הכנסת אישרה: צרכני קנאביס יופללו רק אם ייתפסו ארבע פעמים

מי שייתפס משתמש בקנאביס ייקנס באלף שקל בפעם הראשונה, 2,000 שקל בפעם השנייה וייאלץ לרצות עבודות שירות או להודות בעבירה בפעם השלישית. החוק לא יחול על קטינים, חיילים ואסירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלעד ארדן במסיבת העיתונאים שבה הכריזה על שינוי מדיניות האכיפה, ב-2017
גלעד ארדן במסיבת העיתונאים שבה הכריזה על שינוי מדיניות האכיפה, ב-2017צילום: מוטי מילרוד

מליאת הכנסת אישרה היום (חמישי) לפנות בוקר בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית, שלפיה החזקה ושימוש בקנאביס לצריכה עצמית לא ייחשבו לעבירה פלילית. החוק, שהתקבל ברוב של 41 חברי כנסת לעומת מתנגד אחד ונמנע אחד, אושר כהוראת שעה לשלוש שנים על מנת לבחון את יישומו והשלכותיו. הוא לא יחול על קטינים, חיילים ואסירים, וכן על מי שביצע פשע נוסף. 

לפי החוק החדש, העונש על שימוש בקנאביס יהיה קנס של אלף שקלים. במקרה שבו אדם ייתפס משתמש בקנאביס פעם נוספת בתוך חמש שנים ממועד ביצוע העבירה הראשונה, הוא ייקנס ב–2,000 שקלים. 

בפעם השלישית שייתפס יעבור המשתמש למסלול של הסדר מותנה, שבו יצטרך להודות בעבירה ולקבל עונש של קנס או עבודות שירות, בתמורה לכך שלא יוגש נגדו כתב אישום. המשתמש יוכל לבקש להישפט במקום לשלם את הקנס, אך אם יורשע ישלם קנס גבוה פי שלושה לפחות מהקנס המקורי. מהעבירה הרביעית ואילך יינקטו נגד המשתמש סנקציות פליליות.

ההצעה גובשה במשרד לביטחון הפנים על בסיס מסקנות ועדה בראשות מנכ"ל המשרד, רותם פלג, שאימץ השר גלעד ארדן. הוועדה המליצה להעביר את מרכז הכובד בעבירות של שימוש בקנאביס מהמישור הפלילי לחינוך ולהסברה, ולהרחיב את האמצעים לטיפול בתופעה מעבר לפתיחת תיקים פליליים והעמדה לדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ