הוועדה לקידום חוק הלאום אישרה אותו לקריאה שנייה ושלישית במליאה

נוסח החוק הסופי יונח על שולחן הכנסת בצהריים. במהלך היום יחל הדיון המרתוני במליאה על הסתייגויות האופוזיציה עד לאישור חוק הלאום, הצפוי לכל המאוחר ביום חמישי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה, אמסלם וסלומינסקי בדיון בכנסת על חוק הלאום, אתמול
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הוועדה המיוחדת לקידום חוק הלאום אישרה הבוקר (רביעי) את חוק הלאום לקריאה שנייה ושלישית. הוועדה התכנסה באופן חריג עוד לפני 8:00 בבוקר, כדי לסיים את הליך ההצבעה החוזרת על סעיפיו ולהשלים את אישורו. החוק אושר להצבעה במליאה ברוב של שמונה ח"כים לעומת שבעה.

הנוסח הסופי יונח על שולחן הכנסת סמוך ל-12:00 בצהריים ובמהלך הערב, בשעה שעדיין לא נקבעה, יחל במליאה הדיון המרתוני בהסתייגויות האופוזיציה לקראת אישורו. בכירים בקואליציה אמרו ל"הארץ" כי לפי שעה אין עימות מהותי בקואליציה שיחבל באישורו של החוק במליאה.

ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), אמר לאחר ההצבעה בוועדה: "שלל התרגילים, השקרים, הפייק ניוז מאחורינו. אני קורא לכל חברי הכנסת להצביע בעד החוק. בידי הח"כים לעשות היסטוריה, או להישאר מחוצה לה".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) טענה כי מדובר ב"קו אדום". "נתניהו חוצה כאן עוד קו אדום, מסוכן במיוחד, כשהוא מקריב את החברה הישראלית ואת יסודותיה של מדינת ישראל לטובת הקמפיין האישי שלו. חוק הלאום בגרסתו המקורית היה חמור פי כמה אבל גם החוק הנוכחי הוא חוק הרסני שפוגע בכל עקרון היסודי שעליו קמה מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי עם שוויון לכל אזרחיותיה ואזרחיה, ללא הבדל דת גזע ומין. זה חוק ההפרדה, שרק יגדיל את הקיטוב והאפליה כלפי אוכלוסיות שונות".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), חברת ועדת החוק, אמרה: "חוק הלאום שעבר בוועדה מערבב גלולת רעל בדמוקרטיה הישראלית. לא ייאמן. למרות ההתרעות וחוות הדעת ולמרות שהיה ניתן להגיע לקונצנזוס סביב החוק של בני בגין ויש עתיד הקואליציה בחרה בחוק המפנה עורף למגילת העצמאות, חוק שיביא לפילוג ושסעים. מדינת ישראל היום הופכת להיות מדינה יהודית ונוטשת את הדרך הדמוקרטית".

לקראת ההצבעה שבו והדגישו באופוזיציה כי החוק נועד לפגוע במעמדם של ערביי ישראל, בשורת סעיפים העוסקים בהנמכת מעמד השפה הערבית בישראל משפה רשמית לשפה בעלת "מעמד מיוחד" ובסעיף המצהיר כי המדינה תעודד הקמת יישובים המיועדים ליהודים.  המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, הבהיר השבוע כי הנוסח הסופי של הסעיף יאפשר הקמת בתי כנסת ומקוואות במקום מסגדים, אך לא ימנע מערבים לקנות דירות ולהתגורר ביישובים אלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לחוק ביום שני האחרון ואמר כי זהו "חוק חשוב מאין כמוהו". לדבריו, "אנחנו נעביר את החוק הזה, שהוא מאוד חשוב כדי להבטיח את היסוד של הקיום שלנו שהוא ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

נוסח החוק שיובא להצבעה שונה באופן מהותי מהגרסה שהקואליציה ביקשה לקדם בעשור האחרון וסעיפיו המרכזיים רוככו בעקבות הלחץ בתוך שורות הקואליציה ומן הקהילה הבינלאומית. במקור, החוק נועד לקדם שינוי משמעותי בשיקול הדעת של שופטי העליון כך שיעדיפו את ערכיה היהודים של המדינה על פני ערכי המשטר הדמוקרטי בפסיקות שבהן חלה התנגשות בין ערכים אלה. הסעיף הזה הוסר מהחוק כבר במאי האחרון. גם הסעיף המעשי שאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד, ומהם יודרו אזרחיה הערבים של המדינה, רוכך ועבר שינוי משמעותי.

חוק הלאום מקבע כחוק יסוד שורה של ערכים מזהים של המדינה שחלקם כבר מופיעים כיום בחקיקה מקבילה. החוק קובע כי ישראל היא המולדת ההיסטורית של העם היהודי ולו זכות ייחודית להגדרה עצמית לאומית בה. הוא מעגן את סמלי המדינה, הדגל, מנורת הקנים, ההמנון, לוח השנה העברי, יום העצמאות ומועדי ישראל. הוא קובע שירושלים "השלמה והמאוחדת" היא בירת המדינה - כפי שמופיע בחוק יסוד: ירושלים כיום - הוא מעניק מעמד של שפה רשמית לעברית בלבד. סעיף שנוי במחלוקת קובע שהמדינה תשקיע משאבים בשימור הזיקה ליהדות העולם בחו"ל אך לא בישראל, נוסח שדרשו המפלגות החרדיות כדי למנוע מחויבות של המדינה לקהילה הרפורמית והקונסרבטיבית בתוך תחומי המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ