השרים אישרו את החוק לצמצום המשלוחים החיים לשחיטה

שרה נתניהו פעלה מאחורי הקלעים לקידום החוק, שנועד לצמצם את סבלם של מאות בעלי חיים הנשלחים מדי שנה לישראל, וראש הממשלה בירך על אישורו בפוסט בפייסבוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד משלוחים חיים בתל אביב, בשנה שעברה
הפגנה נגד משלוחים חיים בתל אביב, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק לצמצום משלוחים של בעלי חיים לשחיטה. לפי ההצעה, שיזם חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד), במקביל יורחב היקף הייבוא של בשר טרי ללא מכס. לפי ההצעה, מכסת בעלי החיים ל-2019 לא תעלה על 75% מהמכסה בשנת 2017, ומ-2020 יצומצמו המשלוחים ב-25% בכל שנה.

מקורות פוליטיים אמרו כי רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, פעלה מאחורי הקלעים לקידום החוק. לאחר פרסום סרטונים שתיעדו את מסעם של בעלי החיים מאוסטרליה למזרח התיכון, אמרה נתניהו כי פנתה לבעלה כדי "שיעשה ככל יכולתו לעצור את הסבל הנורא הזה". היום בירכה על ההחלטה ומסרה: "אין שום יצור חי שמגיע לו לסבול סבל נוראי כזה, ולנו כחברה אסור להשלים עם המצב הקיים". ראש הממשלה עצמו בירך על ההחלטה בפוסט שפרסם בפייסבוק.

ההצעה, שעליה חתמו 28 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, נועדה לצמצם את הסבל הנגרם למאות אלפי בעלי החיים המובאים לישראל בעודם בחיים כדי להישחט. "בעלי החיים מיובאים מאוסטרליה ומאירופה, במסעות ימיים ממושכים, שעשויים להימשך שבועות", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "הם מוחזקים בצפיפות קשה, מתבוססים בצואתם ובצואת חבריהם, וסובלים מעומסי חום, מטלטלות הדרך ומפגיעות קשות נוספות. רבים מהם חולים ורבים אינם שורדים".

הסופר איל מגד מספר בפודקאסט למה היה מוציא את המנגל מחוץ לחוק

השבוע

פרק 26 | 24.4.2018

0:00
-- : --

בעמותת אנונימוס, שהיתה שותפה לניסוח ההצעה, ציינו כי מספר הכבשים והעגלים שהובאו לישראל לצורך שחיטה במחצית הראשונה של 2018 היה גדול ב-36% מבתקופה המקבילה בשנה שעברה. זאת, חרף הצהרת שר החקלאות אורי אריאל, שיפעל לצמצם את המשלוחים החיים, ועל רקע מחאה ציבורית גוברת, שכללה עתירה לבג"ץ והפגנות נגד המשך המשלוחים.

מאנונימוס נמסר בתגובה להחלטה: "הרשימה הארוכה של חברי הכנסת שהצטרפו ליוזמה משקפת את התמיכה הרחבה בציבור הישראלי בהפסקת המשלוחים החיים. המשלוחים הם התעללות ויש להפסיקם, בדיוק כמו שהופסק פיטום האווזים". יו"ר מרצ תמר זנדברג, השותפה להצעה, הוסיפה: "עשינו היום צעד אדיר בדרך להפסקת ההתעללות האכזרית בבעלי החיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ