גבאי קבע: ציפי לבני תהיה ראשת האופוזיציה, ירוצו יחד בבחירות לכנסת הבאה

בחודש שעבר, לאחר שהרצוג מונה ליו"ר הסוכנות היהודית, איימה לבני כי המחנה הציוני יתפרק אם לא תמונה לתפקיד. בין השניים שררה מתיחות, אך כפי הנראה לגבאי לא היתה אלטרנטיבה כיוון ששלי יחימוביץ' לא רצתה בתפקיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לבני, גבאי והרצוג בישיבת סיעה בכנסת, החודש
לבני, גבאי והרצוג בישיבת סיעה בכנסת, החודשצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, סיכם עם יו"ר התנועה ציפי לבני כי תכהן כראשת האופוזיציה, והיא התחייבה כי ירוצו שוב יחד בבחירות הבאות לכנסת. בחודש שעבר דרשה לבני מגבאי למנות אותה לתפקיד במקום יצחק הרצוג, שמונה ליו"ר הסוכנות היהודית. היא אמרה כי זהו תנאי מבחינתה להמשך השותפות בין מפלגת התנועה למפלגת העבודה. "ראשות האופוזיציה בעיניי הכרחית להמשך השותפות ויכולה להיות הזדמנות נהדרת לחיזוק השותפות וגם להחלטות ביחס לעתיד", אמרה אז בישיבת סיעה.

גבאי נדרש למנות ראש אופוזיציה חדש לאור העובדה שהוא אינו חבר כנסת. לגבאי לא היתה אלטרנטיבה ממשית ללבני, כיוון ששלי יחימוביץ' לא רצתה בתפקיד. עם מינויה של לבני, חבר הכנסת יואל חסון צפוי לסיים את תפקידו כמרכז האופוזיציה והתפקיד יעבור לאחד מחברי מפלגת העבודה.

גבאי אמר עם קבלת ההחלטה: "אנחנו עושים היום צעד משמעותי בבניית האלטרנטיבה לשלטון הנוכחי. מחנה שיהווה תקווה חדשה לאזרחי ישראל ויאפשר לנו להשקיע את כל האנרגיות החוצה, בשכנוע ציבורים חדשים". לדבריו, "לבני מביאה לתפקיד ניסיון רב, במיוחד בנושאים מדיניים וביטחוניים, ואין לי ספק שתיצור אנרגיות חדשות באופוזיציה".

לבני מסרה כי "היום אנחנו מציגים אופוזיציה ואלטרנטיבה. אבי גבאי ואני משלבים ידיים ומייצרים אופוזיציה חזקה ואלטרנטיבה חזקה לישראל שבמרכזה המחנה הציוני. החלטנו לחזק את המחנה הציוני כבסיס ליצירת גוש רחב, לעבוד במשותף – אני כראש האופוזיציה וגבאי כראש המחנה הציוני והמועמד לראשות הממשלה, במטרה להחליף את השלטון. אנחנו קוראים לכל מי שמבין שזוהי שעת חירום – להתאחד לקואליציית חירום. לאזרחי ישראל תהיה הבחירה: או דרכה של הממשלה או דרכנו. על כל אחד, על כל מנהיג, לבחור צד. איש לא יוכל לשבת על הגדר".

בסוף השנה שעברה פורסם על מתיחות בין גבאי ללבני, שבעקבותיה ערכה ראשת התנועה סקרים כדי לבחון את האפשרות להתמודד ברשימה עצמאית בבחירות הבאות. בשיחה עם מקורביה אמרה אז לבני כי אם תידחק לפינה על ידי גבאי, תתמודד עצמאית עם התנועה כמו בבחירות ב-2013. היא ציינה כי מעמדה הציבורי חזק וכי היא סבורה שאם תתמודד לבד תעבור את אחוז החסימה.

השבר המשמעותי ביניהם נוצר לאחר דבריו של גבאי בראיון באוקטובר האחרון, שבו אמר כי אין חובה לפנות התנחלויות. לבני מתחה ביקורת על הדברים בקבוצת הווטסאפ של המפלגה וגבאי ראה את התנהגותה כלא חברית. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ