בתום דיון לילי ארוך: מליאת הכנסת אישרה את חוק הלאום

62 ח"כים תמכו בחוק ו-55 התנגדו לו ■ נתניהו במליאה לאחר האישור: ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, שמכבדת את זכויות הפרט של כל אזרחיה ■ חברי הכנסת של הרשימה המשותפת קרעו את המסמך והשליכו את קרעיו לעבר נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הכנסת של הרשימה המשותפת משליכים את קרעי המסמך לעבר נתניהו, בשבוע שעבר

מליאת הכנסת אישרה לפנות בוקר (חמישי) את חוק יסוד הלאום. 62 חברי כנסת הצביעו בעד החוק ו-55 התנגדו לו. עם אישור החוק מעט לפני השעה 3:00 התפתחה מהומה במליאה, כאשר חברי הרשימה המשותפת קרעו את עותקי החוק והשליכו את הקרעים לעבר ראש הממשלה. יו"ר הכנסת אדלשטיין קרא לסדרני הכנסת להוציאם מהאולם. בניגוד לכללי התקנון, ח"כים רבים מחאו כפיים במליאה מיד אחרי אישורו של החוק.

לאחר אישור החוק אמר נתניהו על במת הכנסת: "122 שנה אחרי שהרצל פרסם את חזונו, קבענו בחוק את עקרון היסוד של קיומנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. מדינת לאום שמכבדת את זכויות הפרט של כל אזרחיה, ובמזרח התיכון רק ישראל מכבדת זכויות אלה". לדבריו, "זוהי המדינה שלנו, מדינת היהודים. אבל בשנים האחרונות יש מי שמנסה לערער על כך ובכך לערער את יסודות קיומנו וזכויותינו. היום חקקנו בסלע החוק, זוהי המדינה שלנו, זוהי השפה שלנו, זהו ההמנון שלנו וזהו הדגל שלנו".

חברי הקואליציה בתום ההצבעה על חוק הלאוםצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר האופוזיציה היוצא יצחק הרצוג אמר: "מבחינתי קצת עצוב שהנאום האחרון שאשא יהיה על רקע כזה. השאלה אם החוק ירע או יוסיף לישראל. את זה ההיסטוריה תשפוט. אני מאוד מקווה שלא נמצא את האיזון העדין בין יהודית לדמוקרטית נפגע".

חברי הכנסת בני בגין (הליכוד) ואורלי לוי אבקסיס נמנעו בהצבעה, וח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו), שחבר בקואליציה, הצביע נגד החוק.

נתניהו לאחר היציאה מהמליאה

עם היציאה מהדיון התעמתו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת עם נתניהו, שהיה מלווה בעוזרת שצילמה אותו לסרטון בנושא אישור החוק. חברי הכנסת אחמד טיבי ועאידה תומא-סלימאן, שהיו בדרכם החוצה, ראו זאת וצעקו לעברו: "העברת חוק אפרטהייד, חוק גזעני". טיבי צעק לעבר ראש הממשלה "למה אתה מפחד מהשפה הערבית? מה מניע אותך?", ונתניהו ענה לו: "איך אתם מעיזים לדבר כך על הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון?".

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין הגיב לאישור החוק והגדיר את אישורו "היסטוריה במליאת הכנסת". לדבריו, "העברנו חוק יסוד שמבטיח את היותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. ההמנון, הדגל והזכות שלנו להתיישב בארץ הזו מובטחים לדורות!". מנגד אמר יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה כי "ההפרדה, האפליה והגזענות עוגנה היום בתוך ספר החוקים. זהו חוק העליונות היהודית שמדיר יותר מ-20 אחוזים מהאזרחים, זהו חוק שכל כולו נועד להתריס, לפלג, לזלזל ולהמשיך את מופע ההסתה של ממשלת נתניהו. זו עריצות הרוב שמבקש לדרוס את המיעוט".

חברי הכנסת מהאופוזיציה הגישו מאות סעיפי הסתייגות מנוסח החוק, והמליאה דנה בו משעות אחר הצהריים. יוזם חוק הלאום, ח"כ אבי דיכטר, אמר במהלך הדיונים שקדמו להצבעה: "בניגוד לכמות הדיסאינפורמציה והפייק ניוז שנשפכו כמים, חוק היסוד אינו פוגע בתרבויות המיעוטים החיים בישראל, אינו פוגע בימי השבתון והחגים שלהם ובוודאי שלא פוגע בשפה הערבית, שהינה שפת אם נשמרת למיליון וחצי מאזרחי המדינה". לדברי דיכטר, "כל תילי התילים שנכתבו על כך שהחוק הזה מבטל את השפה הערבית בשקר יסודם ונועדו להתסיס לחינם את דובריה".

אחריו עלה לבמה השר לוין ואמר: "הבטחנו לחברינו מיהדות התורה שאם תהיה פרשנות שתפגע בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה, נפעל כדי לתקן אותה בחקיקה בתחילת המושב הבא". לדבריו, "זה חוק שמחזק את זהותה היהודית של המדינה, מחזק את המורשת היהודית, מחזק את ההתיישבות היהודית".

השרים ארדן, שקד, רגב ובנט, הלילה במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

לקראת ההצבעה התריעו באופוזיציה כי החוק נועד לפגוע במעמדם של ערביי ישראל, בשורת סעיפים העוסקים בהנמכת מעמד השפה הערבית בישראל משפה רשמית לשפה בעלת "מעמד מיוחד" ובסעיף המצהיר כי המדינה תעודד הקמת יישובים המיועדים ליהודים. המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, הבהיר השבוע כי הנוסח הסופי של הסעיף יאפשר הקמת בתי כנסת ומקוואות במקום מסגדים, אך לא ימנע מערבים לקנות דירות ולהתגורר ביישובים אלה.

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) התריע כי החוק "יעמיק וינציח את מעמדם הנחות של ערביי ישראל". לדבריו, "החקיקה בישראל מפלה כבר כיום את האזרחים הערבים בענייני הגירה, סמלים ובעלות בקרקע. איך יכולה להיות דמוקרטיה שהתנאי של אזרחות שוויונית לא מתקיים בה?". ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הוסיפה: "גם אם ישראל היא מדינת העם היהודי, היהדות שלי היא יהדות שוויונית המאפשרת לאבות הומואים להיות הורים ולערבים להיות אזרחים שווי זכויות. זאת לא טובה שאנחנו עושים לערבים. ביבי ישאיר אחריו מדינה משוסעת ומפולגת".

ח"כ בני בגין (הליכוד) מתח ביקורת על חבריו לסיעה, ואמר: "זו אינה ההחלטה שציפיתי לה מהליכוד". הוא ציטט את אביו, ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין, שערך אבחנה בין לאומיות ללאומנות: "לאומיות יסודה באהבה: אהבת העם, המולדת, תרבות העם ומסורתו. לעומת זאת, שורשה של הלאומנות בשנאה. בשנאת הזר והשונה".

נוסח החוק שהובא להצבעה שונה באופן מהותי מהגרסה שהקואליציה ביקשה לקדם בעשור האחרון וסעיפיו המרכזיים רוככו בעקבות הלחץ בתוך שורות הקואליציה ומן הקהילה הבינלאומית. במקור, החוק נועד לקדם שינוי משמעותי בשיקול הדעת של שופטי העליון כך שיעדיפו את ערכיה היהודים של המדינה על פני ערכי המשטר הדמוקרטי בפסיקות שבהן חלה התנגשות בין ערכים אלה. הסעיף הזה הוסר מהחוק כבר במאי האחרון. גם הסעיף המעשי שאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד, ומהם יודרו אזרחיה הערבים של המדינה, רוכך ועבר שינוי משמעותי.

חוק הלאום מקבע כחוק יסוד שורה של ערכים מזהים של המדינה שחלקם כבר מופיעים כיום בחקיקה מקבילה. החוק קובע כי ישראל היא המולדת ההיסטורית של העם היהודי ולו זכות ייחודית להגדרה עצמית לאומית בה. הוא מעגן את סמלי המדינה, הדגל, מנורת הקנים, ההמנון, לוח השנה העברי, יום העצמאות ומועדי ישראל. הוא קובע שירושלים "השלמה והמאוחדת" היא בירת המדינה - כפי שמופיע בחוק יסוד: ירושלים כיום - ומעניק מעמד של שפה רשמית לעברית בלבד. סעיף שנוי במחלוקת קובע שהמדינה תשקיע משאבים בשימור הזיקה ליהדות העולם בחו"ל אך לא בישראל, נוסח שדרשו המפלגות החרדיות כדי למנוע מחויבות של המדינה לקהילה הרפורמית והקונסרבטיבית בתוך תחומי המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ