השר אריאל בלם את קידום חוק המשלוחים החיים שבו תמכו בני הזוג נתניהו

אריאל הגיש ערר על הצעת החוק, שאושרה השבוע בוועדת השרים. מקורות פוליטיים אמרו השבוע ל"הארץ" כי רעיית ראש הממשלה פעלה מאחורי הקלעים לקידום ההצעה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר אריאל עם רה"מ נתניהו ומזכיר הממשלה ברוורמן בישיבת הממשלה, בפברואר האחרון
יהונתן ליס

שר החקלאות אורי אריאל הגיש היום (רביעי) ערר על הצעת החוק האוסרת משלוחים חיים של בעלי חיים לשחיטה, שאושרה ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה. מקורות פוליטיים אמרו השבוע ל"הארץ" כי רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו פעלה מאחורי הקלעים לקידום ההצעה, שנועדה לצמצם את הסבל הנגרם למאות אלפי בעלי החיים המובאים לישראל בעודם בחיים כדי להישחט.

בסביבתו של אריאל טענו שניתן לצמצם את היקף המשלוחים החיים גם ללא חקיקה, באמצעות הורדת המכסים על ייבוא בשר מצונן לישראל. לדברי אריאל, החוק פוגע בצרכני הבשר בישראל מכיוון שלא ניתן לענות על הביקוש לבשר בשוק המקומי. בנוסף, לדבריו, המהלך יוביל לפיטורים משמעותיים בבתי המטבחיים בישראל. 

הפגנה נגד משלוחים חיים בתל אביב, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

"ביטול הובלת המקנה אינה החלטה מידתית שתוביל לעלייה במחירי הבשר בעשרות אחוזים", אמר אריאל, "בנוסף, היא תוביל לפיטורין במעגל ראשון לאזרחים ישראלים רבים. לאורך כל הדרך, עומדים לנגד ענינו שני אינטרסים ברורים: מחד גיסא, הורדת יוקר המחיה ומאידך גיסא, צמצום ייבוא המקנה לארץ ושמירה על רווחת בעלי החיים".

לפי ההצעה, שיזמו חברי הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) ותמר זנדברג (מרצ), במקביל לאיסור יורחב היקף הייבוא של בשר טרי ללא מכס. לפי ההצעה, מכסת בעלי החיים ל-2019 לא תעלה על 75% מהמכסה בשנת 2017, ומ-2020 יצומצמו המשלוחים ב-25% בכל שנה. על ההצעה חתמו 28 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה.

ח"כ זנדברג כינתה את ההחלטה של אריאל "אכזרית". זוהר מסר כי "מצער ומקומם שדווקא השר הממונה על הגנת בעלי החיים מנסה לטרפד מהלך שיכול למנוע סבל קשה ממאות אלפי בעלי חיים בשנה. ראש הממשלה וועדת השרים אמרו את דברם והביעו תמיכה חד-משמעית בהצעת החוק ערכית וחשובה זו".

לדברי מקורות פוליטיים, לאחר פרסום סרטונים שתיעדו את מסעם של בעלי החיים מאוסטרליה למזרח התיכון, אמרה נתניהו כי פנתה לבעלה כדי "שיעשה ככל יכולתו לעצור את הסבל הנורא הזה". השבוע היא בירכה על ההחלטה ומסרה: "אין שום יצור חי שמגיע לו לסבול סבל נוראי כזה, ולנו כחברה אסור להשלים עם המצב הקיים". ראש הממשלה עצמו בירך על ההחלטה בפוסט שפרסם בפייסבוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ