המשנה ליועץ המשפטי: חוק הלאום לא יאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד

נציגי יהדות התורה וש"ס אמרו כי סיעותיהם ישקלו מחדש את תמיכתם בחוק אם לא תעוגן בו הזכות למנוחה בשבת. עו"ד נזרי אמר: "אסור שיהיה הבדל בין יהודים לערבים, חייב להיות שוויון"

יהונתן ליס
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה, אמסלם וסלומינסקי בדיון בכנסת על חוק הלאום, אתמול
יהונתן ליס
חיים לוינסון

המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, הבהיר היום (שני) כי התיקון לחוק הלאום לא ימנע מערבים לקנות דירות ולהתגורר ביישובים שיועדו ליהודים. הבוקר אישרה הוועדה בכנסת לקידום החוק את כל סעיפיו, למעט זה העוסק בעידוד התיישבות יהודית. על פי ההערכות, החוק יובא להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאה ביום רביעי הקרוב, שבו מסתיים מושב הכנסת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לחוק בפתח ישיבת סיעת הליכוד ואמר כי זהו "חוק חשוב מאין כמוהו". "אני מקווה מאוד שאם לא בשעות הקרובות אז בימים הקרובים, כפי שאמרנו, אנחנו נעביר את החוק הזה, שהוא מאוד חשוב כדי להבטיח את היסוד של הקיום שלנו שהוא ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי״, אמר נתניהו.

המשנה ליועץ המשפטי התייחס לנוסח הפשרה שעליו הסכימו אתמול ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט. לדברי נזרי, הסעיף יאפשר מתן תמריצים לבניית יישובים ליהודים, אל לא ימנע מערבים להתגורר בהם. "אי אפשר יהיה להקים עיר ולכתוב עליה 'עיר יהודית'. ניתן יהיה לפרש זאת כדי לתת תמריצים לערים יהודיות, להקמה ופיתוח: אם עושים מבני ציבור, הם יהיו של בתי כנסת ולא מסגדים. זה לא אומר שיהיה אסור לאזרח ערבי לקנות דירה בעיר", אמר.

נזרי הוסיף כי "יש הבחנה בין זכויות קולקטיב לאומיות לבין זכויות פרט. זכויות לאומיות יש במדינה הזו רק ליהודים. לעומת זאת, בפן של זכויות פרט אין ואסור שיהיה הבדל. חייב להיות שוויון". הוא תקף את נוסח החוק הקיים והוסיף, "לו אני מחוקק, הייתי מכניס את זכות השוויון לנוסח החוק. אך גם כך אנחנו חייבים לפרש את הדברים". במקור קבע החוק  כי המדינה תאפשר לקהילות לקיים התיישבות נפרדת, "גם על בסיס דת ולאום".

נזרי מתח ביקורת גם על הצעת ישראל ביתנו, שהציג ח"כ עודד פורר, שקראה לעודד את ההתיישבות היהודית ב"ארץ ישראל", "בגלל ההשלכות הבינלאומיות שיש לכך שהובאו בפני הדרג המדיני".

חברי הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) ויואב בן צור (ש"ס) אמרו בדיון כי סיעותיהם ישקלו מחדש אם לתמוך בחוק, אם לא תעוגן בו הזכות למנוחה בימי המנוחה, שבת ומועדי ישראל. מקלב מתח ביקורת על הפגיעה במעמד השפה הערבית. "צר לי שקיבלנו הרבה סעיפים פוגעניים לאוכלוסיות שונות. אחד הסעיפים הוא אלה הפוגעים בשפה הערבית", אמר.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שתמך בנוסח החדש, התפרץ לדברי נזרי. "מאי נפקא מינה? זה אומר כלום ושום דבר. לפרשנות שלו אין שום משמעות. אני המחוקק. הוא לא פרשן מוסמך, הוא כלום. זה לא מה שהקואליציה התכוונה". לאחר שחברי ועדה דרשו את התנצלותו, סמוטריץ חזר בו מהשימוש בביטוי "כלום" והתנצל בפני נזרי.

הוועדה אישרה במפתיע הסתייגות שהגישה במקור סיעת מרצ, אליה הצטרף סמוטריץ'. לפיה, המלה דתית תימחק מהסעיף בו נכתב שהמדינה תפעל לשימור המורשת "התרבותית ההיסטורית והדתית" של יהדות התפוצות. כך תתאפשר לכאורה ההכרה של ישראל בזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים. מרצ הודיעה כי היא מושכת את ידיה מההסתייגות שאושרה. היועץ המשפטי לוועדה עו"ד גור בליי הודיע כי ההצבעה אינה תקינה עד שתיבדק מחדש.

ממרכז עדאלה נמסר: "הסעיף אינו שונה במהותו מההצעה הקודמת. כפי שעידוד התיישבות לבנה כאינטרס לאומי נחשב פסול בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד, כך הסעיף נופל הישר לאיסורים המוחלטים המנויים באמנה הבינלאומית בדבר חיסול וענישה של פשע האפרטהייד ומגדירים פרקטיקות של אפרטהייד כפשע נגד האנושות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ