הקואליציה סיכמה: ירוכך הסעיף בחוק הלאום המאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד

בבית היהודי רואים בשינוי הנוסח בעיה חמורה ובנט דן בנושא עם נתניהו. לפי הסעיף החדש, המדינה תעודד, תבסס ותחזק התיישבות יהודית. הוועדה המיוחדת לחוק הלאום תקיים היום דיון בהצעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יועמ"ש הכנסת איל ינון וח"כ אמיר אוחנה בדיון בהצעת החוק, בשבוע שעבר

הקואליציה סיכמה הבוקר (ראשון) לקדם נוסח חדש של הסעיף בחוק הלאום המאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד. לפי הנוסח החדש שהציג השר יריב לוין, המדינה תעודד, תבסס ותחזק התיישבות יהודית באופן שמציין כי עידוד התיישבות זו הוא מימוש לגיטימי של החזון הציוני ולא מהווה אפליה פסולה או חוסר שוויון.

הנוסח המדויק של הסעיף עדיין לא הוצג והוא נקבע לדיון שיתקיים לקראת ההצבעה בוועדה המיוחדת לחוק הלאום לאישור ההצעה לקריאה שנייה ושלישית. הגרסה החדשה של הסעיף היא גרסה מרוככת יחסית לסעיף המקורי, שקבע כי יהיה ניתן להקים יישובים נפרדים על בסיס לאום או דת.

במפלגת הבית היהודי רואים בעיה חמורה בשינוי הסעיף, כך שלא יאפשר מפורשות הקמת יישובים ליהודים בלבד. בשל כך, יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, מנהל דיאלוג עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על הנוסח.

חבר מפלגתו של בנט, ח"כ בצלאל סמוטריץ', מתח ביקורת על נוסח הסעיף וטען כי מדובר בכניעה של נתניהו. "מי שלא יודע להגן על היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית באופן מעשי שיחזיר את המפתחות וילך הביתה. הניסיונות של נתניהו ומנדלבליט לסרס את חוק יסוד הלאום ולרוקן אותו מתוכן מעשי הן התקפלות אחת יותר מדי". לדברי סמוטריץ', "נתניהו התקפל במסתננים, התקפל מול טרור העפיפונים, ועכשיו מקפל אותנו גם בחוק הלאום ומתכחש לערכי הציונות הבסיסיים ביותר".

לוין התייחס לביקורת על הנוסח החדש, ואמר: "ברור לחלוטין שעקרון ההתיישבות היהודית ייכלל בנוסח החוק הסופי". לדבריו, "חוק הלאום הוא חוק חשוב ביותר. הוא לא מושלם, אבל אנו עדים לרגע היסטורי שבו ניתן לקבוע בחוק יסוד עקרונות מהותיים שמשיבים את משקלם של ערכי הציונות כערכי יסוד של המדינה, ומתקנים לראשונה את מגמת השחיקה המתמשכת במעמדם של עקרונות אלה בפסיקות בית המשפט". לוין הוסיף כי הוא קורא לכל מפלגות הקואליציה "להבין את גודל השעה ואת גודל האחריות, ולמצוא ביחד נתיב שיאפשר לנו להשלים את חקיקת החוק עוד השבוע". 

לוין במליאת הכנסת, באפריל האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

בדיון על ההצעה בוועדה לקידום חוק הלאום צעקו חברי כנסת זה על זה, לאחר שלטענת חברי האופוזיציה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הכריז על הצבעה חוזרת להסתייגות שהעלה על אף שרוב חברי הוועדה הצביעו נגדה. סלומינסקי מעוניין להכניס את המלה "הדתית" לסעיף הקובע כי "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, שבה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית וההיסטורית להגדרה עצמית".

בקואליציה ניסו בימים האחרונים להגיע לנוסח מוסכם של הסעיף שאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד, לאחר שעורר ביקורת ציבורית ומשפטית חריפה. נשיא המדינה ראובן ריבלין פנה בשבוע שעבר לוועדה שדנה בחוק, והביע חשש שהסעיף "עלול לפגוע בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל, ואף יכול לשמש כנשק בידי אויבינו".

מנדלבליט והמשנה לו, רז נזרי, הזהירו מפני השלכות בינלאומיות אפשריות של אישור הסעיף, וגם היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, ביקש שלא לאשר אותו, שכן הוא "מתיר הדרה גורפת של ציבורים שלמים במדינת ישראל". יו"ר הוועדה לקידום חוק הלאום, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), הודה: "גם לי הסעיף הזה לא נשמע טוב".

אתמול התקיימה הפגנה נגד חוק הלאום, שבה השתתפו אלפים, בהם פעילי ארגונים לזכויות אדם וחברי כנסת ממרצ ומהרשימה המשותפת. ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר בעצרת: "הרוגים בעזה, פצועים בשדרות, ובמה עוסק ראש הממשלה? לא בניסיון להגיע להסדר מדיני, ולהבטיח שקט לתושבי הדרום, אלא בניסיון להעביר חוק יסוד גזעני, מסית ומפלג. באתי להפגין נגד ממשלה שאין לה תשובות, הבוחרת לכסות על כך באמצעות מתקפות על אזרחיה שלה ועל המרחב הדמוקרטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ