נוסח חוק הגיוס שעולה להצבעה בקריאה ראשונה כולל במכסות את הציונות הדתית

לפי הנוסח שעליו מצביעה המליאה, בפועל בני ישיבות ההסדר של הציונות הדתית ייכללו במכסות ולא רק חרדים. יו"ר הקואליציה התחייב כי מדובר בטעות וכי הנוסח יתוקן לפני קריאה שנייה ושלישית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד, בן דהן ובנט במליאת הכנסת, היום
שקד, בן דהן ובנט במליאת הכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

נוסח חוק הגיוס שעולה הערב (שני) להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, מכיל סעיף שכולל לכאורה במכסות הגיוס, את תלמידי ישיבות ההסדר של הציונות הדתית ולא רק את הישיבות החרדיות. מדובר בתוספת שהוכנסה במפתיע, מבלי שאושרה על ידי הממשלה. בכנסת לא ידעו לומר אם מדובר בטעות סופר או בניסיון למחטף בנוסח החוק אף שמדובר בקריאה ראשונה בלבד.

במכתב שהגיע לידי "הארץ" מבטיח יו"ר הקואליציה דוד אמסלם לח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, כי הנוסח יתוקן. "הקואליציה מחויבת, בקריאה הראשונה, לנוסח החוק כפי שאושר בממשלה, וכל טעות סופר שנפלה בו תתוקן בהתאם". החוק יאושר יחד עם הטעות והמכתב של אמסלם יצורף אליו. המסמך נכתב בעקבות דרישתה של יש עתיד לקבל מסמך כתוב כתנאי להצבעת חברי הסיעה בעד החוק הלילה.

סגן שר הביטחון אלי בן דהן (הבית היהודי), התייחס לנושא בדבריו על הצעת החוק במליאה. הוא אמר כי מדובר בטעות וכי היא תתוקן בשינוי נוסח החוק בין הקריאה הראשונה, להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

ההתחייבות של יו"ר הקואליציה אמסלם לעפר שלח לגבי תיקון נוסח החוק

הגרסה שאישרה הממשלה קוראת ליצור מערכת סנקציות אזרחיות כמו שלילת הטבות שהמדינה מעניקה. מאידך, יוענקו תמריצים למתגייסים כמו העלאת דמי הקיום ומימון תואר ראשון למי שיסיים שירות צבאי מלא.

מוקדם יותר הערב, הבהיר סגן שר הבריאות מיהדות התורה, יעקב ליצמן, כי סיעתו תפרוש מהקואליציה אם הכנסת תאשר את החוק בקריאה שנייה ושלישית. בנאומו במליאת הכנסת הוסיף ליצמן שהסיעה תצביע הערב נגד החוק. "שלא תחשבו לרגע שבגלל שלפיד בעד, אנחנו נשנה את עמדתנו", אמר. "לא נוכל להסכים לחוק שיגביל לומדי תורה בשום צורה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ