הכנסת אישרה את החוק שנועד לאסור על כניסת שוברים שתיקה לבתי הספר

החוק ימנע הרצאות של מי שפועל בחו"ל להעמיד לדין את חיילי צה"ל או של מי שמסייע להליכים מדיניים נגד ישראל. החוק קובע כי למטרות החינוך הממלכתי תתווסף קריאה לשירות משמעותי בצה"ל

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחת מיוזמות החוק, ח"כ שולי מועלם רפאלי, בפברואר האחרון
יהונתן ליס

הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את חוק שוברים שתיקה, שימנע הרצאות בבתי ספר של מי שפועל בחו"ל להעמיד לדין את חיילי צה"ל בשל פעולה שביצעו בשירותם הצבאי. 43 ח"כים הצביעו בעד החוק ו-24 התנגדו. לא היו נמנעים בהצבעה. אולם, בשוברים שתיקה אמרו הבוקר שהחוק לא יחול עליהם משום שאינם פועלים להעמדת חיילים לדין בחו"ל.

ברגע האחרון קיבלה הכנסת הסתייגות שיזם ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), שלפיה החוק יחול גם על מי שפועל בחו"ל לסייע למוסדות שמקדמים הליכים מדיניים נגד מדינת ישראל. בסביבתו של אוחנה אמרו שהתוספת נועדה למנוע הרצאות בבתי ספר של אנשים כמו מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, משום שהשתתף בדיוני מועצת הביטחון של האו"ם וקרא להם להטיל סנקציות על ישראל.

לצד האיסור, החוק - שזכה לרוח גבית של שר החינוך, נפתלי בנט - קובע כי למטרות החינוך הממלכתי תתווסף הקריאה לשירות משמעותי בצה"ל ובשירות הלאומי. כמה חברי כנסת מהשמאל תקפו את החוק ואת יוזמיו, חברי הכנסת שולי מועלם-רפאלי ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ויאיר לפיד (יש עתיד).

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, אמר לאחר אישור החוק כי "הניסיונות לדכא את ההתנגדות הישראלית לכיבוש כרוכים בסימון מתמיד של 'האויבים מבית'. כשהכיבוש הארור יבוא סופסוף אל קיצו, החוק שעבר אתמול אפילו לא יהיה ראוי להערת שוליים".

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) כינתה את יוזמי החוק "פחדנים". לדבריה, "שני הילדים שלי שירתו שירות משמעותי ביותר בצה"ל והיו קצינים בצה"ל. הם גדלו בתל אביב ונחשפו לכל מגוון הדעות הפלורליסטי שהעיר הזאת מציעה, לרבות הרצאות בבתי הספר של שוברים שתיקה. זה לא פגע ולא ערער את החינוך שקיבלו בבית. ממה אתם מפחדים?".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר: "החוק הזה הוא חוק מסוכן ובעייתי. מערכת החינוך אינה רכוש של שר. שר החינוך איננו הצנזור הראשי של בית הספר. הוא לא יכול לומר אילו מסרים יכולים לעבור את שער בית הספר ואילו לא. החוק הזה ששם צנזורה פוליטית בשערי בית הספר הוא חוק בעייתי ומסוכן וצריך להתנגד לו".

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, אמרה בדיון: "לאט לאט, ככל ששלטון הימין התהדק והגיע למסקנה שהוא לא מעוניין ללכת לפתרון מדיני אלא להשאיר את השליטה על הפלסטינים, התחילו להשתיק את שוברי השתיקה. בהתחלה אמרו, 'למה בחו"ל? דברו בארץ' . אבל בארץ אמרו, 'לא בצה"ל, לא בבתי ספר, לא במתנ"סים'. אז איפה נשמע את האמת על מה שקורה בשטחים הכבושים?". 

יוזמת החוק, ח"כ מועלם-רפאלי, השיבה לטענות לאחר השמעת הסתייגויות האופוזיציה. "אני חייבת להודות שאתם נשמעים מאוד מפוחדים ומאוד בפאניקה, בעיקר צבועים גדולים מאוד. שוברים שתיקה מוציאים את דיבת חיילי צה"ל רעה בארץ ובעולם", אמרה.

משוברים שתיקה נמסר לאחר אישור החוק: "שר החינוך נפתלי בנט כל כך מפחד משוברים שתיקה שהוא העביר 'חוק להשתקת הכיבוש'. בנט רוצה להתנחל בכיתות של מערכת החינוך הממלכתית ולהרביץ בהם את תורתו, כפי שהוא ביטא אותה בתקשורת: מוצדק לירות בילדים פלסטינים בני שמונה, אבל אסור לפנות מתנחלים מבתיהם. הניסיון הזה לסתום לשוברים את הפה, לא יצליח להסתיר מהם את הכיבוש, אבל הוא מוכיח עד כמה בנט וחבריו מפחדים מהאידיאולוגיה של עצמם. הגיע הזמן שיפנימו בנט וחבריו שכל עוד יש כיבוש יהיו גם חיילים שישברו שתיקה שיחשפו מה אנחנו עושים בשטחים כבר 51 שנים. רוצים לסתום לנו את הפה? סיימו את הכיבוש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ