ח"כים בביקורת על סיכול מינוי המדענית בשל דעותיה: "חשיכה של תקופת המערות"

לאחר שאקוניס סירב לחתום על המינוי של פרופ' יעל אמיתי לוועדה המחליטה על מענקים לחוקרים, כתב אהוד ברק: "איפה אנחנו? הכנסייה בזמן גלילאו?". לבני: "מול מקארתיזם ממשלתי חייבים לזעוק"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

גורמים במערכת הפוליטית מתחו ביקורת ביממה האחרונה על החלטתו של שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס למנוע את מינויה של פרופ' יעל אמיתי לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית, זאת משום שחתמה ב-2005 על עצומת תמיכה בחיילים המסרבים לשרת מעבר לקו הירוק. "מול מקארתיזם ממשלתי חייבים לזעוק! התקרנפות זו לא אופציה", כתבה בטוויטר ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני).

לבני הוסיפה: "כל אחד צריך לבחור צד. הם ינסו לטעון שהחלוקה היא בעד או נגד סרבנות (אנחנו לא) ואנחנו נבהיר שהחלוקה היא בעד או נגד מדינה חופשית", הוסיפה.

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, כתב: "שיא חדש לטמטום ועיוות היוצרות. שר המדע פוסל מדענית בעניין מקצועי - בגלל עמדותיה הפוליטיות? השתגענו? איפה אנחנו? הכנסייה בזמן גלילאו, או ג'ורדנו ברונו? או ב-1984 של אורוול? ממשלת בדיחה. עאלק ׳שר מדע׳".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הוסיף: "בתאילנד הצליחו לחלץ ילדים ממערה בתוך שבועיים. אופיר אקוניס חגג כבר 45 - וטרם נחלץ מהחשיכה של תקופת המערות".

חברתו לסיעה, קסניה סבטלובה, כתבה: "השר אקוניס מונע את מינוייה של אישה שמאלנית כי חתמה על עצומה התומכת בסרבנות, אך ממשלת ביבי דווקא מקדמת גברים חרדים שפועלים ללא לאות למען סרבנות לתפקיד שרים בכירים! ככה נראית משטרת המחשבות, ככה עצרו את קידומם של אנדרי סחרוב וחבריו בברה"מ בזמנו. הכל נראה מוכר עד כאב".

בנוסף, ח"כ איילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני פנתה אתמול לאקוניס וכתבה: "אני סבורה שמדובר בהחלטה אומללה וטעות איומה... ככל שאיני מסכימה עם עמדתה, אני לא נבהלת ממנה ובעיקר היא אינה הופכת אדם בעל רקע אקדמי מפואר כשלה, לבלתי ראוי. אם כבר, מה שאינו ראוי, הוא מה שמרגיש כציד מכשפות, וחלילה סוג של 'מקארתיזם'. אני מבקשת ממך לשקול מחדש את החלטתך אשר אני תקווה שנפלה בשוגג ולא מתוך כוונה פוליטית לרצות מישהו".

פרופ' יעל אמיתי
פרופ' יעל אמיתי

יועץ התקשורת של השר אקוניס, אוהד יחזקאלי, הסביר אתמול כי השר "החליט שלא לחתום על ההמלצה למנות את הגברת אמיתי, לנציגה בקרן המחקר ישראל-גרמניה - לא בשל עמדותיה, אלא בשל העובדה שחתמה בעבר על עצומה המעודדת סרבנות לגיוס בצבא ההגנה לישראל. שר המדע סבור שלא ראוי שמי שמעודד סרבנות ייצג את מדינת ישראל בפורומים בינלאומיים". השר אקוניס גם התגאה בהחלטה בפוסט בפייסבוק שבו כתב: "תומכים בצה"ל - נאבקים בסרבנות!".

אמיתי סיפרה שבחודש שעבר פנו אליה מטעם משרד המדע בבקשה שתצטרף למועצת הנגידים של הקרן הישראלית-גרמנית למחקר מדעי (GIF). הקרן היא אחת התורמות הגדולות למחקר בישראל ומשלמת מענקים בסך מאות מיליוני שקלים. לאחר שעברה את התהליך הביורוקרטי הדרוש לכהונה בוועדה, החלה אמיתי לעבור על חומר הנוגע לבקשות למענקים. כמה שעות מאוחר יותר, לדבריה, קיבלה טלפון בהול ממשרד המדע, שבו נמסר לה להפסיק לעבור על החומר כי אין אישור לכהונתה בוועדה. אחרי כמה ימים, כשהבהירה לאחראים על הנושא בקרן המחקר כי היא חייבת לקבל תשובה סופית כדי להספיק לעבור על החומר לקראת כינוס הוועדה, נאמר לה שהיא משוחררת מהתפקיד כי "השר לא מוכן לחתום על המינוי".

פרופ' אמיתי הסבירה אתמול כי העצומה שעליה חתמה לא קראה לסרב לשרת בצה"ל אלא רק לאפשר לחיילים לסרב לשרת בשטחים. "אני אשת שמאל, אבל אני לא תומכת בסרבנות", אמרה, "יש לי בן ובת ששירתו שירות מלא בצה"ל. ובכל מקרה, הדעות הפוליטיות אינן רלוונטיות לתפקיד".

ועד ראשי האוניברסיטאות פנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבקשה שיתערב ויאפשר את מינוי אמיתי. "מדובר בסיטואציה מביכה עבור מדינת ישראל, שבה השר המופקד על המדע לא בוחל בשום אמצעי להאדיר את שמו בקרב תומכיו הפוליטיים, ומקריב על המזבח הפוליטי את האינטרסים של מדינת ישראל, את מעמדה האקדמיה הישראלית כולה ומסכן מיליוני יורו שאמורים להגיע לחוקרים ולמדענים ישראלים", נכתב בבקשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ