נתניהו הביע תמיכה בהכללת זוגות חד מיניים בתיקון לחוק הפונדקאות

ראש הממשלה אמר בישיבת סיעת הליכוד כי הוא מעוניין לתקן את החוק עוד במושב הזה אם הדבר יתאפשר. באופוזיציה ובקואליציה מערכים שהסיכוי שממשלתו השמרנית של נתניהו תתמוך בשינוי - נמוך

חיים לוינסון
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוחנה ליד נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, במאי האחרון
אוחנה ליד נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, במאי האחרוןצילום: אמיל סלמן
חיים לוינסון
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) כי הוא תומך בפונדקאות בידי זוגות הומואים. את הדברים ציין נתניהו בחלק הסגור לתקשורת של ישיבת סיעת הליכוד, בתגובה לסוגיה שהעלה ח"כ אמיר אוחנה.

"אני תומך בפונדקאות לאבות יחידנים", אמר נתניהו. לדבריו, הוא בעד תיקון החוק במושב הנוכחי אם הדבר אפשרי, אך אם לא, הוא אמר כי יש לעשות זאת בהמשך באמצעות ההסתייגות להצעת החוק שהעלה ח"כ אוחנה בשבוע שעבר, שלפיה יש לאפשר הליכי פונדקאות גם לזוגות חד-מיניים.

בכמה הזדמנויות בשנים האחרונות הקפיד נתניהו לבטא את תמיכתו ברווחת קהילת הלהט"ב, אלא שכמעט לא גיבה את הצהרותיו במעשים. בקואליציה ובאופוזיציה העריכו היום שהסיכוי שההצהרה הטרייה של נתניהו תוביל לשינוי החוק - נמוך. 

נתניהו עומד בראש קואליציה שמרנית המתנגדת להכרה בתא משפחתי להט"בי. לצד הבית היהודי והמפלגות החרדיות, גם ישראל ביתנו מסתייגת מתמיכה בחקיקה בנושא. לאור זאת, ניתן להניח שקידום חוק הפונדקאות יאיים על שלמות הממשלה. אמיר אוחנה, הומו מוצהר, הוא חבר הכנסת היחיד בליכוד שקיבל בחודשים האחרונים אישור להצביע על פי צו מצפונו בחוקים אלה. על האחרים חלה משמעת קואליציונית נוקשה.

אחר הצהריים הודיע מרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), כי הגיע להבנות עם יו"ר הקואליציה, דוד אמסלם, שיביאו לדחיית ההצבעה על חוק הפונדקאות. לדבריו, "מדובר בחוק שמקבע את האפליה הבלתי הגיונית כלפי מאות אלפי אזרחים ואזרחיות. דחיית ההצבעה על החוק תאפשר לנו זמן נוסף לעשות עוד שינויים ולהילחם מול הממשלה לשנות את העוול שהוא מייצר נגד הקהילה הגאה".

זמן קצר אחרי ההודעה, הודיע אמסלם שהוא חוזר בו מהסכמתו לדחות את ההצבעה והיא תתקיים, בקריאה שניה ושלישית, כבר השבוע. ועדת העבודה של הכנסת השלימה בימים האחרונים את אישור נוסח החוק המדיר אבות הומואים מהליכי הפונדקאות. ההכרעה על נוסח החוק תעבור כעת למליאת הכנסת.

אם נתניהו ירצה לממש את הצהרת התמיכה שלו, הוא יוכל לאפשר חופש הצבעה לקואליציה, לשכנע את חבריו לסיעה לתמוך במהלך ולהתייצב במליאה בעצמו כדי לתמוך בהסתייגות הקוראת לכלול בחוק גם את הקהילה הגאה, אותה הגישה האופוזיציה.

אחד מחברי האופוזיציה העריך היום שברגע האמת בהצבעה, כסאו של ראש הממשלה יישאר ריק. מנגד, ח"כ שרן השכל (הליכוד) הביעה אופטימיות. "אני מברכת את ראש הממשלה על תמיכתו בפונדקאות לאבות יחידים", אמרה השכל, "נרתם כולנו יחד כדי להעניק סוף סוף לציבור גדול במדינת ישראל את הזכות להורות, לה הם מצפים כל כך".  

בשבוע שעבר אישרה ועדת העבודה הרווחה והבריאות שורת תיקונים להצעת חוק הפונדקאות, שיגדילו את מעגל הנשים שיכולות לשמש אמהות פונדקאיות. הסתייגותו של ח"כ אוחנה נדחתה.

החוק נועד לאפשר לנשים ללא בן זוג, אשר סובלות מבעיה רפואית שלא מאפשרת להן לשאת היריון, ללדת באמצעות אם פונדקאית. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) ביקש להעלות בשנה את סף הגיל לנושאת ההיריון, ל-39. בנוסף, אשה תוכל לשמש פונדקאית כל עוד עברה לכל היותר חמש לידות, במקום שתי לידות בגרסה הקודמת של החוק. אימהות נושאות יוכלו לקחת חלק בשני תהליכי פונדקאות לכל היותר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמיר אוחנה בישיבת סיעת הליכוד, 2015צילום: אוליבייה פיטוסי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ