"עדיף לברוח כל עוד הספינה טובעת" |

זוהיר בהלול הודיע על התפטרותו מהכנסת במחאה על חוק הלאום

בהלול אמר ב"פגוש את העיתונות": "החוק מעיק עליי ומעיק על האוכלוסייה ששלחה אותי לכנסת" ■ הח"כ היה מסוכסך עם יו"ר מפלגתו גבאי ונחשב מבודד וללא כוח פוליטי ■ מאות יוצרים חתמו על עצומה שקראה לביטול החוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהיר בהלול בנאום הבכורה שלו בכנסת, ב-2015

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) הודיע היום (שבת) כי הוא מתפטר מהכנסת במחאה על חוק הלאום, שאושר בשבוע שעבר. בהלול אמר כי החוק מעיק עליו ועל האוכלוסייה ששלחה אותו לכנסת - ובכך הצטרף למחאה המתרחבת נגד החוק ועל פגיעתו בערביי ישראל. במקביל, מאות יוצרים חתמו על עצומה נגד החוק הלאום וקראו לראש הממשלה בנימין נתניהו לבטלו, ומאות בני אדם הפגינו נגד החוק בכיכר הבימה בתל אביב.

במפלגת העבודה לא הופתעו מהודעת ההתפטרות של בהלול, שנחשב ח"כ ללא כוח פוליטי, וכזה שאיים כמה פעמים להתפטר ולעזוב. בין היתר היה בהלול מסוכסך עם יו"ר מפלגתו, אבי גבאי, שמקורביו הצהירו בעבר כי הח"כ "לא יהיה בכנסת הבאה".

בהלול הודיע על התפטרותו בתוכנית "פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח. "הממשלה מכפיפה את הכנסת לגחמותיה", אמר בראיון, "הכנסת הפכה לחותמת גומי של חקיקה הדרתית וגזענית. עדיף לי לברוח כל עוד הספינה הזאת טובעת. אני לא ארוץ לכנסת. אני אתרחק ממנה כמי שמתרחק מאש שמשתוללת". לצפייה בדבריו של בהלול:

בנוסף, בהלול מתח ביקורת על הכנסת בפוסט שפרסם הערב בפייסבוק. לדבריו, "המושב האחרון של הכנסת סימן את שיאה של המגמה האנטי דמוקרטית שמוביל נתניהו וממשלתו הקיצונית, השואפת לפורר כל זכר לדמוקרטיה ולשוויון למיעוטים שבה. תחושת השבר מול חקיקת חוק הלאום, שלראשונה מעגן רשמית את אזרחי המדינה הערבים כאזרחים סוג ב', היתה בלתי ניתנת לאיחוי". עוד כתב בהלול: "חוק הלאום מהווה בגידה ב-20% מאזרחי המדינה הערבים, והפניית עורף של הממשלה לערכים עליהם הושתתה המדינה כפי שנכתב במגילת העצמאות".

חוק הלאום אושר בשבוע שעבר במליאת הכנסת. בזמן הדיונים על החוק ולאחריו נמתחה עליו ביקורת רבה, שרובה עסקה בהדרת האוכלוסייה הערבית מהחוק. בימים האחרונים הביעה הקהילה הדרוזים מחאה חריפה נגד החוק. בנוסף, שר האוצר משה כחלון קרא לתיקון החוק, ושר החינוך נפתלי בנט, שתמך בקידומו והצביע בעד החוק, קרא "לאחות את הקרע" עם הדרוזים. לפוסט של בהלול:

מאז נבחר אבי גבאי נבחר לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה התרחשו כמה עימותים בינו לבהלול. בין היתר, באוקטובר האחרון הצהירו מקורביו של גבאי "נמאס מהקיצוניות", זאת, לאחר שבהלול הודיע שיחרים ישיבה חגיגית לרגל מאה שנים להצהרת בלפור. כמו כן, בהלול היה הח"כ היחיד במפלגת העבודה שמתח ביקורת על דבריו של גבאי מאוקטובר האחרון, שלפיהם אין צורך לפנות התנחלויות בהסדר מדיני. "אני תמה על אמירתו של מי שנבחר להיות מנהיג מחנה השלום", אמר אז בהלול, והאשים את יו"ר מפלגתו בניסיון להפוך את העבודה ל"ליכוד ב'". ח"כים רבים בעבודה התייצבו מאחורי גבאי בעימות בין השניים.

לדברי בכירים בעבודה, בהלול לא התפטר עד כה משום שקיווה כי המחנה הציוני יתפצל והח"כ יוכל להישאר עם הפלג השמאלי יותר. לאחר שיצחק הרצוג נבחר לראשות הסוכנות היהודית, גבאי סיכם עם ח"כ ציפי לבני על המשך הריצה המשותפת גם בבחירות הבאות. התפתחות זו הותירה את בהלול ללא חלופות פוליטיות. בהלול הודיע שהתפטרותו תיכנס לתוקף בתום פגרת הכנסת, ולאחר כניסתה לתוקף צפוי להחליפו משה מזרחי, ששימש בעבר ח"כ מטעם מפלגת העבודה.

הודעת בהלול עוררה תגובות במערכת הפוליטית. יו"ר העבודה גבאי כתב בטוויטר כי הוא "מכבד את החלטתו של ח"כ בהלול. נקפיד גם בבחירות הבאות על ייצוג לאוכלוסייה הערבית. מברך את ניצב בדימוס משה מזרחי שייכנס במקומו. תוספת משמעותית מאוד למלחמה בשחיתות ובמושחתים". ראשת האופוזיציה הנכנסת, ציפי לבני (המחנה הציוני), הוסיפה: "מצרה על הודעתו של זוהיר בהלול, במיוחד בימים בהם עריצות הרוב ולאומנות קיצונית פוגעות בקהלים ומיעוטים בחברה. זה הזמן לשלב כוחות של כל המאמינים במדינת ישראל שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית עם שוויון לכל".

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) אמרה: "אף שמי שייכנס לכנסת במקום בהלול הוא משה מזרחי, איש ראוי ביותר וידיד אישי, הודעת התפטרות של זוהיר, אדם איכותי, מתון ומעורה בחברה הישראלית כולה, מצערת ביותר ומבשרת רעות. העובדה שערבי-ישראלי המעורה עמוקות בחברה הישראלית הכללית אינו מסוגל עוד להישאר בכנסת היא אחד מפירות הביאושים הרבים של חוק הלאום הגזעני, שהוא הרסני לחברה הישראלית".

ממפלגת העבודה נמסר: "מצטערים לשמוע על בחירתו של ח"כ זוהיר בהלול. חוק הלאום הוא בעיטה בראש של למעלה מחמישית מאוכלוסיית ישראל, שהיא מדינה יהודית אתו או בלעדיו. כשנחזור לשלטון נתקן גם את החוק הזה, ונוסיף את מה שאמור להיות ברור מאליו, את המלה שוויון".

יושבת ראש מרצ, תמר זנדברג, כתבה בטוויטר: "ההתפטרות המצערת של זוהיר בהלול היא עוד עדות לקרע הנורא שיצרה ממשלת ישראל בין אזרחיה היהודים והערבים ובעלבון שבחוק הלאום המיותר הזה. ראינו כיצד אפילו אבי גבאי ומפלגת העבודה גרמו לו להרגיש לא רצוי ואני קוראת לבהלול להצטרף אלינו ולהיאבק יחד איתנו כנגד הכוחות החשוכים".

כמה מהמגיבים מתחו בדבריהם ביקורת על מפלגת העבודה. ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) אמר כי המפלגה "מעולם לא ניסתה לייצר שותפות יהודית-ערבית אמיתית, אלא חיפשה 'ערבים טובים', שבתמורה למקום בכנסת, מוותרים על לאומיותם. 3.5 שנים חשב זוהיר בהלול שיוכל לשנות זאת, אבל בסוף גם הוא הבין שלנצח יהיה זר במפלגתו. מפלגה שהיו"ר שלה הודיע כי יפעל להדחתו מהרשימה, רק מכיוון שסירב לקחת חלק בחגיגות מאה שנה להצהרת בלפור. כמי שפעל כל חייו לשותפות יהודית ערבית ולהתערות האזרחים הערבים בחברה הישראלית, מקומו של בהלול איתנו במרצ, המפלגה היחידה שמקדמת בד בבד שותפות ושילוב אמיתיים".

לביקורת הצטרפה ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת), שאמרה: "זוהיר, תודה שטעית בבחירת הבית הפוליטי שלך. המחנה הציוני התכחש לזכויות האזרחים הערבים בצמתים החשובים". עוד אמרה תומא-סלימאן: "אנחנו נכנסנו לכנסת בעיניים פקוחות, ומתוך הבנה ואמונה עמוקה שהכנסת אינה הזירה היחידה למאבק נגד האפליה והגזענות, אלא עוד במה חשובה מאוד לריסון הפאשיזם המשתולל. אמנם לא תמיד מצליחים לעצור את השור הדוהר, אולם חשוב מאוד להקשות עליו, להתיש אותו, ולהציפו במחסומים. אבל על מנת לעשות את זה, צריכים אופוזיציה אמיתית, לוחמנית, שלא משמשת עלה תאנה לעריצות הקואליציה. אופוזיציה המשמשת מקהלת רקע לימין הקיצוני שיושב בקואליציה, אינה יכולה להכריז על עצמה כשמאל, גם לא שמאל-מרכז".

לעומתם, יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר בתגובה להתפטרות: "ישנו עליהום בלתי מוצדק על חוק הלאום, שכולל כעת את ההתפטרות של זוהיר בהלול שאמר שהזהות הפלסטינית שלו יותר חזקה מהישראלית. כנסת ישראל לא תבכה על כך. שיתפטר".

במקביל, מאות יוצרים פרסמו הערב עצומה שבה קראו לנתניהו לבטל את חוק הלאום ואת אפליית ההומואים בחוק הפונדקאות. היוצרים, בהם דויד גרוסמן, עמוס עוז, אשכול נבו, סמדר שיר, עדנה מזי"א והלל מיטלפונקט, כתבו: "ישנן עבירות שהן עניינו של בית המשפט. אך ישנם חטאים שנוגעים בלוז קיומו של העם היהודי ושל מולדתו, והם עניינם של אנשי הרוח ושל משפט ההיסטוריה".

היוצרים פנו לנתניהו וכתבו: "שני חוקים אלה מדירים מן החברה הישראלית את הערבים, הנוצרים והמוסלמים, הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים, ופוגעים בזכות להורות של בני קהילת הלהט"ב. הם מצטרפים לשורה ארוכה של צעדים, שנקטה ממשלת ישראל בראשותך, ופגעו במגזרים נוספים של החברה הישראלית, ובהם היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית, החולים והקשישים, ניצולי השואה והנכים, הנשים החד-הוריות, עולי אתיופיה, ועוד".

במסגרת המחאה, ההפגנה השבועית נגד השחיתות השלטונית הוקדשה הערב לחוק הלאום. מאות מחו בכיכר הבימה בתל אביב נגד החוק, ומארגני ההפגנה הסבירו: "כולנו באותה סירה ומאבק משותף יתרום משמעותית להשגת הניצחון". חבר עמותת "חוזה חדש", חיים שדמי, אמר בהפגנה: "השחיתות הציבורית והממשלתית היא תוצאה של מדיניות הממשלות האחרונות. התהליך ברור, וככל שהממשלה הנוכחית תגביר את יישום המדיניות, יתרחבו ויעמיקו האוכלוסיות שיופלו ויירדפו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ