במקום שינוי חוק הלאום: נתניהו הבטיח לדרוזים לטפל בהריסת הבתים ולהקצות תקציבים

לאחר פגישה של רה"מ, ליברמן, כחלון ולוין עם נציגי הדרוזים בקואליציה, הודיע נתניהו כי תגובש תוכנית ש"תיתן ביטוי למחויבות העמוקה של מדינת ישראל לציבור הדרוזי". לדברי מקורות שנכחו בפגישה, נתניהו הבטיח להקל בתחום הבנייה הלא חוקית אף שקידם ב-2016 חוק המחמיר אכיפה במגזר הערבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרים וחברי הכנסת בפגישה המשותפת, היום

חרף מחאת העדה הדרוזית נגד חוק הלאום, ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים לא צפויים לקדם שינוי חקיקה, אלא לגבש תוכנית ש"תיתן ביטוי למחויבות העמוקה של מדינת ישראל לציבור הדרוזי", לפי הודעת נתניהו. האחרון נועד היום (חמישי) עם חברי הכנסת חמד עמאר (ישראל ביתנו) ואכרם חסון (כולנו) יחד עם שר האוצר משה כחלון, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שר התיירות יריב לוין ושר התקשורת איוב קרא. לאחר הפגישה, שהתקיימה בקריה בתל אביב, נמסר מלשכת נתניהו כי מחר הוא צפוי להיפגש עם מנהיג העדה בישראל מוואפק טריף ועם נציגי העדה. 

מקורות שנכחו בפגישה אמרו כי נתניהו הבטיח להקל על הריסת הבתים שנבנו באופן לא חוקי ביישובים הדרוזיים. בשנת 2016, עבר בתמיכת ראש הממשלה חוק המקדם אכיפה של בנייה לא חוקית במגזר הערבי, מה שמאיים על עשרות אלפי בתים בכפרים. הצעה נוספת עסקה בהקצאת תקציבים לתעסוקה, במיוחד בקרב חיילים דרוזים משוחררים.

ח"כ חסון אמר לאחר הפגישה כי חובת ההוכחה מוטלת על נתניהו. לדבריו, הישיבה כללה הבטחות מצד נתניהו לבדוק משפטית שינוי בחוק הלאום וכי הסמיך את השר לוין לצורך כך. חסון הוסיף כי הוא לא מתכוון למשוך את העתירה לבג"ץ כל עוד מעמדה של העדה הדרוזית לא ישונה בחוק.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, נועדה היום עם ראש העדה טריף ואמרה לאחר מכן: "ביבי מפלג ופוגע, אנחנו נאחד ונאחה. אין פתרון רק לדרוזים, יש פתרון לכולם". לבני הביאה איתה לפגישה את מגילת העצמאות, ואמרה כי במחנה הציוני ביקשו להכניס לחוק הלאום את המשפט "מדינת ישראל תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה, תהיה מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל, תקיים שיוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת גזע ומין. תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות. תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות". לדבריה, "אם צריך לתקן וצריך לתקן את החוק שעבר, זה פשוט להכנסי את המשפט הזה. אני לא מאמינה בתיקון של קבוצה אחת. שיוויון חל על כולם. זו מגילת העצמאות".

טריף הבהיר היום כי ישמח להיפגש מחר עם נתניהו, כל עוד הפגישה תעסוק בתיקון לחוק הלאום ולא בתוכנית כזו או אחרת: "אנחנו לא מדברים כעת על תקציב או בעיות אחרות, אנחנו רוצים לדעת מה מעמדנו בחוק הלאום וכיצד באה לידי ביטוי הגדרת מעמד העדה הדרוזית".

ביום ראשון עתרו שלושת חברי הכנסת הדרוזים לבג"ץ נגד החוק. את העתירה הגישו חסון, סאלח סעד (המחנה הציוני) ועמאר. הם הצטרפו לשורת ארגונים יציגים של העדה הדרוזית, לעתירה הראשונה נגד החוק. חסון ועמאר הצביעו במליאה נגד החוק, אף ששניהם חברים בקואליציה.

שר האוצר משה כחלון אמר הבוקר בגלי צה"ל כי יש לתקן את חוק הלאום כך שימנע פגיעה באוכלוסייה הדרוזית. "חקיקת חוק הלאום נעשתה בפזיזות", הודה כחלון. "טעינו ואנחנו צריכים לתקן... גם בחוק הפונדקאות – אותו דבר. יש בעיה, אז מתקנים". כחלון הוסיף כי העתירה לבג"ץ שהגיש חבר מפלגתו, אכרם חסון, נגד חוק הלאום יחד עם שני חברי הכנסת הדרוזים האחרים - הוגשה בהסכמתו. "חסון מוביל את זה בתיאום איתי. אנחנו מבינים את החשיבות של העדה הדרוזית. אני אוהב אותם באופן מיוחד. יש הסכמים קואליציוניים, אבל מצד שני צריך לתקן".

אתמול אמר שר החינוך נפתלי בנט, שתמך בקידום החוק והצביע בעדו, כי הבין שהחוק פוגע קשות ברגשות הדרוזים. "זו כמובן לא כוונת ממשלת ישראל", כתב בטוויטר. "אלו אחינו לדם העומדים עימנו כתף לכתף בשדה הקרב וכרתו עמנו ברית חיים. עלינו, ממשלת ישראל, מוטלת האחריות למצוא את הדרך לאחות את הקרע".

חוק הלאום מקבע כחוק יסוד שורה של ערכים מזהים של המדינה שחלקם כבר מופיעים כיום בחקיקה מקבילה. החוק קובע כי ישראל היא המולדת ההיסטורית של העם היהודי ולו זכות ייחודית להגדרה עצמית לאומית בה. הוא מעגן את סמלי המדינה, הדגל, מנורת הקנים, ההמנון, לוח השנה העברי, יום העצמאות ומועדי ישראל. הוא קובע שירושלים "השלמה והמאוחדת" היא בירת המדינה - כפי שמופיע בחוק יסוד: ירושלים כיום - ומעניק מעמד של שפה רשמית לעברית בלבד. סעיף שנוי במחלוקת קובע שהמדינה תשקיע משאבים בשימור הזיקה ליהדות העולם בחו"ל אך לא בישראל, נוסח שדרשו המפלגות החרדיות כדי למנוע מחויבות של המדינה לקהילה הרפורמית והקונסרבטיבית בתוך תחומי המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ