נוסח הפשרה של חוק הלאום: המדינה תעודד ותקדם התיישבות יהודית

יו"ר הבית היהודי הציע את הנוסח החדש - שעות לאחר שמפלגתו דחתה הצעה דומה. סעיף המשפט העברי והסעיף שאפשר לעקוף את חובת לימודי הליבה לחרדים הוסרו מהחוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ובנט בכנסת, בשנה שעברה

הליכוד והבית היהודי הגיעו להסכמה לגבי סעיף ההתיישבות היהודית בחוק הלאום - כך מסר היום (ראשון) יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. בנט הוסיף כי הוא הציע את הנוסח המוסכם, הקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה". לדבריו, נוסח זה זכה לאישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

הבוקר, במסגרת המאמצים לגבש פשרה בנוגע לסעיף, התנגדו בבית היהודי לנוסח דומה לזה שהציע בנט בטענה שאינו מאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד. לפי הנוסח של השר יריב לוין, "המדינה תהיה פתוחה לעלייה יהודית, תפעל לקדם, לעודד, לבסס ולפתח התיישבות יהודית, ותפעל לקיבוץ גלויות". סיעת ישראל ביתנו, שהסתייגה תחילה מהסעיף מחשש לפגיעה ביוצאי ברית המועצות לשעבר שאינם יהודים, צפויה לתמוך כעת בנוסח.

בנוסף, הוסר מנוסח החוק הסעיף הקובע כי כל תושב "זכאי לשמור על תרבותו, חינוכו, מורשתו, שפתו וזהותו". המלה "חינוכו" נוספה לסעיף לבקשת הסיעות החרדיות, ומתנגדי החוק הזהירו כי נוסח זה יאפשר לעקוף את החובה ללמד מקצועות ליבה בחינוך החרדי, כמו גם את חובת לימודי העברית בחינוך הערבי. היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, הביע חשש שסעיף שימור התרבות והמורשת יכשיר אפליה והדרה של נשים.

סעיף נוסף שלא ייכלל בחוק הוא זה שמפנה את השופטים למשפט העברי במקרים שבהם החוק או הפסיקה אינם מספקים להם מענה. הסעיף הוסר כבר מהנוסח שאושר בקריאה ראשונה, אך ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) ביקש להשיבו. יו"ר הוועדה לקידום החוק, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), דחה את הבקשה, בין היתר בשל יחסה המפלה של ההלכה כלפי להט"בים.

חבר כנסת מהבית היהודי מתח ביקורת על נוסח הפשרה. "בנט לא השיג כלום בפשרה עם נתניהו על סעיף ההתיישבות. אין הבדל ממשי בין ההצעה שפרסם בבוקר השר יריב לוין עליה בנט עצמו מתח ביקורת, לבין הנוסח שהתפאר בו כמה שעות מאוחר יותר", אמר.

יו"ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג, אמרה בעקבות פרסום נוסח הפשרה של סעיף ההתיישבות היהודית: "חוק היסוד שהתקדם היום עוד צעד הוא לא חוק יסוד הלאום אלא חוק יסוד הגזענות. חוק שנולד בחטא והתקדם בכיפופי ידיים בין הגורמים הקיצוניים והלאומנים שבקואליציה". חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר: "בעוד שהניסוח הקודם היה כאילו נייטרלי וקבע כי אפשריים ישובים נבדלים לכל קבוצה, עכשיו המרצע יצא מן השק ונאמר באופן מפורש - רק התיישבות יהודית תזכה לעדיפות. זהו מודל של גזענות בלתי מוסווית, המתאים רק לשליטים מושחתים שאיבדו כל בושה".

ד"ר עמיר פוקס, ראש התוכנית להגנה על ערכים דמוקרטיים במכון הישראלי לדמוקרטיה, אמר כי הנוסח המוצע פוגע בעיקרון השוויון ועומד בסתירה למגילת העצמאות, שבה נאמר כי המדינה "תשקוד על פיתוח את הארץ לטובת כל תושביה". לדבריו, הסעיף יאפשר למדינה לטעון שניתן להעדיף יהודים בקבלת הטבות כמו "מחיר למשתכן" או להצדיק קיום ועדות קבלה לא רק ביישובים קהילתיים, אלא גם בערים או בשכונות מסוימות. 

ד"ר אביעד בקשי, ראש המחלקה המשפטית בפורום קהלת, בירך על הפשרה. "לאחר כשנות דור של חוסר איזון חוקתי, בין ערכיה של ישראל כמדינה המחויבת בצדק לזכויות כלל אזרחיה לבין ערכיה כמדינת לאום המממשת במקום היחיד בעולם את זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית, יחזור סוף סוף האיזון הראוי". 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר כי "התעקשות הקואליציה שלא לאמץ נוסחי פשרה המותירים את הערבית כשפה רשמית מוכיחה שחוק הלאום מבקש לבסס את אופייה היהודי של מדינת ישראל על העמקת ההדרה של הציבור הערבי".

סעיף 7ב' של החוק קבע במקור כי המדינה תאפשר לקהילות לקיים התיישבות נפרדת, "גם על בסיס דת ולאום", ובכך הכשיר הקמת יישובים ליהודים בלבד. נוסח זה עורר ביקורת ציבורית ומשפטית חריפה. נשיא המדינה ראובן ריבלין פנה בשבוע שעבר לוועדה שדנה בחוק, והביע חשש שהסעיף "עלול לפגוע בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל, ואף יכול לשמש כנשק בידי אויבינו". מנדלבליט והמשנה לו, רז נזרי, הזהירו מפני השלכות בינלאומיות אפשריות של אישור הסעיף, וגם היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, ביקש שלא לאשר אותו, שכן הוא "מתיר הדרה גורפת של ציבורים שלמים במדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ