האופוזיציה הצליחה לבלום את חוק הקולנוע של רגב, אדלשטיין בחר שלא להצילו

חברי כנסת מהאופוזיציה הגישו מאות הסתייגויות ומנעו הצבעה על החוק. יו"ר הכנסת, הנחשב ליריב פוליטי של רגב: "שיקוליי תמיד היו ויהיו ענייניים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב, בישיבת ממשלה בדצמבר
רגב, בישיבת ממשלה בדצמברצילום: הדס פרוש

האופוזיציה הצליחה לבלום היום (רביעי) את קידומו של חוק הקולנוע - יוזמת הדגל של השרה מירי רגב. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יריבה של רגב, יכול להציל את הצעת החוק, אך בינתיים הוא הבהיר שאין בכוונתו לעשות כן. 

זה היה הדיון החמישי שקיימה ועדת החינוך והתרבות של הכנסת בהצעה לתיקון חוק הקולנוע. אבל לאחר שחברי האופוזיציה הגישו מאות הסתייגויות הדיון עבר את מכסת הזמן שהוקצתה לו והסתיים ללא הצבעה. עקב כך ההצבעות לאישור החוק בקריאה שנייה ושלישית יידחו כנראה בכמה חודשים, למורת רוחה של רגב, ויתאפשרו רק כשהכנסת תחזור מפגרת הקיץ שלה.

אדלשטיין, שבינו לבין רגב היתה מחלוקת מתוקשרת בנוגע להשתתפותו של נתניהו בטקס הדלקת המשואות ערב יום העצמאות, קבע בעבר שדיונים בוועדות יוגבלו בזמן, כדי לאפשר לחברי הכנסת להשתתף בהצבעות במליאה. הוא פרסם הודעה בטוויטר שבה הבהיר כי לפי שעה אין בכוונתו להתיר את המשך הדיון בחוק בוועדה. "שיקוליי תמיד היו ויהיו ענייניים", כתב אדלשטיין בהודעתו. "בתחילת השבוע סוכם על דעת הקואליציה והאופוזיציה, כי הדיונים בועדות יתקיימו רק עד השעה 10 בבוקר, שעת פתיחת המליאה. הבוקר פנו כמה ועדות כדי להאריך את הדיונים אך הוריתי לכולם לנעול את הדלתות כמתוכנן". 

ארבעה ח"כים מסיעות האופוזיציה - תמר זנדברג, מיקי רוזנטל, יוסי יונה ודב חנין - פנו אתמול ליועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, וביקשו ממנו לבחון בדחיפות אם הסעיף בהצעה לתיקון חוק הקולנוע שיאפשר תמיכה בסרטים מסחריים עומד בקריטריונים של הוגנות ואינו נגוע בניגוד עניינים. גם הח"כים עפר שלח ומאיר כהן הגישו הסתייגויות. במקביל, עשרות יוצרים בתחום הקולנוע שלחו אתמול הודעות ווטסאפ לשר האוצר משה כחלון בדרישה שיתערב כדי למנוע את אישורו של סעיף זה בחוק. 

ההצעה לתיקון החוק גובשה במשרד התרבות והספורט בעקבות מסקנות הוועדה לבחינת הקרנות שהקימה שרת התרבות מירי רגב בסוף 2016. הסעיף המדובר בהצעה קובע כי סכום מתוך תקציב הקולנוע, אשר לא יפחת מ–15% ולא יעלה על 20% מהתקציב, יוקצה לטובת סרטים ישראליים שזכו להצלחה מסחרית בבתי הקולנוע ולא נתמכו על ידי הקרנות. 

יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה בתגובה: "חוק הקולנוע או בשמו האמיתי - חוק מאגר החברים של רגב - הוא חוק מושחת ורע. נמשיך להיאבק בו בכל האמצעים הפרלמנטרים שלנו. יש אופוזיציה בישראל".

בסביבתה של רגב טוענים כי לקראת השעה עשר ניסתה שרת התרבות לשוחח עם אדלשטיין כדי לקבל את אישורו להארכת הדיון בוועדה, כדי שזו תוכל לסיים את ההצבעות ולאשר את חוק הקולנוע. ואולם, יו"ר הכנסת לא ענה לשיחותיה ונמסר לה שהוא מתפלל. עקב כך, נאלצה הוועדה להתפזר בשעה עשר, כאשר החלו הדיונים במליאה, בטרם סיימה את ההצבעות על ההסתייגויות. כעת מנסים בסביבת רגב להבטיח שוועדת החינוך והתרבות של הכנסת תתכנס לדון בהצעת החוק ולסיים את ההצבעות בעניינה בזמן פגרת הקיץ, כך שאפשר יהיה לאשרה בקריאה שנייה ושלישית מיד עם פתיחת המושב הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ