צומחת ועל ידי השתתפות של אזרחי ישראל בשוק העבודה. הנטל השני הוא לטפל בצורכי הצבא. שר הביטחון הלך לצבא, שאל 'מה אתם צריכים?' וקיבל תשובה. היום אנחנו מצביעים על מה שהצבא צריך או חושב שהוא צריך. זה בא ומגדיל את ההשתתפות של הציבור החרדי בשירות הצבאי, שגדלה כל עוד אנחנו עושים את זה בהבנה, בהידברות ולא בכפייה גסה".

גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לנושא בישיבת סיעת ישראל ביתנו והצהיר כי הוא משוכנע שהחוק יאושר לבסוף. "אנחנו מנענו העברת חוק גרוע (הגרסה הקודמת של חוק הגיוס, שקידמה ש"ס), עמדנו על הרגליים האחוריות והיינו מוכנים ללכת עד הסוף, למשבר קואליציוני. בסופו של דבר, כפי שהתחייבנו, אנחנו מביאים חוק ממלכתי, אחראי, שמיטיב עם ביטחון ישראל ומדינת ישראל. כנראה לא קיימת נוסחה שתרצה את כולם, אבל אני מאמין באמירה 'תפסת מרובה - לא תפסת'".

במארס האחרון הביאה גרסתו הקודמת של חוק הגיוס למשבר קואליציוני, והנוסח החדש סומן כעילה אפשרית למשבר נוסף לאור התנגדות הסיעות החרדיות. בחודש שעבר הורתה מועצת הרבנים של אגודת ישראל לחברי המפלגה, ובראשם ליצמן, לפרוש מהקואליציה אם החוק יאושר. בסוף השבוע הובטח לכאורה אישור החוק, לאחר שיאיר לפיד הבהיר שסיעת יש עתיד תצביע בעדו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ