ח"כ דיכטר יצא נגד קידום החוק שיאפשר לרה"מ להכריז על מלחמה לבדו

יו"ר ועדת חוץ וביטחון ביקש מנציגי הממשלה לגבש נוסח סותר שיאושר לפני יציאת הכנסת לפגרה. הנוסח הנוכחי של החוק מאפשר הכרזה על מלחמה בכל הרכב של הקבינט, גם אם הוא כולל רק את ראש הממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיכטר ונתניהו בישיבת ועדת חוץ וביטחון, במארס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת החוץ והבטחון, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), קרא לממשלה להבהיר בחוק כי ראש הממשלה לא יוכל להכריז לבדו על יציאה למלחמה. בימים אלה מקדמת הממשלה תיקון לחוק שלפיו הפורום המצומצם ביותר שיוכל להכריז על יציאה למלחמה יהיה הקבינט. אך ישנה פרצה בחוק - לא נקבע מספר חברים מינימלי שיצטרך להשתתף בישיבת הקבינט, וראש הממשלה יוכל לכנס ישיבה כזו לבדו.

דיכטר היה אחד מחברי הכנסת שקידמו את הנוסח שעבר בסוף אפריל, ובפרט את הסעיף שהסמיך את ראש הממשלה ושר הביטחון להכריז על מלחמה בתנאים קיצוניים. לפי הנוסח הזה, בימים כתיקונם הגוף שיכול להכריז על יציאה למלחמה הוא הקבינט, ורק בנוכחות לפחות מחצית מחבריו.

כשברקע ביקורת על הכוח שניתן לראש הממשלה ושר הביטחון, הממשלה החלה לקדם גרסה חדשה שבה השניים אינם יכולים להכריז על יציאה למלחמה לבדם. בגרסה החדשה, שעברה בקריאה ראשונה, הקבינט שוב נהיה הגוף הבלעדי שיכול לקבל את ההחלטה, אך הפעם ללא הסייג המחייב לפחות מחצית מחבריו להגיע לישיבה.

"המשמעות של הצעת הממשלה כיום היא שלא ייקבע שום הרכב מינימאלי, ואדם אחד, קרי ראש הממשלה, יוכל להחליט על יציאה למלחמה", אמר דיכטר בדיון. הוא ביקש מנציגי הממשלה לגבש עד השבוע הבא נוסח שימנע מראשי הממשלה לקבל את ההחלטות בנושא לבדם כדי לאפשר את אישורו בכנסת עוד לפני היציאה לפגרה.

רני פלד, סגן ראש המטה לביטחון לאומי העריך שהדבר לא יעמוד במבחן מעשי: "זה הכל מאוד תיאורטי. ראש הממשלה בעצמו אמר שלא יעלה על הדעת שיחליט על יציאה למלחמה לבדו או עם שר הביטחון בלבד".

עו"ד ענת אסיף, ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, אישרה את דבריו של דיכטר: "כאשר אין קוורום (הרכב מינימלי מחייב של הקבינט), הצעת החוק מאפשרת יצאה למלחמה בהחלטת יחיד. גם לפני התיקון הדבר היה אפשרי, כי ההחלטה הייתה בסמכות הממשלה, בה אין דרישה לקוורום בעת קבלת החלטות. בכל המקרים קיימת המטריה של המשפט המנהלי ומבחן הסבירות לגבי כל החלטה".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) אמר בדיון ש"הנוסח הקיים בחוק מאפשר כבר היום יציאה למלחמה בהחלטת יחיד, בסיטואציה הלא חריגה שראש הממשלה הוא גם שר הביטחון ואם יו"ר הוועדה דואג מהחלטת יחיד על יציאה למלחמה בנוסח המוצע, אז הפתרון היחיד הסביר הוא קביעת קוורום כלשהו, ללא חריגים".

לדברי ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני): "אני סבור שנכון שהקבינט, כגוף מקצועי יותר מהממשלה, יקבל את ההחלטות, אבל ללא קוורום מה המשמעות של הגוף המקצועי? עדיפה בעיניי האפשרות שמוצעת לנו היום מאשר החוק שעבר במליאה, שהוא חוק רע, אשר מאפשר לשני אנשים, ואפילו אחד לצאת למלחמה לבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ