ארגון זכויות אדם: חוק הלאום מנוגד למשפט הבינלאומי ומקבע את האפליה כערך חוקתי

בנייר עמדה של המרכז המשפט לזכויות המיעוט הערבי בישראל, נטען כי החוק "קולוניאלי ובעל מאפיינים של אפטרהייד", וכי מטרתו היא "עיגון עליונותם האתנית של היהודים במדינה"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בתל אביב נגד חוק הלאום, אתמול
הפגנה בתל אביב נגד חוק הלאום, אתמולצילום: מגד גוזני

ארגון עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, טוען כי חוק הלאום שמקדמת הממשלה מנוגד לעקרונות המשפט הבינלאומי. בנייר עמדה שהפיץ הארגון, נטען כי מדובר בחוק "קולוניאלי ובעל מאפיינים של אפרטהייד, שמטרתו הדומיננטית היא הפליית הערבים ועיגון עליונתם האתנית של היהודים במדינה".

לפי עדאלה, הסעיף הראשון בחוק, אודות הגדרתה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי מצדיק את ההבחנה במימוש הזכויות בין יהודים לבין לא יהודים כ"הבחנה לגיטימית ולא כהפליה פסולה", ומהווה הפרה, לטענתם אנשי הארגון, של נורמות המשפט הבינלאומי הקובעות כי יש להעניק יחס שווה לכל האזרחים, גם לקבוצות אתניות שונות במדינה.

"אין אף מדינה בעולם היום המוגדרת כמדינה דמוקרטית בה הזהות החוקתית נקבעת בהתאם לשיוך אתני הגובר על עקרון האזרחות השווה", נכתב במסמך שהפיץ הארגון, "הקיצוניות של חוק הלאום מתגלה גם בכך שאף אין בו הגדרה ל'מיהו אזרח', לא כל שכן אזכור כלשהו לערבים כקהילה פוליטית וחברתית לגיטימית".

באשר לסעיף השנוי במחלוקת המתיר הקמת יישובים ליהודים בלבד, מציינים בעדאלה כי החוק מקבע למעשה את האפליה כערך חוקתי. בהקשר זה נכתב כי "החוק מאשר את עקרון האפרטהייד בדיור, בקרקע, ובאזרחות: הפרדה בדיור וביישובים או עידוד התיישבות יהודית במרחב שבו חיים ערבים ויהודים וכן יצירת מסלולי הפרדה שונים לאזרחות על בסיס חוק השבות. כך ההפליה הממוסדת מקבלת גושפנקה קונסטיטוציונית".

בעדאלה מתייחסים בנוסף להפרה של העיקרון שנקבע בהוראות האו"ם כי תנאי ללגיטימיות של חוקה, הוא שייעשו בשיתוף ובהסכמה עם כלל נציגי הקבוצות האתניות והלאומיות, על מנת לשלול כפייה של הרוב על המיעוט. בהקשר זה מציינים בעדאלה כי לא רק שחוק הלאום כופה על ערבים זהות חוקתית, הוא אף מחייב אותם הערבים להשתתף במימון הפלייתם.

"בעוד שהם נושאים בחובות תשלום מס שוות כאילו הם אזרחים/תושבים שווים שחייבים לשאת בנטל החברתי על בסיס נאמנות הדדית בין כלל התושבים, הרי שמתוקף הגדרת האינטרסים הלאומיים בתור האינטרסים של האוכלוסייה היהודית, הם יתרמו, יסבסדו ויקדמו את אותם פרויקטים לאומיים השוללים את זהותם ואת מעמדם השווה כמו טיפוח קשר עם יהדות התפוצות, קליטת הגירה יהודית, ייהוד המרחב וכיוצא באלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ