סערת חוק הלאום

מנדלבליט הזהיר את נתניהו: לאישור חוק הלאום עלולות להיות השלכות בינלאומיות

בצל הביקורת, בליכוד בוחנים אפשרות להחליף את נוסח אחד הסעיפים המתיר הקמת יישובים ליהודים בלבד. בין השאר נבחנת הכנסת סעיף לפיו "ישראל רואה עצמה מחויבת להחלטת האו"ם, שתמך בהתיישבות יהודית צפופה בשטחיה"

נעה לנדאו
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו ומנדלבליט בישיבת הממשלה, ב-2015
נתניהו ומנדלבליט בישיבת הממשלה, ב-2015צילום: Dan Balilty / AP
נעה לנדאו
יהונתן ליס

היועץ המשפטי לממשלה התריע בשיחה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני השלכות לישראל בזירה הבינלאומית אם יעבור חוק הלאום במתכונתו הנוכחית. גורמים הבקיאים בנושא אישרו אמש בשיחה עם "הארץ" כי "הנושא אכן עלה" אבל "לא היתה פגישה מיוחדת על זה".

גם רז נזרי, המשנה ליועמ״ש, אמר היום (שלישי) בדיון בכנסת כי "לחוק הזה יהיו השלכות בינלאומיות. אני נעצר פה. יש לנו עוד כובע. אנחנו עושים את עבודתנו בחדרים סגורים בהם אנחנו מדברים עם גורמים מדיניים רלוונטים ובהם נאמרים עוד דברים על ההשלכות הבינלאומיות". מלבד פגיעתה בתדמיתה הדמוקרטית של ישראל, ההשלכות עשויות להיות בתחום ההסכמים והאמנות עליהם חתומה המדינה וכן הדין הבינלאומי.

במקביל, בליכוד בוחנים אפשרות להחליף את נוסח אחד הסעיפים השנויים במחלוקת בחוק, המתיר הקמת יישובים ליהודים בלבד. החלופה הצהרתית בעיקרה, ולא אוסרת במפורש על קליטת בני לאומים אחרים ליישובים. הנוסח צפוי גם להקשות על הביקורת הבינלאומית על המהלך.

ח"כ אמיר אוחנה בדיון על חוק הלאום בכנסת, היום
ח"כ אמיר אוחנה בדיון על חוק הלאום בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי הנוסח החלופי לסעיף 7 ב' בחוק, "מדינת ישראל רואה עצמה מחויבת להחלטת חבר האומות שתמך בהתיישבות יהודית צפופה בשטחים שברשותה". את הנוסח יזם ד"ר חגי ויניצקי ממרכז מורשת בגין, אשר הציג אותו במהלך הדיון בכנסת בנושא היום. הסעיף שהציע ויניצקי מבוסס על "כתב המנדט" שהסדיר את תחומי החיים בארץ ישראל תחת שלטון המנדט הבריטי. סעיף 6 למסמך הצהיר שהממשל הבריטי יעודד התיישבות צפופה של יהודים ויקל על הגירת יהודים לשטחי ארץ ישראל.

"לכולם ברור שנוסח הסעיף המקורי בעייתי מאוד", אמר ל"הארץ" בכיר בליכוד. "ההצעה של ויניצקי פותרת הרבה בעיות, אבל גם הופכת את העיסוק בהתיישבות להצהרתי ולא אופרטיבי. ההתלבטות הגדולה היא אם יש טעם להמשיך לקדם את החוק, שיעוקר מכלים משמעותיים לייהוד הגליל והנגב, והאם יש ממד עקרוני חשוב בעצם חקיקתו לראשונה של חוק לאום בישראל. נתניהו יהיה זה שיצטרך לקבל את ההחלטה". במהלך הדיון התברר שהנוסח הנוכחי של הסעיף עשוי דווקא לאפשר לבג"ץ להתערב ולחייב בנייה מקבילה לבני דתות ולאומים אחרים. בעקבות זאת ראו לנכון גם בסיעות הימין לפעול לריכוך הסעיף.

בסיעת ישראל ביתנו הציעו היום גם כן שני נוסחים חלופיים לסעיף השנוי במחלוקת. ח"כ עודד פורר מהמפלגה הגיש את הסתייגויות המפלגה להצעת החוק והציע חלופה דומה לזו של ויניצקי, ולפיה "מדינת ישראל רואה את עצמה מחויבת להקמתה וביסוסה של התיישבות יהודית צפופה בשטחי ארץ ישראל הנתונים לשליטתה". חלופה אחרת שהציע קובעת כי "מדינת ישראל תהא פתוחה ותעודד עלייה יהודית וקיבוץ גלויות ותשקוד על פיתוח התיישבות יהודית בארץ ישראל". היועץ המשפטי לכנסת התייחס להצעותיו של פורר ואמר כי הן "טובות יותר מהנוסח שהעלתה הוועדה". לדבריו "יש מקום לפתח אותה, יש בה כדי למנוע את הנזק. היא מתכתבת טוב יותר עם האתוס הציוני".

בדיון מתח פורר ביקורת על הנוסח הנוכחי של הסעיף. "מה יקרה בעיר ערד, כשיעברו לשם מספיק חסידי גור ויטענו ש'יהודים שאינם יהודים לפי איך שקבע הרבי מגור לא יוכלו לגור בעיר?'", אמר.

במהלך הדיון הוטלה ביקורת גם על סעיף 7 א' בחוק, המאפשר לכל תושב לשמור על תרבותו, חינוכו, מורשתו, שפתו וזהותו. היועץ המשפטי לוועדה, גור בליי, אמר בדיון כי אינו יכול לשלול את האפשרות שהסעיף יפלה נשים על רקע ההיתר לכל אדם לשמור על ערכיו.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ