בכיר בקואליציה על חוק הלאום: יש הסכמה לאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד

הוועדה לקידום חוק הלאום תנסה לגבש מחר נוסח סופי לחוק. בלחץ החרדים הוסר סעיף שחייב את ישראל לשאת באחריות לשימור הקשר עם התפוצות בתחומי המדינה, מחשש להכרה ברפורמים ובקונסרבטיבים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הוועדה לקידום חוק הלאום בכנסת תתכנס לדיון מתוח מחר (שלישי) בניסיון לגבש נוסח סופי לחוק ולהביאו להצבעה בקריאה שניה ושלישית ביום שני הבא. בדיון יוצגו עמדות הסיעות השונות, אך לא צפויות הצבעות לאישור הגרסה הסופית. לקראת הדיון הפיץ השר לוין נוסח עדכני לחוק, הכולל כמה שינויים מהגרסה שאושרה בחודש מאי האחרון בקריאה הראשונה.

בכיר בקואליציה אמר ל"הארץ" כי גובשה תמיכה בסעיף השנוי במחלוקת המאפשר הקמת יישובים קהילתיים ליהודים בלבד, חרף הביקורת שמתח עליו היועץ המשפטי לממשלה. "אם הסעיף הזה יימחק אין טעם לחוקק את החוק. הוא מקודם כדי לאפשר לנו לייהד את הגליל. היועץ המשפטי לממשלה אמנם טען שהסעיף לא חוקתי, אבל אנחנו מחוקקים כאן חוק יסוד, כך שהחקיקה הרגילה תצטרך להתיישר לפיו ולא להפך ולכן הוא גם לא ייפסל על ידי בג"ץ".

סעיפים אחרים בחוק מעידים על הלחץ שהפעילו המפלגות החרדיות כתנאי לתמיכתן בו: כך, אחד הסעיפים שאושרו בקריאה הראשונה שונה והוא לא מחייב עוד את ישראל לשאת באחריות לשימור הקשר עם התפוצות בתוך תחומי המדינה. כעת, הסעיף העדכני קובע כי המדינה תפעל בתפוצות בלבד לשימור הזיקה בין המדינה לבין העם היהודי. "מדובר בכניעה לחששות מפני הכרה בזרמים שאינם אורתודוקסים", אמר ד"ר עמיר פוקס מהמכון הישראלי לדמוקרטיה והוסיף, "זהו מהלך בעייתי מאוד בחוק יסוד הקובע שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי".  סעיף אחר מאפשר כעת לכל תושב ישראלי לפעול לשימור "חינוכו" לצד הנוסח המקורי שהתיר את שימור מורשתו ודתו.

בנוסח שהפיץ לוין נותר הסעיף המנמיך את מעמד השפה הערבית בישראל וקובע כי יוענק לה "מעמד מיוחד" אך במקביל נמחק מהחוק הסעיף שהעניק לדוברי השפה נגישות לשונית למשרדי הממשלה. במקומו נכתב באופן עמום כי הסדרת השימוש בערבית במוסדות הממלכתיים תהיה באמצעות חוק. על פי הנוסח החדש, מעמדה של הערבית בפועל לא ייפגע ביחס למעמד שניתן לה עד כה. סעיף נוסף שהוסר מהחוק, לבקשת יו"ר הוועדה ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), הוא הסעיף הקורא לשופטים לשאוב השראה מן המשפט העברי בהיעדר חקיקה עדכנית שנותנת מענה לסוגיות שלפניהם. אוחנה קבל על היחס המפלה במשפט העברי כלפי קהילת הלהט"ב. ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי)  הבהיר מנגד כי יתעקש להותיר את הסעיף בחוק כפי שהובטח למפלגתו.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הבהיר אתמול שחרף הסתייגותו מהחוק, מפלגתו ככל הנראה תתמוך בו. בישראל ביתנו הביעו בעבר ביקורת על פגיעה אפשרית במעמדם של עולים שאינם יהודים, כמו גם הסתייגותו של ח"כ חמד עמאר מהמפלגה בשל הפגיעה בדוברי השפה הערבית. "אנחנו חלק מהקואליציה וצריך מדי פעם גם להתחשב בדעתם של אחרים", אמר ליברמן בפתח ישיבת הסיעה. לדבריו, "אנחנו נתמוך בחוק הזה בלי התלהבות. אני לא שמעתי שיש נוסח מוסכם על כולם. ברגע שנציג שלנו בוועדה יגיד שיש נוסח שמקובל על כולם, נתמוך כמובן".

במפלגת כולנו מתגאים בביטולו של הסעיף המרכזי בגרסאות הקודמות לחוק, המכפיף את המשטר הדמוקרטי בישראל ללאום היהודי.  בכולנו הבהירו כי בכוונתם לתמוך בחוק בסופו של דבר, אך ינסו לרכך מקצת מהסעיפים בו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ