נתניהו מרבה לתמוך בזכויות לקהילה הגאה, אך אינו מגבה את הצהרותיו במעשים

רה"מ אמר כי הוא בעד הכללת הומואים בחוק הפונדקאות, אך עד כה לא תרגם הודעות דומות למדיניות. בזמן שהממשלה בראשותו מסכלת הצעות חוק בנושא, מתגאה נתניהו בחו"ל במצב הקהילה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה ליד נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, במאי האחרון
אוחנה ליד נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, במאי האחרוןצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע אתמול (שני) תמיכה בפונדקאות בידי זוגות הומואים. לאחר שח"כ אמיר אוחנה העלה את הסוגיה בישיבת סיעת הליכוד, אמר נתניהו כי הוא בעד להתיר גם לאבות יחידנים להשתמש בהליך; זו לא היתה ההתבטאות הראשונה של נתניהו בזכות קהילת הלהט"ב ורווחתה, אך עד כה הוא כמעט שלא גיבה את הצהרותיו במעשים.

בתשע השנים מאז שחזר ללשכת ראש הממשלה, היו לנתניהו הזדמנויות רבות לקדם חקיקה שתטיב עם קהילת הלהט"ב. בפועל, הוא נתן פעם אחר פעם את ידו לבלימת מהלכים שקידמה האופוזיציה. נתניהו עומד בראש קואליציה שמרנית המתנגדת להכרה בתא משפחתי להט"בי: לצד הבית היהודי והמפלגות החרדיות, גם ישראל ביתנו מסתייגת מתמיכה בחקיקה בנושא. לכן, ניתן להניח שקידום חוק הפונדקאות יאיים על שלמות הממשלה.

הפגנת הקהילה הגאה בעד פונדקאות לזוגות חד מיניים, השבועצילום: תומר אפלבאום

לו היה רוצה נתניהו לתמוך בחוקים, הוא היה יכול להצביע בעדם, לקרוא לתמיכה פומבית בהם, או לכל הפחות לאפשר לחברי הכנסת מהקואליציה חופש הצבעה. ח"כ אוחנה, הומו מוצהר, הוא היחיד בסיעת הליכוד שקיבל בחודשים האחרונים אישור להצביע על פי צו מצפונו בחוקים אלה. על האחרים חלה משמעת קואליציונית נוקשה.

במושבים האחרונים של הכנסת סוכלו שורת הצעות של האופוזיציה שעסקו בזכויות הקהילה הגאה: איסור על קריאות על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית באירועי ספורט; הסדרת הכשרות על מגדר ונטייה מינית במערכת החינוך; איסור על אפליית סטודנטים על רקע מגדר או נטייה מינית; איסור על טיפולי המרה לקטינים; וברית זוגיות אזרחית.

ביוני האחרון זכתה הקהילה להישג סמלי נדיר במליאה, לאחר שהצליחה לאשר בקריאה טרומית חוק האוסר על אפליה בשל נטייה מינית - בניגוד לעמדת הקואליציה. ההצבעה הסתיימה ברוב דחוק של 37 תומכים מול 36 מתנגדים, כשח"כ אוחנה הצביע בעד החוק. הקואליציה חוותה מבוכה, אך ההשיג היה תודעתי בעיקרו - ובקריאות הבאות הרוב היציב שלה במליאה יאפשר לה לסכל את המשך קידומו.

חברי כנסת בקואליציה ובאופוזיציה ששוחחו אתמול עם "הארץ" העריכו כי יש סיכוי נמוך בלבד שהצהרת ראש הממשלה מאתמול תוביל לשינוי החוק. אחד מחברי האופוזיציה העריך כי ברגע האמת בהצבעה, כסאו של נתניהו במליאה יישאר ריק. מנגד, ח"כ שרן השכל (הליכוד) הביעה אופטימיות כי נתניהו יעמוד במלתו: "אני מברכת את ראש הממשלה על תמיכתו בפונדקאות לאבות יחידים", אמרה השכל, "נירתם כולנו יחד כדי להעניק סוף סוף לציבור גדול במדינת ישראל את הזכות להורות, שהם מצפים לה כל כך".

כמה שרים בליכוד נחשבים כתומכים במתן זכויות לקהילה, ואלמלא המשמעת הקואליציונית ניתן לשער כי היו מצביעים בעד החוקים הללו: שרת התרבות מירי רגב היתה בעבר חברת השדולה הגאה בכנסת, והשרים גילה גמליאל, אופיר אקוניס, יובל שטייניץ וצחי הנגבי התבטאו אף הם בפומבי בעד קידום מעמד הקהילה. מהעבר השני, התנגדות לחוקים המקדמים שוויון לקהילה נרשמת גם בקרב חברים ברשימה המשותפת.

אף שאינו מגבה במעשים את תמיכתו בקהילה הגאה, מרבה נתניהו להתגאות בנאומים בחו"ל במצבה בישראל - בהשוואה לדיכוי שהומואים ולסביות סובלים ממנו באיראן ובעולם הערבי. באוגוסט 2009, ימים אחדים לאחר הרצח בבר נוער, הוא נפגש עם נציגי הקהילה, ולפני כשנתיים פנה באמצעות ערוץ היוטיוב שלו לחברי קהילת הלהט"ב בארה"ב בעקבות מותם של 50 בני אדם במועדון באורלנדו, ואמר: "משטרים וארגוני טרור ברחבי העולם רודפים ללא רחם את קהילת הלהט"ב. יותר מידי אנשים ברחבי העולם שתקו לנוכח הרדיפות הנוראיות".

נתניהו עם נציגי הקהילה הגאה ב-2009, לאחר הרצח בבר נוערצילום: משה מילנר, לע"מ

בדצמבר 2015 הגיע נתניהו בצעד חריג להשבעתו במליאה של אוחנה כחבר כנסת, ואמר מעל דוכן הנואמים: "אמיר הוא למעשה הנציג המובהק הגלוי הראשון של הקהילה הגאה, שנבחר בפריימריז פתוחים כשהוא היה גלוי לגמרי, והוא נבחר על ידי אלפי מצביעים בפריימריז של הליכוד. אני מקבל אותו בהוקרה ובגאווה".

חוק הפונדקאות נועד לאפשר לנשים ללא בן זוג, שאינן יכולות לשאת הריון עקב נסיבות רפואיות, ללדת באמצעות אם פונדקאית. בשבוע שעבר אישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות שורת תיקונים לחוק, שיגדילו את מעגל הנשים שיכולות לשמש פונדקאיות. הסתייגותו של ח"כ אוחנה, שביקשה להכניס זוגות חד מיניים למעגל הזכאים נדחתה. נתניהו אמר אתמול בחלק הסגור לתקשורת של ישיבת סיעת הליכוד, כי הוא בעד תיקון החוק, אך אם הדבר לא יתאפשר, יש לדבריו לעשות זאת בהמשך ימיה של הכנסת.

בין התיקונים שאושרו בוועדה, שבראשה עמד ח"כ אלי אלאלוף (כולנו): העלאה בשנה של סף הגיל לנושאת ההיריון, ל-39, והגדלת מכסת הנשיאות, כך שנשים יוכלו לשמש פונדקאיות כל עוד עברו לכל היותר חמש לידות - במקום שתי לידות כנהוג כיום.

נתניהו עם אוחנה בישיבת סיעת הליכוד, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול אחר הצהריים הודיע מרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), כי הגיע להבנות עם יו"ר הקואליציה דוד אמסלם שיביאו לדחיית ההצבעה על חוק הפונדקאות. זמן קצר לאחר מכן, הודיע אמסלם שהוא חוזר בו, וההצבעה צפויה להתקיים, בקריאה שנייה ושלישית, כבר השבוע. חסון אמר כי "מדובר בחוק המקבע את האפליה הבלתי הגיונית כלפי מאות אלפי אזרחים ואזרחיות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ