הנשיא על חוק היועמ"שים: עלינו להיזהר לא להחליש עוגן חשוב בדמוקרטיה

ריבלין אמר כי המטרה היא שיועצי המשרדים יראו עצמם מחויבים למדיניות הממשלה, ועם זאת עצמאיים. שקד מקדמת את החוק שיגביר את מעורבות השרים במינוי היועמ"שים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, היום
רויטל חובל
רויטל חובל

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס היום (רביעי) להצעת החוק שתגביר את מעורבות השרים במינוי יועצים משפטיים, שמקדמת שרת המשפטים איילת שקד. "אני מבין ללבם של נבחרי הציבור", אמר, "אולם אני סבור כי עלינו להיזהר שלא להחליש את אחד מעוגניה החשובים של הרשות המבצעת בדמוקרטיה הישראלית".

ריבלין, שנאם בטקס השבעת שופטים, אמר כי על המערכת הציבורית להוביל לכך שאלו המתמנים ליועצים המשפטים "רואים עצמם מחויבים למדיניות הממשלה, ולמדיניות המשרד שאותה מוביל נבחר הציבור, ויחד עם זאת עצמאיים, שהמחויבות לחוק ולהיותם שומרי סף זורמת בעורקיהם".

בדיון בוועדת החוקה של הכנסת בחודש שעבר, מתחו שופטי בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' יצחק זמיר ואליקים רובינשטיין, ביקורת חריפה על קידומו של חוק היועמ"שים. בצעד חריג, לאולם הגיע גם היועץ המכהן אביחי מנדלבליט, שהביע בעבר את התנגדותו להצעה, ואמר שהיא "גרועה" ומנסה להמיר מצב מאוזן בקיצוניות.

לפי ההצעה, במקום בחירת היועצים באמצעות מכרז, הם ימונו באמצעות ועדת איתור. הוועדה תמנה חמישה חברים: מנכ"ל המשרד הרלוונטי שיכהן כיו"ר הוועדה, היועץ המשפטי לממשלה או נציגו, נציב שירות המדינה או נציגו, נציג ציבור שימונה על ידי המנכ"ל, ואיש אקדמיה שימנה המנכ"ל בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה. המועמד הנבחר ימונה לתקופת כהונה של שבע שנים, לאחר קבלת אישור של היועץ המשפטי לממשלה.

השרה שקד אמרה בשנה שעברה כי "בעולם שבו כל החלטה הופכת כפופה לבג"ץ, משרות היועצים המשפטיים נהפכו למשרות מאוד דומיננטיות במשרדים. אך טבעי ששר יהיה דומיננטי בבחירת היועמ"ש של משרדו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ